V červnovém čísle našeho měsíčníku RADIO jsem si přečetl zdařilou recenzi nového kapesního přijímače od Vládi Janského. Už předtím jsem neodolal zprávám „zájmovému přetlaku“ kolegů o tento přístroj, takže jsem si jej taky pořídil. Poměr výkon – cena vychází velmi příznivě.
Recenze a různé vychytávky ke zmíněnému rádiu lze najít v mnoha DX zdrojích, včetně facebookové skupiny TEF-6686-DSP-DX tuner. Odvažuji si tvrdit, že jde o další přelomové rádio pro každého, přinášející vyšší úroveň, podobně jako tomu bylo kdysi na počátku sedmdesátých let s dovozem přijímačů VEF s rozprostřenými KV pásmy nebo na konci osmdesátých s ATS-803A s digitální stupnicí.
Nový TEF6686 jsem si vzal na týdenní rekreaci do Řecka, kde mi posloužil k denní zábavě, příjmu FM stanice zejména z Albánie a Itálie. Výkon přijímače jen s prutovou anténou je udivující, zejména co do selektivity i zobrazovaných údajů RDS a PI, jakož i jeho jednoduchým ovládáním. Mít s sebou solidní anténu, byl by to skvělý DXing. Trochu jinak vyzněl příjem s teleskopem na AM rozsazích, kde za této kombinace přijímač ruší sám sebe a zachytí jen nejsilnější stanice. Vzhledem k tomu, že jsem se na Corfu věnoval zejména krátkovlnnému vysílání QRP, k dalším pokusům jsem se už nedostal.
Napravil jsem to později doma. Když jsem k přijímači připojil 42 m drátu, tento ožil nad očekávání. Nejenže se nezahlcoval, ale vykazoval skvělou citlivost i nastavitelnou selektivitu. Ve srovnání s přijímači jako Icom R75 se TEF vůbec nedal zahanbit. Projížďka KV pásmy je skutečně zážitkem, přestože naprostá většina uživatelů upřednostňuje FM rozsah. Když jsem uprostřed noci poslouchal Voz Missionara, Camboriu z Brazílie, Radio Tarma z Peru, nebo asijské Myanmar Radio, držel jsem palec nahoře. Na středních a dlouhých vlnách, podobně jako na nízkých pásmech KV, rádio vynikne s dobrou anténou především v nerušeném prostředí. Letní příjem s menší či větší hladinou bouřkových atmosferiků není nejlepším obdobím pro testování.
Přijímač nereaguje na rámové antény s indukční vazbou, jelikož nemá žádnou vnitřní feritovou anténu. Zdroj signálu je třeba připojit galvanicky. Redukce s více druhy konektorů to usnadňují a je třeba na AM počítat také s vlivem zemnění, coby antenní protiváhy. Někdy příjem vylepší, jindy může také zvýšit hladinu rušení. Chápu, že TEF byl vyvinutý primárně pro FM příjem a AM rozsahy obsahuje víceméně okrajově, přesto i ony byly výtečně zvládnuty. Pro zázněj a jemné rozladění musíme sáhnout po jiných přijímačích, třebaže TEF se snaží a silnější CW signály „dýchají“ docela výrazně.
Suma sumárum, kdo nevěří, ať tam běží (do DX-COM) a nové zázračné rádio si pořídí, nebude litovat. Určitě nám TEF udělá hodně radosti až do chvíle, než vývojáři a výrobci vychrlí další typ, který bude umět ještě víc.
Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015