Sobotu 30. března očekávala s velkým napětím řada z nás. Předpověď počasí slibovala teploty okolo dvaceti stupňů, nulovou oblačnost a tím pádem i ideální šanci na letošní první výlet s rádiem do přírody. Vzhledem k tomu, že nevlastním automobil, v Praze prakticky není potřeba, a když vidím, jak to vypadá na českých silnicích, ani se za volant neženu, jsem odkázán pouze na veřejnou dopravu. Z Horních Měcholup, které jsou jen několik stanic autobusem od mého QTH, jsem se vydal příměstským vlakem na trase do Benešova směr Čerčany.
Jako velmi dobrou lokalitou pro dálkový příjem digitálního rádia se mi loni hned dvakrát ukázala kóta Horka u Senohrab, proto jsem tentokrát zamířil s dobře skladnou anténou Emme Esse 7RB3 a DAB+ přijímačem TechniSat Digitradio 210 na o něco vzdálený Čerčanský Chlum. Ten byl vybrán zejména kvůli nadmořské výšce 530 m.n.m., která z něj činí nejvyšší vrchol v širším okolí. Bohužel se ukázalo, a potvrzuje se to bez pochyby v praxi i vám, že vyšší nadmořská výška nemusí nutně znamenat výhru.
Kromě několika domácích multiplexů jsou tradičními „obyvateli“ těchto kopců i bavorské sítě Bayern (kanál 11D) a Niederbayern (kanál 7D). Vzhledem k tomu, že jsem s sebou neměl notebook se softwarem QIRX, nebylo možné zjistit, o které šlo konkrétně vysílače. Příjem multiplexu Mittelfranken na kanálu 8C již byl hraniční a vysílání se ozvalo jen při velmi pečlivém nastavení antény – přibližně čtyři dílky z šestnácti. Naladění terestrické sítě Oberpfalz na kanálu 12D je už v tomto regionu bohužel nemožná, a to díky nově spuštěným vysílačům podél dálnice D1 šířícím multiplex ČRo DAB+. Signál sítě Českého rozhlasu je v této oblasti na kanálech 12C i 12D velmi silný. Co se týká dopravy do Čerčan, ta je z území hlavního města naprosto bezproblémová. Příměstský vlak City Elephant zde na trase Praha - Benešov jede každou půl hodinu, samotná cesta pak trvá z Horních Měcholup pouhých šestatřicet minut.
Z nádraží v Čerčanech máte před sebou něco málo přes tři kilometry a dorazit na vrchol byste měli přibližně za hodinu. Cesta je zprvu příjemná a cca. kilometr vede městem i po žluté turistické cestě, v závěrečné fázi stoupání, cca. posledních 400 metrů, se připravte na pořádný kopec. Pro hůře pohyblivé je tento kopec proto prakticky nedostupný. Jako jednu z plusů kóty, která leží u Čerčan, vidím zejména klid od civilizace. Na člověka pravděpodobně na samotném vrcholu nikdy nenarazíte. Kdo ale bude chtít vyrazit směrem na Benešov bez automobilu, s opravdu dobrou dopravní dostupností, doporučuji, ať raději zvolí již zmiňovaný vrchol Horka u Senohrab. Značená cesta vede až na samotný vrchol a u vysílače všech tří mobilních operátorů je navíc velmi pěkné posezení. Jaké úlovky přinesl vrchol Čerčanského Chlumu, přináším v seznamu níže. Stabilní příjem zde byl zajištěn na dvanácti kanálech.
Seznam zachycených multiplexů (Čerčanský Chlum, 530 m.n.m)
Takové výlety jsou kořením našeho hobby. V přírodě a zároveň s rádiem a vždy zajímavé postřehy. V tomto kraji jsem se potuloval už v 70. letech, tehdy i s televizorem v tašce. A že ten s CRT obrazovkou žral baterky.
Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015