V prvním díle tohoto seriálu jsme si napsali, proč je dobré používat satelitní USB/PCI přijímače TBS 5927 a jemu podobné. Dnes si napíšeme něco o základním programovém vybavení. Nejprve je potřeba stáhnout si driver, bez něhož vám přijímač fungovat nebude. Následně se už vrhneme na to zajímavější - skenovací software Easy Blindscan, přičemž další dva skenovací programy si necháme zase až na třetí díl.
... celý článekZabýváte-li se vážněji satelitem, po čase zjistíte, že vám nebude klasický přijímač stačit. Satelitní lovec totiž potřebuje specifickou funkci s názvem blindscan, neboli slepé vyhledávání, vyhledávání bez zadání parametrů. Přijímače disponující touto funkcí naleznou kanály bez zadání frekvence, symbolové rychlosti, polarizace a FEC. Důležité je, aby bylo vyhledávání rychlé a kompletní a to už jsou vlastnosti, ve kterých se přijímače vybavené blindscanem liší.
... celý článekV seznamu na Lyngsatu je uveden poměrně velký počet transponderů vysílajících v svazku C s teoretickou celoplošnou sílou pokrytí 41 dB. Což značí parabolu o velikosti 90-120 cm. Předpokládal jsem tedy, že všechny programy budou hrát bez problémů. Ale skutečnost mne vyvedla z omylu. Podobně jako na ostatních družicích některé transpondéry ve stejném svazku hrají hůře, jiné lépe a některé vůbec. Celkem jsem zatím zachytil z parabolou Channel Master 180 8 transponderů.
... celý článekMinulý týden jsem slíbil seriál pro lovce na satelitním orbitu, dnes tedy tento slib plním a popíši vám zde své první zkušenosti s příjmem programů v satelitním C pásmu 3,4-4,2 GHz. Postupně projdeme celý orbit, přičemž dnes se zaměříme na družici Intelsat 907 nacházející se na pozici 27,5W. Je to pro mne nejzápadněji zachytitelná družice s C pásmem. V Ku zachytím ještě Hispasat, dále na západ se momentálně vzhledem k místním poměrům nedostanu. Po krátkém nezbytném technickém úvodu si představíme hrstku programů, které jdou s parabolou Channel Master 180 přijímat na rozhraní středních a severních Čech.
... celý článek
Tímto článkem bych chtěl zahájit seriál věnující se satelitnímu příjmu. Loni jsem si totiž pořídil parabolu větších rozměrů, která umožňuje příjem již i exotičtějších svazků (beamů) družic v C i Ku pásmu. Jedná se o profesionální offset parabolu Channel Master 180 (made in USA) s rozměry odrazné plochy 200x185 cm. Parabola je vyrobena technologíí Glass Fiber Reinforced Polyester SMC, neboli jednoduše česky - laminát. Výhoda takové paraboly je její přesnost a tvarová stálost. Nevýhodou je její obrovská váha. S držákem AZ/EL a hlavním a pomocnými rameny ozařovače váha atakuje 100kg. S takovým monstrem se špatně manipuluje, takže mi trvalo skoro rok, než se mi anténu podařilo umístit. Kromě této velké paraboly provozuji ještě Alu Offset 120x100 cm s DiseqC motorem.
... celý článekVčera se značně rozčeřily vody na satelitním nebi. V podvečer jsem při pravidelném skenování satelitního pásma naskenoval velice nečekaně kanály z UK svazku na Astře 28.2 E (moje parabola je 120x100, Mladoboleslavsko). Okamžitě tuto informaci začínáme řešit ve facebookové skupině Satelitní lovci CZ/SK a následně posílám echo do DX fora satellites.co.uk. Jedná se o mimořádnou událost, neboť pro příjem stanic z tohoto svazku jsou v ČR potřeba antény velkých rozměrů od 180 cm a více. Nyní je příjem ve středních Čechách možný na antény od 110 cm (Lukáš, Praha).
V článku naleznete možná vysvětlení a seznam všech TP přijímaných na parabolu 120x100 na Mladoboleslavsku
... celý článekOpět jsem objevil Ameriku :-) Ono je stále co objevovat a mezi mé poslední objevy patří SAT příjem na dvoumetru. Věděl jsem, že „tam“ něco je, ale to bylo asi vše, léta jsem se těmto frekvencím vyhýbal a to také díky tomu, že jsem neměl. Až jednou, náhodou, mě po několika letech opět napadla myšlenka příjmu NOAA na 137 MHz. První příjem byl na anténu SIRIO 140-170MHz. A ejhle, ono to šlo. A tak "nutná potřeba" kvalitnější antény nabrala obrátek a já druhý den uháněl do OBI pro předražené AL trubičky :-)
... celý článek12232 Horizontal SR 15908,829 QPSK 3/4 DVB-S TDA TV
12250 Horizontal SR 12508,966 QPSK 3/4 DVB-S TDA Radio
[CSDXC ]Na 24.5W začala vysílat FTA albánská TV Dukagjini. 11488 MHz, V SR 11635.
[CSDXC ]Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015