Plánovaný konec našeho rozhlasu na středních a dlouhých vlnách přináší mimo jiné i problém pro pokusy s krystalkami a podobnými jednoduchými přijímači. Nostalgici uroní slzu, ale zkusme se na to podívat jinak. Krystalky už nejméně sedmdesát let neslouží jako přijímače pro běžný poslech rozhlasu, ale výborně poslouží k získání základních praktických zkušeností se stavbou a konstrukcí. Jednoduchý a snadno oživitelný přijímač lze postavit i na VKV pásma. Stejně jako se středovlnnou krystalkou si s ním lze i hrát a pokusničit. Je ale nutné se smířit s tím, že jako se liší i SV od VKV, je prostě jiný.
... celý článekDoba přibližně před třiceti lety byla přelomová. Nejen z pohledu politického a následně také díky vzniku našeho klubu. Novinkou byl také přijímač Olympia ATS-803A, začátkem devadesátých let hojně rozšířený mezi členy CSDXC, nejdříve téměř legendární, dnes už téměř zapomenutý.
... celý článekVideo z povedené přednášky Tondy Rolla na radioamatérském setkání v Holicích 2019.
Na konci prázdnin, stejně jako vloni a léta minulá se nám otevřou brány v Holicích. Máme pro návštěvníky připravený velký stánek, ano velký, budou spojeny dva stánky do jednoho. Ve stánku na vás bude čekat prezentace klubu, tiskoviny a hlavně kolegové, kteří poradí s technikou a svými zkušenostmi. V pátek 23.8. ve 13 hodin uvedeme v Klubovně 7 přednášku na téma „SDR od „A“ po „S“ aneb „nebojte se SDRka“.
O aktivních anténách pro klasická pásma už bylo napsáno mnoho. Ať už šlo o nejrozšířenější "Miniwhip", nebo o varianty prutové antény s impedančním převodníkem. Tentokrát bych přidal popis maximálně zjednodušené aktivní antény.
... celý článekUž se nějakou dobu zamýšlím nad tím, jak by asi měl asi vypadat přijímač "nové generace". Přijímač kombinující moderní technologii a ovládání klasického přijímače bez použití výpočetního výkonu externího počítače. SDR technologie totiž způsobila v přijímací technice revoluci a umožnila komfortní funkce o kterých se posluchačům, DXerům všech pásem vůbec nesnilo. Tím pádem se ovšem výrazně zvýšily nároky posluchačů na přijímače obecně. V tomto směru se někteří výrobci snaží jít s dobou, ale nechají si za to slušně zaplatit a jiní se snaží prodat zbastlené železo a narychlo spíchnutý software pod bývalou vlajkou profesionality. Třetí variantou je úporné přesvědčování výrobců levné východní techniky začínajících nebo méně zkušených posluchačů o tom, že i levný hardware je naprosto dostačující, že mnohé důležité funkce nepotřebují a pro dobré výsledky stačí, když si doma upravíte přijímací podmínky. Firma ICOM šla v tomto směru cestou první, vyvíjí a integruje SDR technologie do svých radiostanic a komunikačních přijímačů, ale nedělá to rozhodně zadarmo. Proto, když v roce 2017 představila nového nástupce legendárního VKV komunikačního přijímače IC-R8500 s označením ICOM IC-R8600, bylo všem jasné, že to bude hodně zajímavý počin.
... celý článekKIWI dnes aktualizovala na novou verzi. Běžné a nepřekvapující, ale dnes autor opět mile překvapil a po několikatýdenní diskusi na fóru zaimplementoval funkci TDoA. Co to je TDoA?
... celý článekRámová anténa pro střední vlny je klasickou konstrukcí, známou po celou rádiovou historii. Jedinou její zásadní nevýhodou jsou velké rozměry, při požadavku na skutečně dobré vlastnosti se dostáváme k velikosti cca 1x1 metr. Pokud pasivní rámovou anténu změníme na aktivní, je možné ji výrazně zmenšit.
... celý článekExkluzivní kalendář Vysílače 2021 můžete objednávat v našem e-shopu.
Pokud někdo váhá s nákupem SDR Airspy, tak by toto mohlo pomoci s rozhodováním. Mají slevy 30%.
(Airspy.com)Myslite tu taliansku?
...Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015