Jedna z nezapomenutelných hlášek z kultovní trilogie Zdeňka Trošky Slunce, seno nemůže být výstižnější. Na co vždy celou řadu měsíců čekáme, je skutečně tady. Inverzní počasí nekompromisně v sobotu 25. září ukázalo, že se máme opět na co těšit. Na anténách jsme měli „pětistovky“ i vzdálenější kousky, a to i ve III. pásmu.
Pravidelní čtenáři mého DX blogu si již zvykli na to, že obsahem jednotlivých článků jsou téměř výhradně úlovky ve III. pásmu určené digitálnímu rozhlasovému vysílání DAB+. Nejinak tomu bude i dnes. Tentokrát jsem se však za signály nemusel vydávat nikam na kopec, ale vzdálené úlovky sedaly na anténu jedna radost. Ano, je to opět tady. Nepochybujte, inverzní počasí převzalo vládu nad našimi pásmy a budeme se moci potěšit pěknými podzimními kousky.
V sobotu 25. září jsem vstal tradičně okolo šesté hodiny ranní a jako jednu z prvních čínností zapnul DAB+ přijímač Sangean Traveller 420, který se stal novým srdcem mého DX systému pro digitální rozhlas. Rád bych s ním čtenáře blíže seznámil, ale na to jistě přijde řada v následujících měsících, kdy už návštěvy kopců nebudou možné a na samotné víkendové psaní bude více času. Prakticky plná stupnice byla na kanálech 7D Niederbayern, 10A Obb/Schwaben a 11D Bayern.
Vzhledem k tomu, že jde o sítě, které mi jdou v Praze pouze při tropu, a to ještě s výrazně nižšími hodnotami, bylo jasné, že se něco děje. Okamžitě jsem tedy volil jiné kmitočty a očekával, zda se objeví i jiné multiplexy. Má domněnka byla správná. Nejen, že chodila řada bavorských sítí, ale signálově se podařilo vstoupit i do spolkové země Bádensko-Württembersko, kterou je možné v místě mého bydliště přijímat pouze za velmi dobrých tropo podmínek v létě nebo při inverzi.
Na anténě se objevila také samotné bavorská metropole s multiplexem Muenchen, která sice není vzdušnou čarou od Prahy zas tak daleko, nicméně opět pro ni platí prakticky to samé co pro Bádensko-Württembersko. Na kanálu 11C mám velmi často digitální síť Polskie Radio, výskyt multiplexu Muenchen bych možná spočítal do roka na prstech jedné ruky. Pokud jde o BWü, přijímat bylo možné veřejnoprávní SWR na kanálech 8D a 9D a komerční síť OAS BW na kanálu 11B.
V době nejvyšší intenzity signálu dokonce dosahoval signál z BWü poloviny stupnice na přijímači Sangean. Zdaleka to ale nebylo vše. Velmi příjemně mě překvapil také druhý německý celoplošný multiplex Antenne Deutschland, ovšem nikoliv na kanálu 5D díky kolizi s východočeskou Černou horou, ale 9B. Do přijímače se mi naskenoval i veřejnoprávní hesenský multiplex hr Radio na kanálu 7B, ovšem vzhledem k přítomnosti blízkého signálu na kanálu 7A netuším, o jaký šlo vysílač. USB SDR tuner ho bohužel nedokázal dekódovat. Allgäu na kanálu 8B se neobjevila, překvapila nicméně síť DAB+ Austria na kanálu 5B z Gaisbergu nad Salcburkem.
A perlička na závěr? Za vrchol dnešního snažení považuji moment, kdy jsem si „odskočil“ z III. pásma na velmi krátké vlny a na kmitočtu 97.0 mi rozhlasovou stanici Deutschlandfunk ze saského Chemnitzu vytlačil 602 km vzdálený lucemburský vysílač Hosingen se známým programem RTL Radio. Výkon je sice 100 kW, nicméně když vezmete v úvahu, jaký „drobeček“ mu stojí v cestě, rozhodně se není za co stydět. Lucemburské RTL Radio šlo navíc naprosto čistě včetně dat RDS.
RTL Radio z Lucemburska vymazalo v sobotu ráno 25. září 2021 saský vysílač Chemnitz s programem Deutschlandfunk
Vážení přátelé. V minulém týdnu se u mne stala mnohokrát nevídaná událost. Opakovaně se vyskytla velmi nízlá oblačnost, řádově ve výšce 50 až 100 metrů. Pod ní byla dohlednost i přes 1 km. A nyní, jak to ovlivnilo příjem vysílání DAB+. Představte si: čtrnáctiprvková vertikální anténa nasměrovaná defakto na vysílač Krásné, kde výkon vysílače je 10 kW, a vzdálenosr asi 15 km, za ní citlivý bezšumový zesilovač, za ním řada zesilovačů o celkovém zesílení cca 60 dB. a stalo se opakovaně a po velmi dlouhou dobu to, že příjem nebyl vůbec žádný, při tom vysílače z Německa byly v plné, obvyklé síle. Vysvětluji si to následovně: Ta velmi nízká oblačnost, která s výškou houstla způsobila, že se vlny ohýbaly směrem nahoru, a tím neozářily moji anténu. U inverze je tomu naopak: mlha, která u země je nejhustší a s výškou postupně řídne, ohýbá vlny směrem dolů a tím umožňuje dálkový příjem v pásmu DAB+. Někdy i na neuvěřitelné vzdálenosti.Teď už je snad od toho pokoj, uvidíme.
Zdraví Vás Petr Hejkrlík z Hlinska.
Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015