Procházeli jste si někdy přehled bandscanů na FM listu? Dívali jste se na něj někdy v posledních měsících? Pak vám jistě neuniklo, že čeští DX-eři na něm patří mezi evropskou elitu. Opravdu! Mezi deseti DX-ery s největším počtem úlovků v Evropě je hned pět Čechů. První pozici drží dle očekávání náš „DX guru“ Petr Vozár, který se blíží těžko uvěřitelné cifře 1400 kousků. Na dalších pozicích jsou pak s odstupem několika set kousků Daniel Neumann, Jirka Pažout a Pavel Flégl. Jména to jistě pro nás velmi známá. Čechy v první desítce pak uzavírá Tonda Roll.
Stačí málo a budu se mezi evropskou DX elitu řadit také. Důvodů, proč v ní ještě nejsem, je několik. Především je to, dá se říci, i určitá lenost. Ostatně, nalejme si čistého vína. Pamatujete si, kdy jste ode mě v klubovém časopisu Radio četli něco naposledy? Bylo to pravděpodobně po loňských letních prázdninách. Volného času příliš nezbývá, a když už náhodou je, dost často ho člověk tráví jinak než u rádia. A to není pro DX-era zrovna dobrá vizitka. Nedávno jsem měl v bandscanu něco okolo 600 úlovků a v průběhu několika měsíců se mi je povedlo navýšit o další stovku. Co za tím stojí?
Hlavní zásluhu má na této skutečnosti zejména pořízení antény, kterou bych označil jako doplňkovou a využívám ji pro vertikální polarizaci, tedy řadu zejména českých regionálních vysílačů. Objevilo se na ni i několik pěkných lokálních kousků z Polska. Vertikální anténu nemohu umístit na stožár s motorem, který je již obsazen, takže s ní není možné otáčet. Pokud chci zvolit jiný směr, musím vzít klíč, vylézt na střechu a s anténou otočit manuálně, což není zrovna jednoduchá záležitost, protože anténa je umístěna na systému pro příjem signálu z STA pro celý osmipatrový panelový dům. A ten není úplně snadno přístupný (navíc je v pěkné výšce…).
Každopádně se vertikální anténa opravdu vyplatila. Objevila se řada vysílačů, o kterých jsem dříve neměl ani ponětí. Byť někdo považuje české lokálky za škvár, který nemá v éteru, co dělat, jsou tu a je třeba s nimi počítat. Pokud mi tedy například chodí pravidelně stowattový vysílač z jihočeského Písku, případně „bubláček“ z Vysočiny, není důvod, abych se nezaradoval. Pokud někdo dané kousky považuje za podřadné, je to pouze jeho problém, protože je to DX jako DX. Doby, kdy jsme lovili takovéto stanice ze zahraničí a stovek kilometrů jsou za běžných podmínek nenávratně pryč. Pokud byste si chtěli mé úlovky prostudovat podrobněji, budu rád. K dispozici jsou vám zde.
Zdravím, odkud jste? Jarda 777847038
...Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015