Otvory a zvířátka. Souhlasím, že zvířátka a jiné potvory se dostanou všude :-) O čedičové vatě jsem již slyšel - nechutná zvířátkům :-) a nesaje vodu.
Tchýně měla problém - stále ji vypadával jistič, elektrikář rozkopal celý byt od rozvaděče, až do kuchyně, nakonec závada byla v krabičce, která byla na venkovní zdi (ochlazovaná), "dobře" utěsněná a plná zkondenzované vody. Bohužel krabička byla za dřevěným obložením kuchyně :-)
Karle, jsem rád, že se Ti to líbí. Jsi pro mě takový "etalon" standardu DX :-) :-) :-)
Anténa je Beverage na USA (zakončena odporem) - cca 300m, položena na větvých stromu cca 3-4m vysolo. Níž to nejde - zvěř, houbaři, nenechavci ....
Upraveno 09.01.2020 10:33Tondo, do krabičky do dna vyvrtat stromečkem díru a dej tam průchodku PG7. (ta nejmenší) Do té průchodky dej čedičovou vatu, případně jemné sítko z vodního filtru. Havěť se nedostane dovnitř a zkondenzovaná voda bude vytékat. Zrovna dva dny zpět jsem rozdělával instalaci samoregulačních otopů (topné kabely ve žlabech) jednoho RD. Majitel tvrdil, že mu to "vyhazuje jistič". Krabice s krytím IP68 po otevření plná zkondenzované vody. To byl celý problém.
VY 73! Láďa
S tím naprosto souhlasím. Anténa (ať už je to v současné době longwire nebo beverage) funguje na Severní Ameriku velice dobře. Já to zkouším v pásmu středních vln, což je obtížné pásmo, a jelikož jsem v minulosti používal různé dlouhé antény včetně longwire 300m, myslím, že to dokážu posoudit a anténa je opravdu perfektní. Hlavní je, že na ní není výraznější rušení, které by velmi slabé signály z druhé strany Atlantiku spolehlivě zničilo.
Tondo, malá technická:-) Dej si pozor na tu poučku s tou dírou jako těsněním. Zvlášť, když antému s krabičkou budeš mít pověšenou někde na stromě. Ušáci (škvoři) jsou pěkný sv.ně a jsou všude - i tam, kde zdánlivě nejsou:-)
Ako nový člen a zároveň rádioamatér som dnes večer zistil, že ten Beverage ktorý by tam byť natiahnutý smerom na USA funguje veľmi dobre. Dnes večer som si vypočul chvíľku pásmo 1,8 Mhz a 3.5 Mhz a v telegrafickej časti boli rádioamatéri z USA veľmi slušne počuť - takže dobrá práca.
Atenuátor napojený. Snažil jsem se signál snížit na úroveň ALA. To je poprvé, kdy musím tlumit, místo toho, abych (před)zesiloval :-)
Nakonec jsem vyměnil transformátor, až dnes. V připožených fotografiích je snímek z měření provizorního balunu 1:9 pro radioamatérské účely a pak nový, na zakázku dělaný transformátor pro příjem NDB. Měření mě velice nadchlo, tedy hodnoty co ukazoval měřící přístroj, ale po připojení na KIWI jsem se málem rozbrečel :-) Signál byl tak silný, že rádio to "nepobralo" a vše bylo přebuzené a nepoužitelné. Po připojení ELAD a zapnutí 20dBm atenuatoru byl výsledek skvělý. Zítra bych rád zajel opět na Slatinu a vsadil tam proměnný atenuátor a snížil signál na úroveň ostatních aktivních antén.
Dnes v sobotu po obědě bych rád zajel na Slatinu a pohrál si s 300m drátem.
Za prvé bych rád vrátil zpět půvdní transformátor. Mám ho v nové krabičce.
Uděllám pořádné uzemnění na konci antény a pokud najdu, tak dáml provizorně "nějaký" bezindukční odpor na konec, abych z LW vytvořil Beverage na USA.
Mám doma vetší množství nacvakávacích feritů. Tak je nacvaknu na všechny kabely co kde budou :-)
Upraveno 26.12.2019 22:09
Anténní transformátor - Beverage 300m na QTH Slatina Plastový úchyt jsem si vytiskl na 3D tiskárně. Lepší, než lepidlo u tavné pistole.
Ahoj Martine, odpovím později, nestíhám:-( Děkuji za příspěvek!
Exkluzivní kalendář Vysílače 2021 můžete objednávat v našem e-shopu.
Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015