Novinka v oblasti SDR přijímačů
Posledních pár dní si tady hraji s novým čínským SDR přijímačem Dragonfly RX-666. O toto zařízení byl docela velký zájem, zejména proto, že výrobce tvrdí, že vzorkuje neuvěřitelnou šířku pásma 32 MHz. Chci udělat podrobnější test, ale protože otázek je spousta, teď uvedu některé zajímavosti.
1. RX-666 je dílem Oskara Steily, IK1XPV a jeho projektu BBRF103. O tom není kontroverze. Čínští výrobci (ať už jsou kdokoli) využili jeho open-source projekt, který je zcela legální. Co mě (a jeho) překvapuje, že mu o tom zatím nedali vědět.
2. Přijímač používá ADC LTC2208 od Analog Devices. Je to 16bitový A/D převodník. Někteří říkají, že je to totéž, co je použito v řadě WinRadio Excalibur G31 / G33 atd. To nemohu potvrdit. Oskarův původní návrh používal ADC LTC2217.
3. Pro pásma VHF/UHF používá přijímač tunerový čip R820T2. Má kapacitu 8, případně 10 MHz, například pro použití v pásmu FM. Modifikované spouštěcí soubory HDSDR jsou potřebné pro vzorkování 2, 4 nebo 8 MHz. V oficiální verzi HDSDR bude vzorkovat pouze 2 MHz. Pásmo VHF/UHF je při spuštění vždy zcela utlumeno, takže se může zdát, že tam nic není.
4. Aktuální možnosti vzorkovací frekvence jsou 32, 16, 8, 4 a 2 MHz. Rozsahy bez aliasu (omezené filtry firmwaru) jsou 28,8, 14,4, 7,2, 3,6 a 1,8 MHz. Minimální nastavení LO je 1000 kHz se vzorkováním 2 MHz. To znamená, že s aktuální knihovnou dll je minimální laditelná frekvence 100 kHz. Dosud není osazeno pásmo VDV (VLF).
5. V obvodu není LNA, takže citlivost je poněkud nižší. Kvalitní předzesilovač to vyřeší.
6. Na počítači s procesorem i5-6500 a s RAM 8 GB vyžaduje úplné vzorkování 30-55 % výkonu procesoru. Nahrávání 32 MHz na externí pevný disk je náročnější, což má za následek zadrhávání (koktání). Přehrávání 32 MHz souboru v SDR Console je v pořádku.
7. Ovládací software je do jisté míry k dispozici od výrobce. Je to verze HDSDR, která se nezdá být originální, dále je tam soubor ExtIO dll a související soubory a ovladače Cypress. Ovladač musí být pravděpodobně nainstalován ručně (musel jsem). Žádné problémy.
8. RX-666 poběží z oficiální instalace HDSDR. A dále: bude fungovat s knihovnami dll, které Oskar vyvinul pro svůj projekt BBRF103. Důrazně doporučuji všem majitelům RX-666, aby používali originální software HDSDR a originální soubory dll k BBRF103.
9. Regulace teploty: Žádná, kromě boxu, který je teplý, ale ne horký. Vnitřní teplota vzduchu je po 6-7 hodinách s plným vzorkováním kolem 40 °C. Okolní prostředí má 23 °C.
10. NEPOUŽÍVEJTE DOPLŇKOVÝ KONEKTOR 5 VDC! Ani to nepotřebujete.
(Bjarne Mjelde, Norsko)
Podrobnější test bude otištěn v časopisu RADIO č. 9 (vyjde ve druhé polovině září)
Mám právě Discovery a co jsem četl diskuzi, řadě lidí po pokusu o přeflešování FW zbyl jen kus nefunkčního HW. Já s tím problém neměl. Protože pozorně čtu. Airspy R2 je dobré rádio, ale nad 900MHz už ztrácí citlivost a na 1090MHz je speciálka za 25USD mnohem lepší-citlivější.
Porovnával jsem s SDRplay a Airspy je na můj vkus mnohem lepší.
Škoda že není podpora SDR Touch pro Airspy Discovery. bylo by to zajímavé s Androidem a aktivním USB hubem.
Děkuji za videa. Velmi zajímavé.
Abych se vrátil k tématu RX666/888... příspěvky v tomto foru potvrzují i moje poznatky, že na VHF/UHF je Airspy R2 znatelně lepší:
https://forum.sdr-radio.com:4499/viewtopic.php?f=57&t=155
Co-channel vysvětlení jak na to, je lepší video než 1000 slov, ale trochu teorie
https://swling.com/blog/2020/10/airspy-sdrs-new-killer-feature-the-co-channel-canceller/
a video:
https://www.youtube.com/watch?v=4JSM4yfBzN8
https://www.youtube.com/watch?v=5tXC9FwinWs
https://www.youtube.com/watch?v=_4x_hgkbcjg
Ano, verze 3.0.7, mě chodí do mailu diskuze okolo Airspy a co jsem letmo prošel, řada lidí s update FW měla problém. Asi nečetli. Horší je poznat, zda se jedná o BB nebo CD FW. Mám BB verzi.
SDR console je dost rozežraná na systém a vyžaduje výkonné PC. Používám I5 8generace a win10Pro 64bit. Přitom to dokáže běhat s GQRX a Raspberry PI 4.
Mám na stole i Airspy R2. Také jsem přeflešoval letos FW. Není to špatné, hlavně s 8,33kHz kalkulátorem ale od cca 900MHz už ztrácí na citlivosti.
Na 1090MHz má Flightaware prostick Plus (modrý dongle) výrazně navrch. poměr 25 : 169 USD ve prospěch levnějšího......
Zrovna tady pánové od Airspy ukázali co dokáží. Jejich "clean code" znamenalo odstřelení podpory řady přijímačů, včetně modrého donglu.
Pokud je to ta verze, která odemkne i ten samplerate 912ksps pak ano, dělal jsem v létě a nenarazil jsem na žádný problém. Poslední verzi SDRSharp jsem zkoušel tento týden, protože mi zaujal AM a FM Co-Channel canceller přidaný v té poslední verzi. Bohužel ani po hodině laborování jsem s touto funkcí nedošel k uspokojivému výsledku. Něco asi dělám špatně :) Já naopak od začátku používal raději SDRSharp, SDR Console mi moc k srdci nepřirostla.
K Airspy Discovery doporučuji k vyzkoušení poslední verzi SDR#. Značné zlepšení a dříve jsem používal spíš SDR consoli na krativlnách. Te´d bych řekl, že se možnosti a schopnosti vyrovnaly.
Podařilo se kolego u Airspy Discovery flešnout verzi FW 3.0.7???
VY 73! Láďa
Neodolal jsem a také toto SDR objednal abych ho vyzkoušel, objednal jsem novější verzi RX888. Musím říct, že mi docela zklamal. Zkoušel jsem ho na VHF/UHF i na krátkých vlnách a porovnával z Airspy R2 a na KV z Discovery HF+. V obou případech jsou Airspy výrazně lepší. Čekal jsem zejména na VHF lepší výsledek protože tam má být 16 bit AD (oproti 12 bit u Airspy R2). Na FM je i Elad výrazně lepší, co se týká citlivosti i odolnosti. Na KV je Discovery výrazně lepší... Snad jen pro ty co potřebují vidět celé pásmo KV najednou nebo ho nahrávat to má nějaký smysl, ale pro ty co touží lovit opravdu slabé stanice tu žádný posun nevidím. Bohužel, zklamání...
Doporučuji si přečíst recenzi a poslechnout záznamy od Nielse DK8OK
https://dk8ok.org/2020/09/04/rx-888-32-mhz-16bit-200-us-pricks-up-your-ears/
Niels jako zkušený DXer doporučuje mírně si "připlatit" a jít do RX-888 který je podle něho porovnatelný s Eladem S2
RX-888 už má i LNA 20dB.
K převodníku A/D LTC2208 Čínský kluci mají zřejmě hromadu kopií za dobrý peníz. Na e-shopech ali+ebay a spol. začali prodávat jejich verzi KIWI SDR kde jsou právě tyto 16ti bitové A/D LTC2208, místo SBC Beagle Bone Green je použitý Raspberry Pi3B, tvrdí, že je rychlejší, zapřísahají se funkční podporou FW. Kde je pravda, těžko říci. Pokud by byl takový mě známý "on line" s pořádnou ziskovější anténou zjistil bych, kde je pravda.
VY 73! Láďa
Zdravím, odkud jste? Jarda 777847038
...Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015