Zabýváte-li se vážněji satelitem, po čase zjistíte, že vám nebude klasický přijímač stačit. Satelitní lovec totiž potřebuje specifickou funkci s názvem blindscan, neboli slepé vyhledávání, vyhledávání bez zadání parametrů. Přijímače disponující touto funkcí naleznou kanály bez zadání frekvence, symbolové rychlosti, polarizace a FEC. Důležité je, aby bylo vyhledávání rychlé a kompletní a to už jsou vlastnosti, ve kterých se přijímače vybavené blindscanem liší.
Mezi lovci na orbitu je velmi oblíbený přijímač Octagon SX88 (případně totožné přijímače Ineos ZX4, nebo Denys U2C). Ten má blindscan extrémně rychlý a většinu družic proskenuje do 5 minut. Díky tomu je vhodný také pro lovce sporadických satelitních feedů. Ačkoli je to aktuálně asi nejvhodnější přijímač pro satelitní dxing, má své limity. Blindscan totiž najde jen transpondéry se symbol rate vyšší než 1500. Takových je většina. Ale jsou družice, kde se vysílají programy s nízkou symbol rate ve větší míře. Jsou to tzv. SCPC transpondéry (Singel Channel pro Carrier), kdy na jednom transponderu je jedna jediná TV stanice (+ občas nějaké rádio). Takových stanic je například velké množství na družici Eutelsat 3B na pozici 3°E, podobně je to i na Eutelsatu 21 B na 21,5°E. Na těchto družicích tedy například zmíněný Octagon SX88 mine poměrně velké množství stanic. A samozřejmě to jsou ty stanice, které nás lovce nejvíc zajímají, neboť díky této nízké symbolové rychlosti je zřejmé, že jsou obtížně zachytitelné. Na Octagonu o sledovaní těchto programů přijít nemusíte, stačí transpondéry ručně zadat podle přehledu (např. Lyngsat, Flysat), umí přehrávat transpondéry se SR nad 800. Nicméně jsou zde samozřejmě ještě obtížnější stanice se SR nižší než 500, některé jen 256 i méně. Blindscanem najít a úspěšně přehrávat takové kanály je již značně obtížné a potřebujete k tomu opravdu špičkový přijímač a dá se říci, že jedinou alternativou jsou satelitní karty a USB přijímače TBS od firmy Tenow a to především ty, které nesou označení „Professional“. I přes toto označení a skvělé příjmové vlastnosti se však s cenou hravě vejdete do deseti tisíc, podle počtu tunerů, které požadujete. Jednotunerovou USB variantou je přijímač TBS 5927, o jehož možnostech a především základním nastavení si v tomto seriálu napíšeme. Zatímco běžné přijímače jsou intuitivní all in one krabičky, s PCI/USB přijímači je to složitější. K uspokojivému plnohodnotnému provozu vyžadují instalaci driverů, skenovacích, přehrávacích a analyzačních programů. Pokud se tímto prokoušete, dostává se vám do ruky ultimátní lovecký nástroj. Zkoušel jsem a testoval, dalo by se říct několik týdnů, různé softwary, než jsem našel to, co mi funguje a vyhovuje. Takže co potřebujeme?
Jsou to čtyři okruhy programů:
Drivery, skenovací programy (blindscannery), analysery a přehrávače. Těm budou postupně věnovány další díly tohoto seriálu.
Jste li-satelitní fandové, neváhejte se přispět svými zkušenostmi do diskuze pod článkem, a nebo v diskuzním foru.
Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015