Dnes, ale i v několika předešlých dnech se děly podivné věci při příjmu českého rozhlasu na kanále 12C a 12D.
Na kanále 12C a 12D v předešlých dnech se ztrácel příjem zpravidla ráno od cca 5.h. až do 10. h. , dnes až do 12.h. A to na vysílač Krásné míří 14 ti prvková anténa.Ostatní signály a to i z Německa na kanále 5C a 9A jsou v původní síle.Další signály na kanále 5D a 8A jsou také v plné síle.
Dříve jsem si to vykládal, že to způsobuje podivná nízká oblačnost. Nyní, ať bylo jasno, zataženo, nebo mlhavo, stejný efekt. Za anténou je nízkošumoný zesilovač o šumu 1,2 dB a zisku 18 dB a za ním výkonový zesilovač o zisku cca 60 dB. potom rozvod do dvou bytů podobný STA. Všechny moje i synův přijímač mají anténní zdížky, kdy se při zasunutí konektoru odpojí ptutová anténa, aby se systém nerozkmital. A to máme se synem novou měřící televizi PROMAX, která umí i DAB+.
No a dokáže mi prosím někdo vysvětlit, čím to je?
Davide odpovídám. Protože spolupracuji s místní kabelovkou, mám k dispozici kabelové zesilovače, které jsou schopny nepřebudit se ani 110 dBuV v pásmu 45 až 800 MHz, a opovážím se tvrdit, že v takto úzkém pásmu až 120 dBuV! Což je 1 volt vf. Protože se přešlo na systém 80 až 800 MHz,kvůli rozšíření počtu zpěrných kanálů, tak mi je věnovali. Za tím zesilovačem je 50 m koax VFKV633 a potom ještě čtyřnásobný rozbočovač a potom ten rozvod podobný společné anténě. Takže spousta útlumů v cestě. A i na té měřící televizi PROMAX, co umí DAB+ , ať jsem to měřil přímo z antény, nebo u mne a u syna v bytě, tak to bylo stále stejné. Signál silně kolísal a občas na dobu úplně zmizel. Při tom signály až z Německa na kanále 5C a 9A byly v plné síle, jak je zvykem. Ty se o to silo netříští.
Takže Vás zdraví Petr Hejkrlík z Hlinska v Čechách.
Čekal bych, že syn který disponuje takovým dělem, jako je Promax s DAB, to dokáže odhalit. A aniž bych četl koment Petra Vozára, tak mne napadlo to samé: je to přehulené! 60 dB je šilenost! Pro dva byty? Proč?
Taky je otázka, co to je za zesilovač, jak se chová při přebuzení na vstupu, jakou má odolnost, vybuditelnost, jestli si vyrobí intermodulace, jak jsou vyrovnány vstupní signály...
Klasická otázka: Může mi to někdo vysvětlit? Odpověď, nemůže, bez měření není vědění (měřák máte, otázka jestli i někoho, kdo ho umí používat?). Ale řekl bych že můj i Petrův tip je hodně pravděpodobný.
Zas lidi nadávají na vysílací systém, ale sami to mají rozhašené... Na vysílačích se neděje nic, při vzdálenostech, na které to u nás bereme, se v drtivé většině neuplatní ani změny počasí.
podle mého názoru je to přehulené. to udávané zesílení je šílené. Na rozvod pro 100 bytů mi stačí zesílení 35-40 dB
Pokud vyloučíme málo pravděpodobné zásahy na straně vysílačů, nebude lehké odhadnout, co se signálům mohlo stavět do cesty. Jestliže celý problém s výpadky vznikal pouze na trase a jsou za ně odpovědné změny v troposféře, buďme rádi. Považuji za výhru, že ionosféru, atmosféru a do jisté míry i šíření přímou a povrchovou vlnou nelze digitalizovat a přírodní změny probíhají krásně analogově. Při nadawaniu cyfrowym, jak krásně říkají Poláci (teď myslím národnost), je problematické vypozorovat dynamiku změn, rozlišíme pouze hraniční body. Kdo zažil rozhoupané signály při odrazech od letadel nebo prudkých přírodních efektech, ocení tuto přednost analogového vysílání. Kdyby nám takto příroda na všech vlnách neurčovala warunki lacznosci, mohli bychom naše hobby dálkového příjmu v amorfní podobě zabalit.
Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015