Československý DX klub ( CSDXC ) vznikl v 70. letech minulého století jako klub-sdružení zájemců o příjem vzdáleného rozhlasu a televize. Počátky byli velmi těžké a členové byli tvrdě sledováni StB. I přes to existovala určitá organizace a činnost a i vlastní časopis v podobě oběžníku. Po revoluci byla možnost na tradicích založit klub podobný desítkám jiných ve světě. Tak se i stalo. Od roku 1990 existuje tento klub a sdružuje české i slovenské DX-ery, t.j. zájemce o dálkový příjem profesionálních rádiových stanic. Klub měsíčně vydává svůj časopis RADIO (původně DX-Revue, Radio Revue), kterého přispěvateli jsou všichni členové CSDXC. Časopis vycházel 20 let v tištěné formě, v současnosti ve formátu pdf. Členové mohou využívat e-mailovou konferenci, kde si vyměňují svoje zkušenosti, konzultují a oznamují své úlovky stanic. Pro členy též slouží klubový DX-Cluster, do kterého je možné nahrávat aktuálně zajímavé zachycené stanice. Roční členské v klubu je 500 Kč.
Po odborné stránce klub sdružuje všechny posluchače, kteří mají zájem poslouchat radiové vysílání v rozsahu frekvencí „od nula po nekonečno“ s výjimkou amatérských pásem (ti se organizují v jiných klubech). Takže se tu sdružují popři sobě posluchači zahraničního vysílání různých mezinárodních rozhlasových stanic spolu s posluchači exotických stanic (lokální stanice Jižní Ameriky, Afriky, dálného východu…) nebo s posluchači vzdálených stanic FM rozhlasu, televize nebo satelitních stanic, nebo i s posluchači čistě služebních nebo účelových stanic (časové normály, meteorologické mapy, tiskové agentury, letectví, námořnictví, navigace). Některým jde pouze o teorii příjmu (šíření radiových vln, nebo radiotechnický zájem, například o konstrukci moderních přijímačů nebo antén, případně počítačové dekódovaní kódovaných signálů). V poslední době je hodně rozšířený příjem prostřednictvím přijímacích sestav propojených s počítačem, případně pomocí vzdálených pracovišť. Takže skutečně nejširší rozsah zájmů v oblasti radia, jaký si jenom možno představit. Činnost posluchače tu funguje podobně jako u radioamatérů - pošlu zprávu o zachycení vysílání (report) příslušné stanici a ona mi potvrdí dopisem nebo QSL lístkem, že sem ji skutečně slyšel. Tyto odpovědi zdobí sbírky mnohých členů. Každý ze zájmů má v časopise Radio svoji rubriku a tam možno najít inspiraci pro další práci.
Co se týče dalších aktivit, klub organizuje raz ročně na jaře výroční setkání svých členů spojeno s odbornými přednáškami, diskusemi a exkurzemi. Kromě toho se víckrát ročně organizují různé regionální setkání nebo odborné exkurze do různých vysílacích středisek (uskutečnili se např. v KV vysílacích střediscích Litomyšl, Velké Kostolany a Rimavská Sobota, v DV vysílačích Topolná, Poděbrady a Litovel, v SV vysílačích např. Dobrochov, Domamil, Nitra, Prešov, Přeštice, v FM/TV vysílačích např. Ještěd, Kleť, Kojál, Kamzík, Dubník, ve studiích veřejnoprávního i soukromého rozhlasu a TV, atd. Mnohé z nich už dnes neexistují.). Často se konají i „polní dny“ a DX campy (bývají v Beskydách, Javorníkách, v Krušných Horách, na Slovensku), které umožňují hlavně zájemcům o FM zachytit nové vzdálené stanice, ostatním umožní AM příjem v nerušené oblasti, odborné diskuse a výměnu zkušeností. V červnu 1997 byl klub organizátorem Konference Evropské DX rady za přítomnosti asi 80 účastníků z 16 krajin Evropy a USA v Kostelci u Zlína.
Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015