Většina z nás je zvyklá poslouchat a lovit na rádiových vlnách v pohodlí domova. Bohužel problémem posledních let se stává stále masivnější rušení od nejrůznějšího "elektrošrotu". Jedním z možných řešení je přesun do přírody, do míst vzdálených od zdrojů rušení. Naštěstí k tomu máme k dispozici i rádia v přenosném a kapesním provedení s vlastnostmi, o kterých se nám kdysi nezdálo ani u drahých strojů. A co antény?
Prvním pokusem se stala drátová anténa o délce 15m, pozůstatek nepovedené VKV antény z předchozího článku. Mnoho práce nepotřebovala. Demontáž protivah, zátěžového odporu na vzdáleném konci, převinutí přizpůsobovacího transformátorku. Transformátorek je na velkých feritových "brýlích" Pramet o délce 12mm ze starých symetrizačních článků a má celkem 12 závitů s odbočkou pro koaxiál na 4. závitu od studeného konce. Kabel o délce asi 3m je zakončený BNC konektorem, anténa je primárně předurčena pro TEF6686 s použitím přechodky BNC/SMA.
Pro praktické pokusy jsem si vybral opět oblíbený lesní posed a tímto za něj děkuji místnímu mysliveckému sdružení. Tento článek by mohl mít i podtitul "Lov na Frantu" - doufám že se náš klubový kolega HH neurazí. Především mi šlo o jeho nedělní ranní kroužek na 3773kHz, kde mám doma bohužel natolik zarušeno, že jeho signál je vesměs nečitelný. V hloubi lesa bylo ovšem všechno jinak.
Anténu jsem natáhl v podobě mírně šikmého paprsku, blízký konec asi 3.5m vysoko, kam jsem dosáhl z posedu na nejblížší strom. Vzdálený potom asi 2m vysoko a přibližně ve směru na Prahu. To mi později asi přineslo jedno velké překvapení. Přes přechodový kabel připojuji Tecsuna PL330 a prolaďuji předvolby. Majáky OK0EU burácí, maják OK0EN, který doma přes rušení většinou vůbec neslyším, jde krásně "za4". Vypadá to nadějně. Je půl osmé pryč a přelaďuji na kroužek. OK1HH slyším přímo luxusně, stejně jako další účastníky kroužku. Ano, s touto anténou to prostě chodí. Výborně.
Po kroužku přelaďuji na IPB majáky, na 14MHz, je nějaký pískot, na 18MHz je čisto a postupně slyším i některé americké a jihoamerické majáky.
Přepojuji anténu z Tecsuna na TEFa a pokračuji rozhlasovými stanicemi. První co slyším je pirát tuším na 6885kHz, dále procházím předvolby s rozhlasovými stanicemi. Zaujalo mě WMR na 15700kHz :
Asi nejvetší rozdíl je u stanice Channel292 na 6070kHz, kde na drátovou anténu je signál daleko v "cerveném":
Po pokusném přepojení na teleskop signál padá na 5S.
Obdobné výsledky jsou i na dalších krátkovlnných kmitočtech, zdá se že v celém rozsahu krátkých vln od 80m do 10m anténa pracuje výborně. Hradecký maják OKM1 se mi zdál slabší, střední vlny na TEFu už nejsou nic moc, silou jsou porovnatelné s přímo nasazeným teleskopem, je vidět že zde už je anténa hodně málo účinná. Pro střední vlny by to chtělo jinak provedený transformátorek s jádrem z jiného materiálu. Přesto ale zaznamenávám jedno pozitivum - středovlnné signály jsou proti teleskopu sice silou srovnatelné, ale čistší. Není zde rušení od samotného rádia.
Potom ale přichází překvapení. Přepínám na VKV. Z předchozích domácích lovů zde zůstalo pražské Radio1 na 91.9MHz, které na tuto drátovku hraje S5 a dokoce s RDS! Asi tomu pomohly ranní podmínky, ale signál je silnější než z teleskopu s protiváhou a s předchozími pokusy s drátovkou na VKV kdy byly signály 15dB pod úrovní teleskopu je to neuvěřitelný rozdíl. Zkouším ještě R. Expres na 90.3 s podobným výsledkem.
Shrnutí je následující - tato anténa je výborná pro krátkovlnný příjem s bonusem na VKV.
Zdravím, odkud jste? Jarda 777847038
...Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015