V červencovém čísle RADIO mne kromě dalších článků zaujal přehled Christopha Ratzera, týkající se letního středovlnného příjmu v denní době, tedy přízemní vlnou.
Všechny zachycené a uvedené stanice za dlouhá léta důvěrně znám, výsledky jsou vzhledem k relativní blízkosti našich stanovišť podobné až stejné. Při svých pokusech s tímto „DXingem z nouze“, ve snaze zjistit, co se tak dá slyšet, když jsou příjmové podmínky nejnepříznivější, jsem obvykle dával přednost malému rádiu s rámovou anténou. Rámovka totiž na přízemní vlnu reaguje velmi živě a nejlépe tak projeví svou hlavní přednost – směrování. Oproti Christophovi jsem vždy volil čas kolem poledne s největším útlumem. Lovci NDB znají vymezené období “daytimers“ v rozmezí dvou hodin před a lokálním polednem a po něm. Platí samozřejmě pásmový čas, daný vrcholením slunce, v našem případě SEČ. Nejvzdálenější Christophovy stanice na východě přičítám už blížícímu se vlivu soumraku, jelikož čas 1730 UTC znamená 18:30 místního času, sice ještě více než hodinu do západu slunce, ale to už, jak víme, bývá příjem v tomto směru znatelně zvýhodněný.
Co je toto za DXing, řekne někdo, nové stanice takto nezachytím a ty známé jsou ještě v útlumu až na hranici rozlišení. Jenže příjem slabých signálů a pokusnictví s nimi k tomuto hobby rozhodně patří, pokud nás oslovují proměnné parametry šíření rádiových vln, jakož i schopnosti našich přijímačů a antén. Porovnávat lze nejlépe za pomocí signálů nejslabší úrovně a toto je dobrá šance. Když nic jiného, hraní je to skutečně zajímavé. No a ideální prostředí k pokusům tohoto typu je v létě samozřejmě místo v přírodě, nejspíše kopec (není podmínkou), kde nás příjemně překvapí nulová úroveň rušení. K tomu ještě foťák a dalekohled a je z toho zajímavě strávený letní den. Velký lov malých dálek.
Výborný článek! Však i já takovouto (pricipem) anténu vlastním, určitě jsem o ní v minulosti tady na fóru dx.cz několikrát (v různých souvislotech) psal. Po čase jsem bohužel zjistil, že pro praktické používání byla příliš velká, tak jsem musel do ruky vzít kalkulačku (odmocniny, násobení/dělení atd.), pilku, lepidlo atd. a celou ji zmenšit na přibližně rozměry podobné v tomto článku, vlastně cca na rozměry prodávané antény Tecsun. Není kruhová, nýbrž osmiúhelníková, což je skoro kružnice.. Požívám ji v paneláku ani né kvůli vytažení slabých signálů, ale spíše pro eliminaci rušení. S tím použitím v přírodě to je výborný nápad. I dalekohled po kopcích, když jsem ještě s nadšením chodil, jsem nosil. Budu to muset po dlouhé době zkusit (s mojí přibalenou anténou) znovu.
Jinak, to video také už nějakou dobu znám, ale pán se tam té vlastoručně dělané moc nevěnuje a prezentuje spíš tovární výrobek (Tecsun?), navíc jpna Youtube jsou i takoví uživatelé, kteří zappjí nějak konektor jack do připravené zdířky antény, tím ji zatíží a ladění je pak tupé a zisk nula nula nic. Kouzlo těchto antén je pokud možno ji co nejméně zatížit- zvolit volnou vazbu, zvolit aspoň tak 1m od nejbližšího kovového předmětu...
Ale proč to vlastně píšu - zkusím ji také ve volné přírodě.
Pro ty, kteří třeba začínají anebo si rádi hrají s anténami, aniž by vztyčovali stožáry a lezli do korun stromů, třeba toto video https://www.youtube.com/watch?v=2u3SIqtFtVE (jedno z mnoha názorných). Mne tento malý DXing doma i na cestách baví už dobrých padesát let.
Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015