Vyšlo nové číslo klubového časopisu RADIO.
Časopis dostává každý člen DX klubu jako součást svého členství.
Časopis se neprodává volně "na stánku".
O B S A H
PRAVIDELNÉ RUBRIKY
Novinky
U nás doma
Střední vlny
Globus
Postřehy
FM - DAB - TV
Satelit
DX tipy
Služby a NDB
Internet, počítač, mobil
Dopisy čtenářů
Technika
QSL
Inzerce
Předpověď šíření rádiových vln
OSTATNÍ
Přenosná magnetická smyčka YouLoop
Nález tajného přijímače v Polsku
Hammarlund PRO-310
Ham Radio 2022
Moje první rádio
Radioastronomie v Evropě
European Private SW Stations
Vysílač Liblice po ukončení vysílání
Setkání moderátorů z éry Caroline
Zátoka svobodných vln na SV a KV
Starosta Madridu ve válce proti pirátským rádiím
Z našeho archivu (1992)
Z našeho archivu (2002)
Kdyby už nic jiného, musí v tomto čísle každého pamětníka potěšit článek Clive Roomse Moje první rádio. Nepochybuji, že každý máme podobný příběh a detailní zážitky s ním, patří k nejcennějším, nezapomenutelným. Aniž bych se dlouze rozepisoval, nemohu nevzpomenout na rodinný superher TESLA Klasik, který mne uvedl do světa rádia na rozsazích DV - SV - KVI a KVII. Moje první přenosné rádio, které chodilo všude se mnou, bylo kabelkové Dolly z TESLY Bratislava a to mi otevřelo i cestu na VKV – OIRT. Rádio se mnou jezdívalo na internát a bylo mi průvodcem všech událostí, včetně té největší v roce 1969, kdy jsem sledoval přistání na Měsíci.
Baterie, o kterých píše autor článku, už u nás tehdy doznívaly mnohem dříve a rychleji a hlavním problémem bylo vůbec nějaké baterie koupit. Dvě třívoltové do Dolly se objevovaly jen sporadicky a řešili jsme to lépe dostupnou plochou 4,5 V, která se k rádiu prostě připevnila nesmrtelnou gumou na zavařovací sklenice (mám a používám je dodnes !). Zmíněnému modelu Mini 66 se u nás asi nejvíce podobalo rádio In70 z TESLY Kolín, které přišlo na trh v r. 1970 a bylo první, osazené integrovanými obvody, tehdy silná moderna.
Ital Cable na 10000 kHz je dávná nevídaná čuněčina. Kdo má toto na svědomí, by zasloužil vysokou pokutu a zároveň na holou. Naštěstí to v posledních dnech neslyším. Kmitočty 5, 10, 15, 20 MHz je třeba pečlivě chránit. Dlouhá léta na nich testuji šíření poslechem především WWV a WWVH.
Stránky s rubrikami GLOBUS a Střední vlny si obvykle vytisknu, protože žádný soubor v počítači nevyhledám a neotevřu tak rychle, jako papír, který pak mám v levém sektoru svého pracovního stolu (dle Miloslava Zajíce samozřejmě). Také si tam (zásadně měkkou) tužkou vpisuji poznámky. Někdo namítne, že stonásobky informací ze světa rozhlasu na krátkých vlnách si mohu vyhledat na netu a nemusím si předplácet časopis. Což je pravda až do té míry, že v rubrice GLOBUS mám sofistikovaný výběr od člověka z padesátiletými zkušenostmi a tato přednost není malá.
K rubrice tipů lze taky tvrdit, že jde o měsíc staré postřehy, zatímco v příslušném DX blogu či ve facebookových skupinách najdu čerstvé zprávy, jen pár hodin staré. Tato pravda je vyvážená skutečností, že v rubrice vidím shrnutí, na čem soustavně pracují kolegové se známým vybavením v mé blízkosti. A také jde o ucelený přehled, ke kterému se mohu vracet při sezonních příjmových situacích. Rubrika nezazáří a vzápětí nezapadne, je klasicky přehledně časově řazena a uložena, ostatně jako celý klubový časopis.
Tak jsem se v tomto čísle rád dověděl, že je zase aktivní Pavel Pelikán a ještě větší radost způsobila zpráva, že se Dario Monferini úspěšně zotavuje ze svého zdravotního postižení.< /p>
� �
Ještě k You Loop v pevné víře, že zde nejsem sám, koho by smyčkové antény mohly zajímat . S klubem spřízněný kolega Láďa mi poslal odkaz na propracovaný návod s obrázky ke stavbě této antény https://swling.com/b log/tag/airspy-youlo op/page/2/. Zkusit to může opravdu každý a kdyby to někdo skutečně udělal, budu zvědav na jeho výsledky a zkušenosti. Zmíněný balun je tu vlastně oddělovací trafo 2x 4 závity k eliminaci rušení. Tak co na novou anténu asi zachytíme?
Kdykoliv vidím obrázky lodí Mi Amigo, Ross Revenge i dalších, nejlépe v barevném provedení na lesknoucí se klidné hladině, hne to se mnou a v duchu slyším zvonec Caroline. Po půl století jde o těžkotonážní nostalgii. Setkání DJ, dnešní vzpomínkové vysílání na 648 kHz, facebookové skupiny nadšených pamětníků, to všechno nás udržuje o tom, že tato éra nemůže být zapomenuta.
Ve svých počátcích DXingu jsem hltal jakoukoliv zprávu o rádiu, resp o tom, co kde vysílá. Vlna nadšení z pirátského vysílání v 60. letech pronikla i železnou oponou a dokonce i Čs. rozhlas o tom referoval v hlavních večerních zprávách. Pamatuji, že v docela negativním smyslu a hovořilo se o tom, že Radio Caroline vysílá na kmitočtu nebezpečně blízkém naším 954 kHz. Zbystřil jsem a snažil se Caroline na SV zachytit, což se brzy podařilo. Byl to můj další a významný krok do světa dálkového příjmu.
https://www.youtube.com/watch?v=YuEZCnebecQ
Protože se řadu let zabývám konstrukcí, stavbou a testováním smyčkových, magnetických antén, zaujal mne také článek o smyčce You Loop fy AIRSPY. Zkušenosti mám spíš s laděnými smyčkami pro příjem i vysílání, u širokopásmového provedení malé smyčky mne zajímá zejména zisk antény. Na rozdíl od řady profesionálních výrobků tohoto typu je předností You Lopp velmi přístupná cena. Pro portable provoz, který je pro každého z nás z důvodů rostoucího rušení asi čím dál větším spásným řešením, se taková anténa jeví coby výhodné řešení. Samozřejmě mne hned napadlo, že bych ušetřil i těch 1250 Kč a především, že bych to technicky zvládl. V popisu chybí údaje o širokopásmovém balunu, ale není problém si změřit impedanci a vypočítat přizpůsobení k 50 ohmovému svodu. O každé anténě se lze spolehlivě vyjádřit až když ji prakticky vyzkoušíme a srovnáme s jinými. Přičemž víme, že antén není nikdy dost, žádná není a nemůže být jednoznačně nejlepší a univerzální. Takže je tu další námět, jak něco docela snadného zvládnout. Tentokrát díky oblíbené rubrice TECHNIKA.
U nás doma v našem časopise zrovna nepatří k mým top rubrikám, nicméně v tomto čísle jsem nepřehlédl sloupek Přečetli jsme, pojednávající o zastavení příprav veřejnoprávního rádia Lidovka. Zaujalo mne hned několik aspektů této problematiky. Třeba to dilema, zda zavádět stále nové a další programové okruhy. Možná je třeba zaplnit všechny multiplexy DAB+, aby se technicky naplnila objemná kapacita přenosu. Otázka, zda ty další při tom množství posluchač ještě vůbec najde. Znám to z televize, než projedu všechny kanály, vyprší můj vyhrazený čas ke sledování a stejně si z nabídky obvykle nevyberu.
Pokud jde o přetřásaný finanční vliv, myslel jsem, že ČRo má od letošního roku, kdy už nevyhazuje ty miliardy za AM vysílání, tolik peněz, že je může rozdávat kolemjdoucím na Vinohradské třídě. Ale asi jdou toky peněz jinými koryty.
Samotný název, jakož i určení zamýšleného programu Lidovka pro důchodce mne pobavil nejvíce. Jsem letos devátým rokem v penzi a dosud nenacházím v žánru lidovka či dechovka to pravé, co by mne oslovilo. Jak je to možné? Pokud by to byl proud taneční, jazzové a pop hudby z šedesátých let, tam bych se našel. Aniž bych podceňoval lidové písně, nebo zmíněnou dechovku (mají nepochybně a zaslouženě své početné příznivce), mám dojem, že tu jde o jakési přetrvávající klišé. Typickému důchodci se to musí líbit. Když jsem dospíval a prahl po Beatles, hrával místní obecní rozhlas Kmochovy pochody. Dnes po půl století hraje místní rozhlas Beatles a mladí se smějí, co jsou to za vykopávky. To je jen spekulace, co asi tak typického penzistu (jak toho vidláka definovat?) dnes může z muziky oslovit.
Spektrum našich zaměření s rádiem je široké, programová náplň není na prvém místě, nicméně všímáme si. Náš měsíčník přináší velmi pestrou paletu zpráv a postřehů ze světa rozhlasu. Těžko bychom hledali jiný, srovnatelný. Stojí za to, jej číst.
Zdravím, odkud jste? Jarda 777847038
...Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015