Cieľom knihy je oboznámiť verejnosť so spojovacou technikou vyrábanou v ČSR a ČSSR a používanou počas studenej vojny od roku 1955 takmer do roku 1990 rôznymi zložkami civilného sektora, armády, ministerstva vnútra a ich zvláštnych služieb. Je to krátky pohľad do málo známej histórie analógových zariadení, ktorých väčšina používala rádiové prostriedky. Sú v nej však aj popisy linkovej spojovacej techniky a príslušenstva.
... celý článekV březnovém číslo RADIO vyšel aktuální Seznam meteorologických stanic určených pro letecký provoz. Známe je jako VOLMET a jedná se zde o vysílání na krátkých vlnách.
... celý článek
Jelikož v současné době není možné věnovat se různým aktivitám, stále máme dobrou možnost strávit volný čas u radia. Rád se věnuji poslechu námořního provozu, pokud to jde snažím se sledovat několik zbývajících CW pobřežních stanic, ale je jich už jen pár, kdysi jich jich byly plné námořní pásma a jejich poslech byl velmi zajímavý. Dnes je zde i možnost sledovat námořní provoz na digitálních módech.
... celý článekZačátkem března jsem si splnil několikaleté přání a vyrazil jsem na poutní zájezd do Santiaga de Compostela. Trasa zájezdu vedla z Česka přes Německo do Francie, kde jsme si prohlédli Lyon a známé poutní místo Lurdy. Poté jsme pokračovali do španělského Santiaga, přičemž posledních více jak 100km bylo věnováno pětidennímu pěšímu putování. Vzhledem k zdravotnímu stavu jsem nešel celou trasu a o to více jsem měl možnost se věnovat poslechu. Cestou zpět jsme navštívili klášter ve španělském Monseratu nedaleko Barcelony a ve francouzském Chartese nedaleko Grenoblu a odtud pak přes Švýcarsko, Rakousko a Německo zpět domů.
Kromě spousty duchovních zážitků jsem si přivezl i zážitky radiové, o které se s vámi podělím.
... celý článekStanica s volacím znakom SAQ z roku 1924 slúžila pre komunikáciu Európy so zámorím. Dnes vysiela príležitostne na veľmi dlhých vlnách na 17,2 kHz zo švédskeho Grimetonu. Pre príjem správ zo zámoria slúžila iná stanica, ktorá sa bohužiaľ nezachovala. Správy sa linkou odosielali ako telegramy z ústredia v Göteborgu a tam sa aj zhromažďovali prijaté správy zo zámoria. Z Göteborgu sa ďalej správy šírili bežnou kontinentálnou telegrafnou prevádzkou.
... celý článekNa mezinárodním letišti Lennarta Meriho v estonském Talinu vysílají ATIS na dvou frekvencích. V tradičním prvním leteckém pásmu na kmitočtu 124,875MHz a na krátkovlném kmitořtu 4 645kHz.
... celý článekPo delší době jsem zapnul program YaND pro dekódování NAVTEX správ. Na frekvenci 518kHz to bylo zapnuté více jak den a na 490kHz to běželo cca 1/2 dne. V tabulce níže jsou zaznamenané stanice a vzdálenost z Mar. Lázní.
... celý článekS dlouhými nocemi jsem si opět vyzkoušel poslech NAVTEXu, tedy námořních meteorologických zprav na 518kHz.
Dnes, 7.1. je to 120 rokov, čo prvý krát použil G. Marconi záchranný CW kód CQD, neskôr zmenený na SOS.
[RTVS - odkaz]Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015