Nové vydání WRTH 2023, jako každým rokem dlouho očekávané, dorazilo. Mám knihu sotva pár dní a stačil jsem ji zatím letmo prohlédnout.
Aktuální srovnání s loňským klasickým vydáním vykazuje rozdíl na první pohled. Nový vydavatel pojal dílo s německou precizností a počet stran vzrostl z 672 na 848. Zásadní struktura příručky zůstala stejná, počínaje šesti sekcemi k vyhledávání podle různých hledisek, podobně systém a řazení údajů je nezměněn. Změnil se typ a velikost písma (se správnými brýlemi je snadno čteme i my starší). Papír je kvalitní a tužší, než jsem z předběžných recenzí očekával.
Změnil se rovněž přístup k významu a řazení údajů. Kromě mezinárodního vysílání, kde stále dominují krátké vlny, je již všude v popředí vysílání FM, popř. DAB. Naopak do pozadí ustoupilo vysílání AM a to až do té míry, že třeba dvě dlouhovlnné frekvence na Islandu (je tam ještě uveden již neexistující Eidar, ale to nelze redakci vytýkat) figurují nepřehledně zamíchané mezi VKV vysílači. Odpovídá to přirozeně dnešním trendům rozhlasových a TV technologií. Nepřehlédnutelný je třeba blok informací o vysílání v Itálii, který z loňských tří stran raketově vzrostl na letošních třicet stran!
Stejná zůstala také úvodní sekce s recenzemi přijímačů a tradičními články. Změnili se autoři, včetně přispívatelů a dopisovatelů. Třeba namísto dlouhodobě renomovaného jména Karel Honzík v novém vydání najdeme pro mne neznámého Jaroslava Honzíka, když tedy zůstaneme jen u nás doma. Časy a generace se mění.
První vydání WRTH jsem si pořídil právě před padesáti lety a tento zažloutlý a polorozpadlý výtisk uchovávám dodnes. Za půl století se rozhlas změnil úchvatně a to zejména v Evropě. My pamětníci jsme sledovali ten dlouhý vývoj zblízka a v celém rozsahu. DXing dodnes neztratil smysl a význam, změnily se však podmínky, příležitosti, možnosti a způsoby této trpělivé a zajímavé práce. Naši DX bibli stále považuji za stěžejní a ucelený zdroj, který mám u rádia vždy po ruce.
Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015