Ačkoliv mám pár SDR přijímačů, stále rád šáhnu po ladícím knoflíku klasického komunikačního přijímače a prolaďuji pásma nebo srovnávám s SDR přijímači.
Asi tak před měsícem jsem se jako obvykle "kochal" prohlížením přijímačů na Ebay a hned na úvodní stránce první, čerstvý inzerát na prodej AOR AR7030.
Cena 150,- Euro + 30,- Euro doprava. Dle prodejce funkční. Deset let se mu na něj prášilo ve sklepě.No nekupte to, když je to tak levné.
Než z Německa dorazil uběhlo deset dní. Během nich jsem doslova ležel v internetu a studoval manuály, recenze a diskusní fóra. Zjistil jsem, že se nejedná o úplně spolehlivý přijímač, jelikož byl během výroby a prodeje stále vyvíjen a upravován. Dle výrobního čísla jsem zjistil, že mohu očekávat závadu na encodéru hlasitosti a na encodéru ladění a možná i nějaké to tlačítko. Že budu muset vyměnit zálohovací baterii mi bylo jasné na 100%.
Něco jsem upravil podle sebe a dost jsem toho vyhledal na internetu. Vždy ale jen kusé informace sezbírané na mnoha a mnoha stránkách. Proto jsem se rozhodl to trochu sepsat dohromady.
Konečně dorazil.
Po zapojení funguje. Ale jen s dálkovým ovladačem. Přesně podle předpokladů. Encodér hlasitosti a encodér ladění nefugují a baterie bez šťávy. Co mi ale překvapilo, jsou osazeny navíc i dva nadstandartní filtry a to kvalitní Colinsy 4kHz a 0,7Khz.
V první fázi jsem na internetu objednal vše potřebné.
Záložní baterie se dá objednat totožná, jen s trochu vyšší kapacitou, ale vydal jsem se jinou cestou. Měl jsem tak trochu strach pájet na desku osazenou stovkami SMD součástek široké páskové vývody ekvivalentní baterie. Objednal jsem proto v GM electronic držák baterie AA s drátovými vývody a NiCd AA baterii Panasonic.Cena dohromady 75,-Kč. Výměna nebo spíše úprava se dá provést po odšroubování vrchního krytu. Po citlivém nahřátí jde baterie jednoduše odpájet. Držák se dá krásně přilepit oboustranou lepící páskou na boční stěnu, kde ničemu nepřekáží a vývody připájet na původní místo baterie.
Encodér hlasitosti jsem našel na stránkách českého Conrada. Je to totožný typ. Mechanický encodér do DPS Bourns s 24 pulsy na otáčku (ECW1J-B24-AC0024L). Cena 129,-Kč. Zde je výměna už trochu složitější. Je třeba sundat přední kryt, vrchní kryt,spodní kryt a bok na straně u ovladače hlasitosti. Encodér na desce drží tři vývody a kovový rámeček se čtyřmi zapájenými nožkami. U těch jsem to postupně opatrně nahřál a mechanickou odsávačkou zbavil cínu. Opět jsem nechtěl moc prohřívat desku, tak jsem miništípačkami encodér odcvakal a zbytky vývodů pak jednoduše jeden po druhém odpájel. Před vsazením nového jsem všechny otvory pročistil vrtáčkem v minivrtačce. Osazení nového a připájení už bylo celkem jednoduché.
Až do nějakého výrobního čísla byl v přijímači osazen na ladění mechanický encodér značky ALPS se 100 pulsy na otáčku.To byl i můj případ. Nepříliš zdařilé řešení. Je bez ložiska a jelikož ladící knoflík funguje i jako setrvačník (váží 135g), životnost není nikterak ohromující. Novější serie už byly osazeny optickými encodéry Bourns se 100 pulsy na otáčku a 7030verze "plus" dokonce 128 pulsy na otáčku.Na stránkách Fenu radio jsem se dočetl o výhodnosti osadit encodér jen s 64 pulsy na otáčku. Vyhledání vhodného typu na internetu nebyl problém. Rotační optický encodér Bourns s 64 pulsy na otáčku (ENA1J-B28-L00064L) jsem objednal na stránkách farnell.com. I s dopravou z Anglie vyšel na 1350,-Kč. A byl doma za tři dny!!! Na jeho výměnu je třeba odšroubovat přední kryt a vrchní kryt. Starý encodér po odšroubování centrální matky a odpájení tří dobře přístupných vývodů jde vyndat snadno. Horší to je s osazením nového. Je třeba trochu zvětšit otvor v plošňáku. Použil jsem minivrtačku s malým brusným kotoučkem. Dále je třeba zajistit, aby se kovová část encodéru nedotýkala plošňáku. To jsem zajistil pomocí dvou podložek vystřižených z tenkých plastových kancelářských desek a "skosením" hran rozšířeného otvoru. Vývody pochopitelně nesedí. Ani umístěním a ani počtem. Optický má navíc přivedeno ještě 5V. Po přibližném zaměření jsem na vývody připájel prodlužovací drátky a přez spoje leště dal tepelně smršťovací bužírky. V návodu na již neexistujících stránkách AOR Uk (ještě že se to dá vyhledat na web.archive.com) píší o seříznutí výstupku, který zabraňuje protočení celého encodéru, protože nepasuje do původního otvoru v plošňáku. Zbytečné. Stačí ho otočit o 90 stupňů a vývody udělat o trochu delší. Sedí přesně. Prodloužené vývody "A" , "B" a GND se připájí na původní místo na plošňáku. 5 voltů se dle návodu nachází o kousek výše, jenže se jedná o tak malé místo mezi SMD součástkami, že jsem měl opět trochu strach tam něco pájet. Ejhle. Kousek vedle je několik větších pájecích bodů. Jsou určeny asi jako měřící nebo na připojení "option" desky s Notch filtrem a Noise blankerem. V každém případě je tam jednodušeji dosažitelných 5V.Připájení je tam otázkou chvilky. Další úprava. Osička nového encodéru má o trochu větší průměr. Nesedí těžký ladící knoflík. Opět přichází na řadu minivrtačka tentokrát s malou frézkou.
Zakrytování je otázkou chvilky. Přesné obrobky do sebe krásně zapadají. Jen vrchní a spodní šrouby je třeba dotahovat s citem, protože hrozí ztržení závitu.
Po zapojení vše funguje jak má.
Nákup součástek:
https://cz.farnell.com/bourns/ena1j-b28-l00064l/encoder-optical-64cpr/dp/1607977
https://www.conrad.cz/enkoder-do-dps-bourns-ecw1j-b24-ac0024l-360-pajene.k447177
https://www.gme.cz/akumulator-panasonic-aa-nicd-600mah-1-2v-n-600aac
https://www.gme.cz/drzak-baterie-1xaa-bh311-1a
Dobrý den,
Promiňte, že vás obtěžuji. Žiju v Litvě. Koupil použité rádio AOR AR7030 na Ebay. Historie nákupu rádia je velmi podobná té vaší. Ale v mém případě měl AOR AR7030 rozpočtovou konfiguraci (bez elektromechanických filtrů), bez dálkového ovladače. Ale v mé variantě fungovaly všechny regulátory a enkodér nastavení. Brzy jsem si však všiml, že pokud rychle otáčíte nastavovacím knoflíkem, frekvence nastavení rádia se nemění vždy správně. Čísla ukazující frekvenci mohou běžet v opačném směru. Rozhodl jsem se vyměnit enkodér, protože jsem si myslel, že jde o vadný enkodér ALPS. Nainstaloval jsem ENA1J-B28-L00128L (ještě jsem nečetl vaše články = to bylo před rokem nebo více). Ale na mém zklamání se nic nezměnilo. Čísla frekvence může běžet v opačném směru, pokud je rukojeť enkodéru otáčet rychle. Možná mi můžete dát užitečné rady nebo rady, které by tento problém vyřešit. Předem vám velmi vděčný.
S pozdravem, Sergeji
Myslím, že se občas někde na prodej najdou.
https://www.marktplaats.nl/a/telecommunicatie/zenders-en-ontvangers/m1376391047-inmiddels-1-verkocht-aor-ir-7030-remote-control.html
Mě akorát mrzí, že už mi nefunguje dálkový ovladač. Jednou jsem ho čistil, pak ještě několik let fungoval, ale jak jsem rádio odstavil, tak potom asi po roce jsem zjistil, že DO nejde (baterky tam byly OK :-) ............ Už předtím jsem hledal, jestli by šlo někde koupit, že bych ho měl jako záložní, protože DO jsem při provozu nepustil z ruky, ale nenašel jsem nic. To je škoda. Někdo ho odmítal používat, takže má doma kus jako nový, ale samostatně se ho jistě nezbaví.
Díky za reakci. Já jsem to napsal aby byly informace o náhradních dílech pohromadě pro případného zájemce. Myslím že jsem na vyhledávání na internetu celkem dobrý a přesto mi to trvalo hodně dlouho, než jsem dal všechny informace dohromady.
Co se týče těch tlačítek,tak o těch jsem také četl. Ty ale na mém kousku fungují dobře. Přesto jsem si jich deset zakoupil pro případnou opravu. Jsou k mání u cz Conrada po 19,- Kč.
https://www.conrad.cz/tlacitko-532-010-001-35-v-dc-0-01-a-cerna-1-ks.k708461
Tam by ale měla dle mého názoru proběhnout oprava bez pájení a výměny celého tlačítka. Bude stačit vyměnit jen ty "střeva".Tlačítka se dají jednoduše rozebrat.
A hodně negativních info jsem nalezl zde: http://n9ewo.angelfire.com/ar7030.html
Používal jsem přijímač AOR AR-7030 asi 18 let v náročném každodenním DX provozu, tahal jsem ho sebou ven, v určitých obdobích běžel bez vypnutí, a neměl jsem dojem, že by to byl nespolehlivý přijímač. Spíš naopak. Jednalo se o základní typ s výrobním číslem 133, tedy z první série, která měla 500 ks. Po 10 letech provozu jsem měnil vnitřní baterii a asi po 13 letech začaly blbnout varikapy (D30, D31), tak jsem jim dával tepelné šoky a ony vždycky znovu ožily na 1-2 roky. To jsem udělal 2x a když jsem to chtěl udělat potřetí, dozvěděl jsem se, že bývalý technik zrušené pobočky AOR/UK skoupil zbylé náhradní díly a může mi rádio renovovat. Tak jsem ho tam v roce 2014 poslal, on ho proměřil a vyměnil na něm všechno, co bylo podle jeho názoru třeba, včetně 3 ks kodérů, i když zatím nezlobily, ač zažily léta intenzivního kroucení, nahrál nový firmware a jako bonus tam znovu vyměnil baterii. Asi za 4000 Kč včetně dopravy tam a zpět se mi vrátil přijímač, který mi připadal jako nový. --- Ale chci zmínit ještě jednu věc: myslím, že víc poruchová, než cokoliv jiného, jsou tlačítka. Vyměnil mi všech 9 ks. Tlačítky se přepínají různé funkce v menu. V běžném provozu se po stisknutí tlačítka má přepnout funkce. Porucha se projevuje tak, že při stisknutí sice dojde k přepnutí, ale jakmile tlačítko pustíš, při jeho návratu dojde k dalšímu přepnutí, tzn. na další položku menu. To je k vzteku, ale na funkci přijímače to nemá jiný vliv, ty varikapy se projevují hůř. --- Když jsem v roce 2012 nebo 2013 začal používat Perseus, tak jsem AR7030 odstavil, ale pak mi ho bylo líto a tak jsem ho nechal renovovat. Sice jsem ho od té doby už vážně nepoužil, vždycky ho po čase jen na den nebo dva zapojím, aby se udržovala baterie, ale myslím, že ještě by někdy mohl zabodovat, protože mám dojem, že proti Perseovi má o něco větší citlivost, při napájení z akumulátoru a bez PC nikde nic neruší a tak by se třeba mohl v nějaké náročné DX situaci osvědčit. Tak uvidíme. Ale rádio je to vynikající, nikdy jsem neměl potřebu používat vedle něj ještě něco jiného. ........... Ale to SDR, to holt člověka pohltí :-)
Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015