V 1729 UTC jsem se zaměřil na slabý signál na 28200,5 kHz, z nějž se vyklubal N0AMY/B, vytoužená Montana. A tak jsem si s neskrývanou radostí vybarvil poslední políčko ve své mapce.
Lov rádiových majáků patří k nejzajímavějším partiím DXingu. Výhodou je snadná a rychlá identifikace. Kromě NDB jsem si od r 1977 oblíbil také majáky v radioamatérských pásmech, které slouží k ověření šíření rádiových vln. Jelikož vysílají většinou nepřetržitě, považuji je za obdobu profesionálních vysílacích stanic.
Ze všech KV pásem představuje majákovou Bonanzu jednoznačně 10 m pásmo, kde jich pracují stovky, v součtu jak některé zanikají a jiné přibývají, pak tisíce. V letech kolem slunečních maxim, kdy bývá pásmo průchodné, zažíváme příležitosti, kdy majáky zejména z USA i z dalších vzdálených zaoceánských končin naskakuji jako houby po dešti a nestačíme se divit, jak přibývají.
Abych v tom měl systém, veškeré zachycené a identifikované majáky zapisuji do svých seznamů. Papírové seznamy amerických 10 m majáků už přestávají být přehledné a únosné, je z jich téměř kniha. Kolem r 2011 jsem začal evidovat, ze kterých států USA mám zachycené tyto majáky. Počet poměrně rychle vystoupal přes třicet podle denně dosažitelných států z východního pobřeží, včetně malých, jako jsou Rhode Island, Delaware i Washington DC. K nim postupně přibývaly další státy směrem na západ a kruh se uzavíral směrem ke Středozápadu, k méně osídlením státům Unie. Nejlepším měsícem v ročním sezonním běhu bývá jednoznačně říjen. Ten loňský mi přinesl dva předposlední státy Wyoming a Idaho a jediným bílým místem v mé začerveněné mapce zbývala Montana. Po té jsem samozřejmě pásl se zvláštním zřetelem.
Povedlo se to až o letošní první říjnové neděli 6. 10., kdy se významně otevřely polární trasy a nastaly podmínky, které nazývám „all the USA, coast to coast“. Pásmo bylo napěchováno signály a vynikaly státy jako Utah – WA7X 28280,5, Wyoming – WY7DT/B 28260, Minnesota – N0KP/B 28273, Washington – K7RA/B 28283,5 , nemluvě o mnohých kaliforských, jakož i jižně ležících oblastech: Mexico - XE1JAL/B 28276, Belize - V31HQ/B 28258 či Panama – HP1DCP 28282 a jiných. V 1729 UTC jsem se zaměřil na slabý signál na 28200,5 kHz, z nějž se vyklubal N0AMY/B, vytoužená Montana. A tak jsem si s neskrývanou radostí vybarvil poslední políčko ve své mapce.
Co dál? Mnohem obtížnější bude zachytit majáky z Aljašky a z Havaje, případně z dalších pacifických ostrovů. V této snaze neustávám, ale pilně registruji všechny další nové z kontinentálních států USA i další. Dalším námětem je získat od provozovatelů majáků QSL. Těžiště této práce se dnes rychle přesouvá na e-mailové reporty a eQSL. A nic mi nebrání, abych tyto dokumenty převedl tiskem na papír a zařadil do svého padesátiletého archivu.
Zájemce o tento druh DX lovu rád zasvětím. Je to velmi zajímavé téma, zvláště když si uvědomíme, že až na výjimky se jedná o vysílače o výkonu v řádu jednotek wattů a se slabými signály je vždy práce nejpřitažlivější, úlovky nejvzácnější.
Zkuste to, třeba i vám začne, jako mně, šplouchat na maják.
Ahoj, dělám skoro to samé, vždy v maximu a kolem rovnodennosti poslouchám 28mhz majáky, ale zaměřuju se na polarni trasy w6 a w7, toto maximum na kiwi sdr z našeho okolí, doma mám qrm - srovnávám sdr mezi sebou, podle snr, antény a qth, z těch místních je nejlepší HB9 Wildmountain. 73 Michael
Zdravím, odkud jste? Jarda 777847038
...Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015