Kdybychom šablonovitě shrnuli typické vánoční poslechové aktivity z nedávných let, šlo by to zúžit až ke zvykovému poslechu Grimetonu na štědrý den a k silvestrovské vysílací taškařici Radia Bílá hora.
Každý poslech Grimetonu je bez nadsázky zážitkem, už jen výjimečně velmi dlouhou vlnou 17,2 kHz (17,4 km). Tentokrát tu radost mít nebudeme kvůli údržbě muzeálních zařízení a v rodinách bude více klidu, tátové nebudou odbíhat od stromečku k rádiu, mámy nebudou lomit rukama, ani o svátcích si nedá pokoj. Namísto Bílé hory můžeme poslouchat Černou horu na FM. Tím ovšem naše sezonní aktivity zdaleka nemusí končit.
Období zimního slunovratu vyniká nejdelší nocí. Obecně nevítaná tma a šero je vodou na mlýn příznivcům nízkých kmitočtů, tedy zejména dlouhých a středních, ale také krátkých vln do nějakých 10 MHz. Vyšší KV kmitočty zase vyniknou v denní době, ale v tomto období slunečního minima to zdaleka nebudou tak silné zážitky jaké jsme sklízeli v nedávných letech. Noční šíření de facto končí ráno až někdy kolem deváté a po třetí odpoledne už nízké frekvence opět citelně ožívají.
Na sklonku minulého slunečního minima v letech 2007 až 2010 jsem v prosincových nocích zažil své dosud největší úspěchy na středních vlnách. Americké stanice přicházely ve velkém počtu už kolem naší půlnoci a víceméně se udržely až do rána, pokud člověk vydržel u rádia. Další špička se samozřejmě dostavuje při svítání.
Prosinec také přináší už od počátku úlevu v podobě citelného omezení až vymizení rušivých atmosferiků ze Středozemí. Praskot ustane a pásma jsou najednou čistá. Nicméně jiným rušivým vlivem je také zase trvalý útlum, takže dálkový příjem už není tak ostře výrazný, jako v jarních a podzimních špičkách.
Na krátkých vlnách rapidně ubývá zajímavých stanic a tropická pásma se už jeví téměř mrtvá. Systematickou prací ale můžeme stále úspěšně paběrkovat. Dáme-li do toho dobrou přípravu a dostatečný čas a úsilí, může nás zastihnout nejedno pěkné překvapení třeba v podobě časově rozšířeného vánočního vysílání stanice z latinské Ameriky. Určitě více příležitostí bude v pásmech služeb, kdo je patřičně vybaven, bude zaslouženě sklízet. Velmi zajímavé je v tomto období šíření tzv. mezilehlých vln kolem 2 až 3 MHz. Co všechno tam může být slyšet jak v denní, tak v noční době, někdy překvapí i hodně zkušené DXery.
Co o vánocích přinesou ještě kratší vlny, to už je nad rámec této úvahy. Obecně vzato, volné dny a soustředěný zájem mohou samy o sobě přinést úspěchy, pokud nebudeme jen pasivně přihlížet, až k nám stanice samy přijdou a zapíší se do deníku. Minimální úsilí to bude chtít vždycky. Dnešní možnosti ovšem jsou tak báječné a široké, že si už vánoce můžeme klidně udělat v červnu, připojením se k remote SDR na jižní polokouli. Takže každý dle svého gusta, možností a zaměření je nekonečno.
Tak ať se všem daří nejen o vánocích, škoda každého neposlechu, dudlaj dudlaj, dudlajdá.
Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015