Prach jsi a v prach se obrátíš, starý lovče dálek. Zatím vzpomínky zůstávají, jenže lístky, zavřené v albech nebo v krabicích, nikoho neosloví.
Začátkem letošního roku jsem připojil skany několika z mých historických QSL lístků ze sedmdesátých let do facebookové skupiny Shortwave Radio Station Listening, kde vzbudily větší zájem, než jsem očekával. V ohlasech se ozvali jak pamětníci, tak současní sběratelé, takže toto hobby dosud nevymřelo.
Kolik vzácných dokumentů ze snahy, zachytit téměř nemožné a nechat si to písemně potvrdit, už skončilo v odpadcích nebo v lepším případě někde v prachu na zapomenutých půdách, můžeme jen hádat. Snad každý z nás dnes máme doma skener a to je první krok k záchraně. Když ne papírový originál, může přežít jeho obrazová kopie v neméně zářivých barvách, současně nesoucí patinu žloutnoucího papíru. Začala mne bavit tato vzpomínková hra a pokud zbývá na serveru trochu místa, sem s nimi. Pro naše mladší kolegy to bude cesta do pravěku, my starší vzpomeneme časů, kdy jsme začínali. Netřeba při tom příliš slzet, lépe pilně skenovat.
V roce 1972 jsem se vrátil z vojny a s vervou jsem začal hon především na krátkovlnné stanice. Volné dny a probdělé noci u VEF204 přinášely své plody. Únavu odměňovaly ty krásné chvíle, kdy jsem po příchodu z práce nacházel na určeném místě atraktivní exotické obálky. Následující rok 1973 vyzněl jako bohatě naplněný. Poslech, report, záznam do deníku odeslané pošty, příjem zásilky, její zápis a QSL na velké nástěnné tablo nad poslechovým pracovištěm. Ta radost ani po padesáti letech nevyčpěla.
Pozdrav všem.
Přihlášku i členský příspěvek jsem včera odeslal. Těším se na spolupráci v klubu.
73,Tonda,OK2-25618, OK7AJ
Jelikož "neregistrovaný uživatel Tomáš" není členem DX klubu, asi ještě neměl příležitost se do časopisu podívat a tak na to, že je tady draho, usuzuje podle něčeho jiného. Ale někteří lidé, kteří jsou členy DX klubu a časopis dostávají, platí členský příspěvek nikoliv 500 Kč, ale třeba 700, 1000 nebo i 1500 Kč, aby pomohli udržet tenhle časopis a aktivity DX klubu. Časopis je psán česky a slovensky, vzhled jeho stránek je profesionální a nemá na území našich republik ve své kategorii obdoby.
dva obedy v reštaurácii.... alebo 12 pív ... za hodnotný časopis 42Kč (jedno pivo) za číslo o 50 farebných stranách a spústu iného!
Kde je na tebe draho? :-o Tenhle komentář jsem nějak nepochopil... Členský příspěvek činí 500 Kč. To je drahé?
Já třeba nejsem členem protože je tu na mě draho.
... a prečo nie si člen? to je nejaké divné.... ja som myslel, že každý, čo má QSL z DXingu je od prírody naším členom :-)
Krásne spomínanie... ale čo príde? To, že je problém čo s našimi QSL, ako ich zachovať pre budúcnosť, sa zaoberajú/zaoberali aj iné kluby a zriadili na to zvláštne fondy, hlavne na druhej strane Zemegule. Určite lepšie ako veľký kontajner pred domom... a klasika v papierovej podobe je vždy lepšia ako akýkoľvek scan. Mám kamaráta, ktorý všetky vinylové vzácne LP platne v 90-tych rokoch prepísal do mp3 a vyhodil do kontajnera, načo budú zavadzať... dnes plače akú sprostosť urobil !
https://www.wia.org.au/members/qsl/qsl_collection/
https://dxarchive.com/updates.html
Možno aj naše známe radiomuseum.org z Luzernu by mohlo zriadiť takúto sekciu, máme tam kontakt - W.Lill
... a naši mladí kolegovia? Určite by bolo aj pre nich hodnotnejšie, keby sa mohli pochváliť papierovým QSL, ktorý len pre nich stanica vytvorila a ocenila si, že ju sledovali ... a je skoro jedno či došiel poštou alebo som si ho pekne farebne vytlačil z mailu... dnes tá klasická pošta už kvôli cene moc nechodí, aj keď to bola naozaj krása.... určite toto všetko je lepšie ako len riadok v FM, či AM Liste :-(
Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015