V případě silného tropa nebo inverzního počasí mám spíše než na Tyrolsko štěstí na Bádensko-Württembersko a stanice veřejnoprávního rozhlasu SWR. Ještě nedávno byl jediným rakouským zástupem v dané kategorii Kufstein s programem FM4, a ten chodí paradoxně relativně často. Je ale Tyrolsko pro DX-era žijícího v Praze tak nedostupným regionem. Pojďme se podívat na to, jaké jsou možnosti. Alpský region díky své kráse a pestrosti rozhodně stojí za pozornost.
Tyrolsko je pro lovce vzdálených signálů pohybující se v pásmu VKV/FM velkým lákadlem. Jedná se o pomyslnou vstupní bránu do Itálie, která už je pro nás spíše než s příjmem tropo spojena v Čechách s výskytem Es-vrstvy. Oproti tomu Bavorsko, které začíná hned za českými hranicemi, není v případě VKV příliš velkým DX, zvláště, pokud jde o vysílače jako Hoher Bogen, Brotjacklriegel, Ochsenkopf, případně další. Ve směru na jihozápad je tak Tyrolsko jednou z nejzvdálenějších lokalit, do které se lze skrze analogový éter dostat.
Osobně jsem ještě nedávno považoval tuto část mého milovaného alpského regionu za těžko dosažitelnou. Vysílačů, které je možné přijímat prostřednictvím tropa, příliš není. Za pomyslnou trvalku a tak trochu unikát lze v tomto směru považovat kmitočet 99,9 MHz, ze kterého vysílá z kóty Kufstein/Kitzbüheler Horn rakouská veřejnoprávní stanice FM4. Při zlepšených podmínkách na Alpy ji lze i v Praze slyšet relativně často a hlavně je to známka, že stojí za to usednout k rádiu. Výkon je přitom pouhých 4,5 kW. V době podzimních inverzí se na téže frekvenci objevuje známý švýcarský vysílač Säntis.
Poprvé se mi podařilo smůlu na další tyrolské vysílače prolomit 4. června 2015, kdy mám v FM Listu zapsanou kótu Innsbruck – Patscherkofel s programem ORF – Radio Tirol. Kmitočet 96,4 MHz je běžně obsazen například Frekvencí 1 ze severu Čech, silnou polskou Trójkou z Poznaně nebo Rádiem Impuls z Příbrami. Zkrátka, aby si to sedlo a vy jste se probojovaly až k téměř italským hranicím, to chce hodně velké štěstí. Co si tak zachycení Radia Tirol poprvé pamatuji, udělalo se opravdu pěkné letní tropo. Vysílač jsem pak ještě slyšel při silných podzimních inverzích, jednou dokonce i s RDS.
Patscherkofel je nádherný alpský vysílač. Pro mě osobně volání dálek a oblíbených regionů – Jižního Tyrolska, Tyrolska, Vorarlberska, Bodamského jezera... Co naplat, v Praze na něj mám smůlu, nebo to jsem si alespoň myslel. Patscherkofel si mě ale našel a hned dvakrát mi dal o sobě v letošním roce vědět na zatím neslyšených kmitočtech – 88,5 v případě Hitradia Ö3 během výluky Bukové hory a 106,5 pro Kronehit Tirol, když se odmlčela na několik hodin chomutovská Jedlová hora. Mise Innsbruck tak ještě rozhodně nekončí. Na 101,4 budu mít během výluky Ještědu v hledáčku FM4 a na 92,5 si budu muset kvůli Ö1 pohlídat polské Sněžné jámy. Držte palce!!!
Rakouský vysílač Patscherkofel je jednou z dominant Tyrolska. Jako součást regionu Innsbruck ho nemůžete přehlédnout. (Zdroj: pikist.com)
Dobrý den, THomasi, s kritikou směrem k mojí osobě nemám absolutně žádný problém, opakuje se už x let stále dokola, takže to beru jako místní folklór a zkrátka součást svojí profese, kterou, ať se vám to líbí, nebo ne, dělám dobře. Spíše mě ale mrzí, že se svými problémy obtěžujete i čtenáře webu s DX tématikou. Doporučil bych vám návštěvu lékaře. Mně osobně to číst nebaví a troufám si tvrdit, že to obtěžuje i ostatní.
Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015