Před několika dny jsem se v klubové konferenci zmínil o nápadu na rozlučkový silvestrovský výlet k liblickému středovlnnému vysílači. Počasí bylo celkem příznivé, dálnici už také stačili protáhnout východně za Hradec Králové, nic tedy nebránilo realizaci.
Některé fotky nejsou příliš povedené, článek jsem psal narychlo, aby byl ještě dnes na klubovém blogu.
Vysílač Liblice se nachází u stejnojmenné obce nedaleko Českého Brodu. Zaparkoval jsem na okraji obce, asi půl kilometru od vysílače.
Odsud je krásný panormatický pohled na vysílací středisko.
O kousek dál už je podobný výhled na samotné stožáry.
Před bránou vysílacího střediska vzniklo malé improvizované pietní místo.
Pokračoval jsem dál k anténním stožárům.
Detail betonových kotevních bloků.
Napájecí vedení od vysílače ke stožárům.
U jednoho kotevního bloku poblíž cesty bylo slyšet vysílání. Nejdřív jsem si vzpomněl na různé zkazky o tom, jak v blízkosti silného vysílače hraje kde co. Ale ne - byla to další odložená VEFka.
Na ni byla připevněna informační tabule v podobě "parte" liblického vysílače.
To už jsem byl u vrat do areálu s anténami. Původně jsem chtěl oplocení obejít dokola, ale rozbahněný terén okolních polí byl spíš na gumáky, a ty jsem bohužel neměl.
Ještě fotka anténního domku a části anténního napaječe skrz vrata.
U přístupnějších částí oplocení byly viditelné prošlapané cestičky, nebyl jsem jediný, kdo zde obcházel. Potom už jsem se vydal na zpáteční cestu.
Poslední ohlédnutí za liblickým vysílačem.
Na křižovatce u odbočky k vysílači jsem objevil ještě další svíčku.
K tomu parte s VEFem doporučuji toto video od autorů onoho smutečního oznámení.
https://www.youtube.com/watch?v=voK4kGQBLGE&t=35s&ab_channel=teletymaci
Za zmínku že tam ten VEF vydržel bez jakéhokoliv krytí od povětrnostních podmínek bezmála dva týdny a po jeho vyzvednutí furt hrál, ukazuje že to rádio by fakt skolil jenom atomový výbuch.
Robin OK9UWU
Robine,
Liblice měly hlavně přizpůsobený vyzařovací diagram ve prospěch přízemní vlny. Byla to protiúniková anténa - v tom spočívá právě ten patent ARPO a to, proč se to proudové obložení v zářiči vlastně nastavuje....dosáhnout a poskytnout co nejlepší a hlavně stabilní příjem povrchovou vlnou bez úniků na území ČR a minimalizovat vyzařování vlnou prostorovou směrem k nebi a ionosféře. Ostrava naopak zářila k ionosféře mnohem víc a pod vyšším úhlem.
Výkon nemusí vždy hrát hlavní roli. Prostorové šíření rádiových vln nám přináší celou řadu situací, díky kterým s nadšením prožíváme a vychutnáváme naše zajímavé hobby. Hned vedle 639 na 648 je slovinský vysílač Murská Sobota s 10 kW a ten mi poskytuje celodenní kvalitní příjem. Takže i ta povrchová vlna.
Děkuji Jirko za pěkný článek i za fotky pro nás, kteří jsme se nemohli přijet rozloučit.
Vladimír Janský
Tady je záznam amatéra ze Slovinska. https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=uL_EWR_B5SQ&ab_channel=DXingSlovenija
Příjde mi s podivem že lokální dokrývač na Svinově šlo slyšet daleko za našimi hranicemi líp než třičtvrtě megawatový bourák, ano vím že Liblice mají přizpůsobený vyzařovací diagram rozpoložení Československa ale furt ten výkon tam je tak si to nedokážu vysvětlit.
Na tomhle videu od Davida je jedna část nahrávky označena jako "639 kHz Liblice", ale nejsou to Liblice, protože na vysílači Liblice byly přehrány zvony a potom ještě 1 sekunda hymny. Na nahrávce je Ostrava-Svinov. Vysílač byl vypnut mnohem dřív a jen zdáli jsou slyšet zvony a kousek hymny z Liblic. Skutečné Liblice mám na svém blogu:
http://dx-kh.cz/2022/01/01/cesky-rozhlas-skoncil-na-strednich-a-dlouhych-vlnach/
Ale není to tak důležité, to jen kdyby si někdo potrpěl na všechny detaily :-)
Karel
Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015