V červnovém čísle našeho měsíčníku RADIO vyšel návod Thomase K4SWL na zhotovení jednoduché smyčkové antény s potlačením šumu. Jelikož mne lákají jednoduchá řešení a rámovky či smyčky miluji od nepaměti, vyzkoušel jsem LCPL v praxi. Kusy vhodného koaxu i tenkého stíněného přívodu se mi válejí, kam se podívám.
Přestože zapojení je tak jednoduché, je třeba se vypořádat s překřížením vnitřního vodiče nahoře. Jelikož narušíme kontinuitu kabelu, ten má tendenci se lámat a je nutné jej fixovat tuhou vložkou. Použil jsem k tomu dva kousky dřevěné špejle a zabandážoval vše černou izolační páskou. Vyvedení k napáječi s balunem dole jsem vyřešil podobně, protože jsem neměl tak silnou smršťovací bužírku. Konstrukce „nažraný had“ se osvědčila. Odkrytí středních žil ve spodní části antény je třeba věnovat trpělivost, aby se plášť úplně nepřerušil a aby se vývody nezkratovaly navzájem nebo k plášti. Propojení opletení kabelu s výstupním vinutím balunu jsem pro jednoduchost zatím neřešil s tím, že je mohu realizovat později.
NCPL je dobře přenosná, takže se snadno hodí do auta a převeze do lesa či na kopec, ale samozřejmě pracuje i doma s tím, že potlačuje rušení. Připojil jsem ji k TEF6686 a hned se ukázalo, že dodávaný signál vůbec není slabý. Rozdíl oproti drátové anténě je patrný, ale jednoznačně LCPA vykazuje nižší „rambajs“, jak na DV, tak na KV. Vyzkoušel jsem NDB majáky, denní i noční střední vlny za bouřkového počasí a nejvíce jsem se věnoval vlnám krátkým. Ze zachycených stanic např. Radio Liberty, Udan Thani THA 15255 kHz SIO 444, Reach Beyond. Kununurra AUS 11835 kHz s vysíláním v barmštině a s anglickým hlášením ID, kmitočtů a časů a nakonec krátkou znělkou s kookaburou v 1537 UTC, SIO 343 s únikem anebo Radio Missionaria, Camboriu B na 5940 kHz, SIO 344.
Nezapomněl jsem přepnout na FM pásmo, kde signály určitě nebyly horší, než na prutovou anténou a daly se krásně směrovat. Směrování antény je její velkou výhodou jak za účelem zisku a určení směru, tak k potlačení nežádoucí stanice na stejném kmitočtu. LCPL je tedy velmi širokopásmová. Z hlediska citlivého vstupu TEF6686, ale i většiny lepších přijímačů nevidím potřebu předzesilovače. Ostatně signál ze smyček jsem nikdy nezesiloval a přesto mi přinesly hojnost DX zážitků.K tomu dodám, že třeba pro špičkový DXing na SV popsaná zkušenost už platit nemusí.
Po testech LCPL doma v místnosti, venku v altánu, na zahradě nebo na parkovišti ve městě ji mohu odpovědně doporučit jako vhodnou anténu k přenosným i stolním přijímačům. Zavěsit lze na jeden horní úchyt, kdy se vytvaruje do „vajíčka“ nebo na dvou úchytech i s použitím měkčího kabelu udrží kruhový tvar. Věřím, že může vyřešit problémy s lokálním rušením kolegům, kteří si nemohou dovolit stavět rozměrné antény. Postavit si „encépéelku“ vlastníma rukama dokáže každý, přinese radost i výsledek, rozhodně ji doporučuji.
Zdravím, odkud jste? Jarda 777847038
...Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015