Na přelom října a listopadu předpokládaly Hepburnovy mapy zlepšené podmínky troposférického šíření ze západu a severozápadu, na sobotu a neděli pak byly mapky ještě více zbarvené. Bylo tedy vhodné si zejména na víkend naplánovat volno a čekat, jak se bude situace v pásmu vyvíjet. Stačilo tedy vyčkat na zlepšování podmínek, pohodlně se usadit, nasadit sluchátka a začít "kroutit" pomyslným kolečkem.
... celý článekV 1729 UTC jsem se zaměřil na slabý signál na 28200,5 kHz, z nějž se vyklubal N0AMY/B, vytoužená Montana. A tak jsem si s neskrývanou radostí vybarvil poslední políčko ve své mapce.
... celý článekPřed anténu předřazený impedanční převodník výrazně zlepší příjem z prutové antény
... celý článekTEF6686 se mezi rádiovými posluchači stal podobně populární, jako před čtyřiceti lety VEF206. Přestože střední a krátké vlny nejsou přímo doménou TEFu, zvládá je celkem dobře a tak proběhlo srovnání obou rádií ve volné přírodě.
... celý článekPo přečtení prvního článku možná mnohé napadlo - proč vlastně pro drátovou anténu použít přizpůsobovací transformátorek? Nejjednodušší přece bude "přicvaknout" konec antény krokodýlkem na teleskop...
... celý článekVětšina z nás je zvyklá poslouchat a lovit na rádiových vlnách v pohodlí domova. Bohužel problémem posledních let se stává stále masivnější rušení od nejrůznějšího "elektrošrotu". Jedním z možných řešení je přesun do přírody, do míst vzdálených od zdrojů rušení. Naštěstí k tomu máme k dispozici i rádia v přenosném a kapesním provedení s vlastnostmi, o kterých se nám kdysi nezdálo ani u drahých strojů. A co antény?
... celý článekV kostce z vyrsetu. Vzhledem k svým závazkům jsem se zúčastnil letošního setkání pouze v sobotu.
... celý článekCentrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015