Rámová anténa vznikla ve snaze oživit pro příjem radioamatérský transceiver Otava v "muzejním koutku", popisovaném v předchozím příspěvku. V místě totiž nebylo možné instalovat klasickou anténu a museli jsme se spokojit s anténou v místnosti.
Konstrukce této antény je popsána v několika zdrojích, včetně starších klubových publikací. Základem je kříž z dřevěných latí a podstavec z otočné židle. Ramena mají asi 65cm, hrana smyčky vychází necelý 1m. Na celou smyčku byly potřeba asi 4m staršího koaxiálního kabelu. Stínění kabelu je použito jako vlastní anténní smyčka, stíněnou smyčku jsem nepoužil kvůli omezení ladicího rozsahu vlastní kapacitou kabelu. Ladicí kondenzátor pochází ze Seleny, je to triál s kapacitou 3x500pF. Jedna sekce je hlavní ladění, další dvě jsou spojeny paralelně a dále s pevným kondenzátorem, zajišťují jakési - takési impedanční přizpůsobení k výstupnímu kabelu.
Ladění v této podobě vyšlo asi od 4MHz do 15MHz, rámovka tedy přeladí radioamatérská pásma 40m, 30m a 20m. Ve snaze umožnit i poslech na 80m pásmu jsem přidal ještě vypínač s přídavným kondenzátorem 270pF, který posune ladění až za 3,5MHz.
Zkušenosti s touto rámovkou jsou velmi dobré. I přes příjem přímo v místnosti anténa umožní běžný poslech na zmíněných radioamatérských pásmech a po přepojení z Otavy na komunikační přijímač samozřejmě i na ostatních kmitočtech mezi zmíněnými 3,4 - 15MHz. Zajímavá je i dobrá směrovost, umožňující odladění především zdrojů místního rušení a šumu, nebo možných rušicích a nežádoucích signálů.
Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015