Nedávno mi poslal Jirka Vinter snímek svého zachovalého přijímače Panasonic DR26, který po dlouhých letech stále perfektně hraje. To bylo brnknutí na správnou nostalgickou strunu.
Já jsem si pořídil DR26 v r. 1982 a jel jsem si pro něj do Plzně za Láďou Vitíkem, který mi ho koupil v tamějším Tuzexu. Pro mladší připomínám, že tehdy se nekupovalo, ale shánělo a každá taková koupě znamenala štěstí. Navíc bylo třeba sehnat bony za dobrou cenu. Byl to na svou dobu vynikající přístroj, první digitál, ještě poctivá práce, žádná Čína a součástky s krátkám poločasem rozpadu, proto chodí dodnes.
V r. 1989 se pak překvapivě vyrojily Olympie ATS-803A v přepočtu z bonů za 5300 Kčs (to bylo peněz!), ale všichni je chtěli. Osahal jsem si toto rádio na posledním podzemním DX setkání - campu u Sloupu nedaleko Nového Boru a hned jsem se do něj zamiloval. Za týden jsem si už jel pro zamluvený kus pro změnu do Jablonce, v libereckém Tuzexu mi ho po známosti opatřil Luděk Košek. Načež jsem DR26 musel prodat. Za necelý měsíc jsem šel do kolen, jelikož stejný přijímač ATS vystavili v kroměřížské Elektře na pult za 3000 Kčs! Rozdíl 2300 Kčs byla tenkrát skoro celá měsíční výplata a vůbec jsem se tím doma nechlubil. Takové to bývaly časy. Pamatuji, že když jsem si vezl ATSku domů, stál jsem v rychlíku z Prahy na chodbičce a přepínal paměti s kmitočty Svobodné Evropy. 17735, 15355, 15255, 11825, také se vám ta čísla navždy vryla do paměti? Zrovna v ten den vydali prohlášení Několik vět a já jsem s nejmodernější technikou měl na KV vše mobilně z první ruky. Nezapomenutelné. Až doma jsem zjistil, že je to rádio plynule přeladitelné přes 500 kHz a začal jsem tam poslouchat pobřežní stanice a lodi. Bylo tam živo jak ve včelíně, za noc desítky a stovky pobřežních stanic a lodí, slyšel jsem i SOS. No, kdybych měl čas (aspoň tolik, co jsem ještě chodíval do práce), mohl bych psát paměti, ale nemohu najít inkoust.
Zdravím, odkud jste? Jarda 777847038
...Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015