Lidé umírají a vysílací střediska zanikají. Na jedny i druhé vzpomínáme jako na souputníky našich zájmů a životů.
Pozůstatky krátkovlné části bývalého RKS Pohodlí u Litomyšle navštívil a popsal naposledy Jirka Kaplan předloni. Dnes můžeme konstatovat: stav nezměněn. Rozsáhlý antenní komplex nadále průběžně chátrá bez významných změn, o pozemek není zájem. Máme tak k dispozici a k volnému přístupu prohlídku skanzenu, přibližujího dobu, kdy ještě nikdo neznal pojem internet a krátké vlny významně spojovaly svět. Radio Praha sice plnilo své stěžejní poslání chrlením komunistické propagandy do celého světa, nicméně díky kvalifikovaným odborníkům nepostrádalo svou vysokou úroveň a ohlas také šířením kultury a ve svě době drželo krok i po technické stránce. Zaslouží si tedy naši úctu jak zástupy odborně a jazykově vybavených redaktorů, tak techniků a dělníků, kteří postupně zdokonalovali studiovou i vysílací techniku. Stále víceméně zachovalá antenní pole svědčí, že šlo o poctivou práci, hodnou obdivu. S plynoucími léty místo nabývá stále větší nostalgickou hodnotu a vysoké genium loci. Nevíme dne ani hodiny, kdy demoliční čety ukončí slavnou epochu a srovnají monumentální stavby se zemí. Zatím jen velmi pozvolna si příroda bere zpět své a areál zarůstá travou a křovinami. Uchovejme si je v paměti a na obrázcích, byl to i kus našich životů se sluchátky.
Na místo pohodlně přijedete po asfaltových cestách, bývalá budova RKS je v pronájmu firem, objekt antenních polí je otevřený, volně přístupný, překážkou je pouze vysoký travní porost. Pokud si chcete na památku odvést pěkný větší porcelánový izolátor z hromady u kontejneru, vybavte se nářadím, je třeba jej odřezat od ocelového lana.
Pro David Kříž:
Pokud se vás dotklo to,že jsem si zvolil přezdívku,tak to se omlouvám.Mám nejčastější příjmení,tak mi připadalo originálnější si zvolit přezdívku kterou mi dali na vojně.Novák je možná ještě více anonymní,ne?Přihlášení členové klubu mé příjmení vidí,tak jsem v tom neviděl problém.Máte pravdu,nahoře bude obrovský výkyv a to jsem si neuvědomil.Promiňte,že jsem navrhl takovou pitomost.Na druhou stranu se snažím něco vymyslet,cokoliv,aby byl důvod stožáry nechat stát.Předchozí příspěvky jsem odmazal,děkuji těm co mají k historii vztah a také jim další osud AM RVS není lhostejný .Dál už to zde nemá smysl řešit.
pro Novák Jiří:
když pominu, že byste měl vystupovat pod svým skutečným jménem, tak představa o umístění čehokoli na liblické stožáry je značně naivní a evidentně vychází z neznalosti problematiky. Asi takto, není důvod tam cokoli cpát, operátoři mají své trasy vyřešeny a případný nájem za taková zařízení je směšný proti tomu, jaký objem peněz je potřeba na údržbu takového objektu (něco o tom trošku vím). Takže tudy cesta nevede určitě. Navíc ta mega výška stožárů je spíše kontraproduktivní, třepe se to tak, že proti tomu normální mobilní 30m příhrada je skoro nehybná. A pro MW spoje je stabilita opravdu důležitá.
Liblice, výška jejich stožárů je impozantní. No jedno středisko by snad mohli nechat. Udělat z toho muzeum, s expozicí. ČRa by mělo hezké školící středisko.
Lokalita je to dobrá, kousek za Prahou.
Celá věc by chtěla nějakou petici s fyzickými a hlavně právnickými osobami, to má větší váhu. CSDXC, ČRK, HRČS a jiné, zkusit oslovit politickou suitu. Lobování u politiků tady připomněl Vojta a správně.
Pomohlo by udělat s ČRa "Den otevřených dveří" na rušených TXech. Bude toho více, České Budějovice, Ostrava a jiné.
Omezení fotografování nechápu. TXy slouží už jenom pro šíření AM rozhlasu a jsou krátce před definitivním OFF.
Na formulář k návštěvě jsem se nedíval ale očekávám, že budou vyžadovat OP a potvrzení COVID.
73! Láďa
Na Liblice koukám ze své současné kanceláře v Pečkách. Na straně jedné se smutkem v duši, protože tato nádherná konstrukce má sepsaný rozsudek, na straně druhé, je to prostě vývoj,
Parní lokomotivy jsou krásné a snad každý se rád sveze historickým vlakem, nicméně v běžném každodenním provozu by je chtěl asi jen málokdo.
Dnes informace tečou jinak a jinudy, to prostě přináší doba a nedá se s tím mnoho dělat. Pokusy o zachování pro muzejní účely jsou chvályhodné, avšak bez masivní pomoci státu dopředu odsouzené k neúspěchu. Údržba takovéto konstrukce je hodně drahá a vybrané vstupné jí pokrýt nemůže. Jediné, o co má smysl se snažit je dochování technické a obrazové dokumentace.........
Zkusím to jinak. Máš nějaké kontakty na odpovědné pracovníky ČRa?? Nešlo by domluvit pro CSDXC nějakou vyjimečnou exkurzi s možností fotografování v objektu?? Tedy ještě než "to padne"??? Byť za podmínek dodržení Covid opatření.
Jistě by přijela řada členů i nečlenů CSDXC. Optimální by byla sobota nebo svátek třeba 17 listopadu. Jeden víkend Liblice další třeba Topolná??
Jistě by na Topolnou přijeli i kolegové z Sk.
Nakonec je možné i vytvořit seznam účastníků, pokud by si na tom provozovatel trval.
Jediné, na co by asi majitel areálů slyšel by byla cenová nabídka na odkoupení za Liblice by se ale mohlo zasadit Národní technické muzeum.
Vědí co bude s Liblicemi a co znamenaly pro rozhlasové vysílání v naší historii??
VY 73! Láďa
Liblice i Topolná jdou k zemi. Když jsem se snažil najít podporu mezi komunitou, tak každý jen fňukal a měl plno nereálných keců. Tak jsem se přestal starat. Nyní je již kalkukace demolic zpracovaná a osud nezvratný. Ale můžeme si za to sami.
RKS Liblice, jenom pro připomenutí, není to tak dávno
VY 73! Láďa
Novi, nechci zůstat dlužen odpověď. Ta je tato: Z mého výlevu k RKS Pohodlí nelze vyvozovat nic o mém názoru na RKS Liblice nebo Topolná.
Mám-li to rozvést, tak bych všemi deseti hlasoval pro zachování jednoho stožáru v Liblicích jako technické památky. V Poděbradech se to povedlo. Možná se najde dost hlasů i pro zachování Topolné nebo Dobrochova, kdo ví? Liblice však jsou jednak nejvyšší stavbou v ČR (a asi i v SR), druhak je anténa s regulovatelným proudovým obložením unikátní technické řešení. Za třetí ovšem je toho údržba hódně náročná na finance. Dneska už snad nepotřebujeme agresívně směrovat vyzařování proti Španělsku. [Ještě si pamatuji na informaci jakoby uniklou ze zákulisí a otištěnou v Telekomunikacích či Amáru - považte, už při přejezdu francouzských hranic je vysílání Prahy překryto RNE. To mělo být podpůrným argumentem pro 2x 750kW a směrovou sestavu o dvou stožárech.]
"...kdy demoliční čety ukončí SLAVNOU EPOCHU?" Propadáš Václave stařecké nostalgii? RKS Pohodlí mělo v podstatě trojí poslání. Zaprvé, jak správně píšeš, novými silnějšími 100kW vysílači na krátkých vlnách udělat socialistickou propagandu hlasitější, než to dokázaly 30kW z Poděbrad. Že byla technicky kvalitně odbavovaná a podpořená vybranými kapitolami z národní kultury, to ji činilo přijatelnější a vtíravější. Zadruhé silný středovlnný vysílač byl vybudován kvůli plošnému rušení Svobodné Evropy z Holzkirchenu (či Hofu nebo kde měli tu střední vlnu). Denní Interprogram byl pozdějším doplňkem pro místní lid a turisty. Zatřetí sloužila část KV TXů pro dálkové rušení RFE/RL v rámci východního bloku. Vím, o čem píšu, měl jsem to doma přízemní vlnou.
Tak jo, nástroje zasírání étéru nechť definitivně zreznou a skončí ve šrotu. Btw. OT Skot nebo houfnice DANA jsou také zajisté fortelně a poctivě udělané na velmi slušné úrovni. Ale obdiv bych si s dovolením rezervoval pro jiné nástroje používané za jiným účelem.
To jsou technické památky, které už nikdo nikdy nepostaví. Je toho obrovská škoda. Neblahý výsledek českého pseudokapitalismu a konzumní společnosti jako takové. Hrdost na dílo předků ať už vzniklo v jakékoli době nikomu nic neříká... Divný svět, divná doba, divni lide.
Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015