Československý DX klub sdružuje od 70. let příznivce hobby, pojmenovaného DXing (z angl. distance x - neznámá vzdálenost). Toto zaměření rozhlasových posluchačů bylo od počátků rádia pevně spjato s radioamatérskými spolky, v obdobích totalitních režimů u nás potlačováno a vyháněno za hranice legality, zatímco zejména v západní Evropě a v Severní Americe se těšilo velké popularitě. První nezávisle organizovaný okruh vznikl v roce 1976, řádný spolek Československý DX klub (zkratka CSDXC) je registrován od r. 1990 a sdružuje více než 300 členů z obou našich republik. Po rozdělení Československa se členové rozhodli zachovat původní název spolku.
DXing zahrnuje dálkový příjem rozhlasu a TV, ale též jiných služeb v celém radiovém kmitočtovém spektru. Měsíčně elektronicky vydávaný zpravodaj RADIO přináší pravidelné zprávy i odborné informace o slyšitelnosti vzdálených stanic a změnách v rozvrzích vysílání AM, FM a DAB rozhlasu, o českých a slovenských relacích zahraničních stanic, další rubriky informují o nerozhlasových službách (telegrafní, fonický i digitální provoz), o korespondenci se stanicemi a potvrzování příjmu, dále předpovědi šíření radiových vln, FM-TV-DAB-DVB jako samostatná scéna VKV, soutěže, přehledy stanic a inzerce. Družicový příjem TV i audio vysílání přibližuje obsažnými měsíčními přehledy rubrika Satelit, četné zprávy o vývoji rozhlasu a TV v České republice a na Slovensku najdeme pod názvem U nás doma. Řada samostatných článků komentuje příjmové zkušenosti, zajímavosti, překlady z partnerských magazínů a obsah se nevyhýbá ani kulturní stránce rozhlasu. Spektrum nabídky uzavírá Technická hlídka s radami a stavebními návody a nabídkou na trhu, vztahujícími se k příjmu. Na inzertních stránkách může kdokoliv uveřejnit zdarma svůj soukromý inzerát. Pro firmy je stanoven malý poplatek. Zpravodaj RADIO ve formátu pdf mívá typicky kolem 50 stran s obrázky a s elektronickými odkazy. V srpnu vychází MAGAZÍN RADIO v podobě sborníku delších článků a přehledů.
Aktuální zprávy o dění všeho druhu v klubu i v světě rádia přinášejí klubové webové stránky na adrese www.dx.cz. Stránky na počátku roku 2016 prošly generální obnovou od základu a nyní přinášejí řadu nových, provázaných možností a vylepšení. Zde najdete i cestu k přihlášení do klubové e-mailové diskuzní konference (jejich tématických okruhů). Web dx.cz směřuje k funkci rozsáhlého portálu pro svět rádia, který do svého obsahu postupně zahrne všechny dosavadní složky.
Členství v klubu je otevřeno všem zájemcům, vítáno je každé aktivní zaměření, příspěvky a zkušenosti. Vznik členství je podmíněn zaplacením ročního příspěvku, ve výši 500 Kč. Zájemci nechť se obrátí na
Redakce RADIO, Karel Honzík
e-mail: radio(at)dx.cz
Obratem obdrží info s variabilním (členským) číslem pro platbu. Po vypršení předplatného jsou všichni předplatitelé automaticky upozorněni na možnost obnovení.
SLOVENSKO: Platby v rámci Slovenskej republiky podľa momentálneho kurzu Kč a € na adrese:
Jaroslav Lajda,
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
Tel: +420-41-7232257, e-mail: slovensko(at)dx.cz
Klub je spravován pěti až sedmičlenným výborem, který je volen členským shromážděním. To se schází jednou ročně v jarním období na výročním setkání členů CSDXC. Jinými pravidelnými akcemi jsou místní setkání (Praha, Olomouc a další), víkendová poslechová soustředění nebo exkurze. Styk se zahraničními kluby a členy spravuje redakce zpravodaje RADIO.
Pro své členy i další zájemce klub nabízí přehledy a návody ve formě samostatných brožur. Dále reportovací karty, samolepky, diplomy a další suvenýry, starší ročníky zpravodaje RADIO a nahrávky MP3 a MP4 na DVD.
Rádi v našem klubu uvítáme zkušené kolegy, radioamatéry i profesionály, ale zaslouženou péči věnujeme rovněž nadšeným začátečníkům. Nové specializace bude možné v klubu rozvinout podle požadavků a schopností členů. Příspěvky zasílejte přímo na klubový web i jednotlivým redaktorům rubrik měsíčníku RADIO, obecné dotazy, návrhy a jinou korespondenci na centrální adresu:
Československý DX klub, z.s.
Lorencova 5424, 760 01 Zlín, Č. R.
e-mail: mail(at)dx.cz.
Vysíláním a příjmem stanic v radioamatérských pásmech se CSDXC zabývá pouze okrajově v rámci aktivity některých členů, držitelů radioamatérských koncesí a zejména se zaměřením na trvalá vysílání, tj. majákový provoz.
Těšíme se na Vaši přízeň, rádi Vás mezi sebou uvítáme a přejeme dobrý příjem!
Vaši kolegové z Čs. DX klubu
Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015