O existenci příručky, která obsahuje všechny potřebné údaje o rozhlasovém a televizním vysílání na celém světě, jsem se poprvé dověděl z pravidelných výkladů Poznámky nikoliv na okraj doktora Mrázka v tehdejším pořadu pro fonoamatéry Halali.
V roce 1972 jsem končil vojenskou službu a v létě jsem ještě v zeleném navštívil svého kolegu Jirku Tieftrunka v Havířově, abychom ukuli plány, jak s naším DXingem naložíme, až se v plné síle vrátím do civilu. Jirka mne překvapil útlou knížkou, kterou získal darem z US Embassy v Praze. Jednalo se o letní doplněk vydání WRTH 1972. Hlavní svazek vycházel na začátku roku a změny v jeho průběhu tehdy vystihoval Summer Supplement. I ten zlomek údajů o rozhlase představoval úžasné informace. Přesné kmitočty KV stanic, časové rozvrhy, podrobnosti o vysílačích a jejich lokalitách a mnoho dalšího. Prakticky podmínka pro vážný přístup k našemu novému hobby.
V příštím roce jsem se vybavil tehdy oblíbeným a dostupným přijímačem VEF 204 a Dr Mrázek psal dobrou radu, že WRTH se dá koupit v Oddělení zahraniční literatury SNTL v Praze ve Spálené 51. Okamžitě jsem tam poslal objednávku a den, kdy pošta doručila nové plné vydání 1973, byl dnem vpravdě svátečním. Hluboko do noci jsem porovnával své záznamy, dopisoval kmitočty a zkoušel ladit nové stanice. Možná jsem si na tu první noc vzal příručku do postele namísto medvídka. Pracoval jsem tehdy na montážích na dráze a na své týdenní výjezdy jsem balil do ruksaku především rádio a WRTH, v druhém plánu pak jídlo a nějaké další osobní věci.
Svůj první Handbook (takto jsem o WRTH vždy mluvil, zatímco jiný názor byl ta – ona příručka) jsem pořídil za 222,80 Kčs včetně poštovného, což činilo asi 8 % mého tehdejšího platu. Bohužel příští rok už WRTH Státní nakladatelství technické literatury neobjednalo. Museli jsme si poradit jinak a tak se na jaře objevil na mém stole nový paperback 1974 se vzkazem „a vysol pětistovku“. Rád jsem vysolil, přestože to znamenalo skoro čtvrtinu měsíčního platu. To už jsem seděl v konstrukční kanceláři a tam se bralo méně.
Šla léta a Handbook jsme sháněli, jak se dalo. V osmdesátých letech jsme navazovali styky s kolegy také v tehdejším Svazu a tam to měli se sháněním literatury ze Západu mnohem horší. Obraceli se na nás jako prostředníky a za WRTH nabízeli jisté spotřební zboží výměnou. A tak mnoho ze starších ročníků bylo většinou nezištně odesláno do země, kde zítra už znamená včera. Ne vždy se vrátilo potvrzení o správně doručené zásilce a jak to tam tehdy asi probíhalo, jsem si uvědomil až při prohlídce cenzurní expozice muzea KGB ve Vilniusu v r. 2014.
Starší vydání WRTH byla útlejší a kromě obálky černobílá, ale obsahovala i tak specifické informace, jako notové záznamy znělek rozhlasových stanic. Vůbec se tam dalo vyčíst mnoho encyklopedických údajů, geografických detailů, přehledů a poučných článků o přijímačích, DX klubech, o šíření rádiových vln a dalších souvislostí. Tehdy jsem věděl, že když nemám zrovna co ke čtení a vezmu si WRTH třeba do vlaku, s jistotou načerpám další vědomosti.
Další ročníky navyšovaly počet stran, přibývalo barevných listů, měnilo se uspořádání, třeba External services byly vedeny odděleně, objevily se zkratky zemí ITU, kodex KV vysílacích středisek a další podrobnosti. V devadesátých letech se objevily záhadné zkratky www a @ v textech, což znamenalo příchod Internetu. Co udělá tsunami bleskově dostupných elektronických informací s klasickou papírovou knihou? Přes všechny nové zázračné možnosti, i když tehdy ještě přes vytáčené telefonní připojení, se ukázalo, že mít po ruce na stole klasickou příručku a nalistovat okamžitě potřebné, je stále k nezaplacení.
V posledních letech jsem volil šetrný způsob s tím, že ne každý musí mít doma ucelenou historickou sbírku starších vydání a tak jsem cenu za nový Handbook snižoval na polovinu tím, že loňské vydání jsem prodal. Objednávání bylo snadné, platba PayPalem a za únosnou dobu bylo nové vydání doma. Jen předloni se stal přehmat a v prvním plánu došel omylem almanach o cyklistice. Ten se ani nemusel vracet, někdy se to stane.
Zlom příšel s příchodem tohoto roku 2022. Jednak oznámil vydavatel, že tento ročník bude poslední, pokud se nenajde nástupce a myslím, že se tak zatím nestalo.
Doručení z WRTH Shopu z Británie ovšem provázel skandál. Celní úřad České pošty Praha 120, který si během posledních let řadu z nás omotal kolem prstu zdánlivě nevinnou nabídkou plné moci v zastupování celního řízení, nával zásilek nezvládl a navíc nereagoval. Doručení z Prahy trvalo průměrně měsíc, odpovědi na urgence a omluvy na stížnosti docházely až následovně.
Česká pošta bohužel jedná svévolně až mocensky s dopadem na drobné zákazníky, což názorně dokládá třeba tato recenze https://www.youtube.com/watch?v=9agxpQFG3Ikpůvodně určená bastlířům, objednávajícím drobné zboží z Číny.
Často kladené otázky k celnímu řízení ČP jsou zde: https://www.ceskaposta.cz/documents/10180/5142194/faq-celni-rizeni.pdf/ba57e738-40ad-aa19-25f0-0abf8e7354a1
Výstižně popsaný souhrn problémů je na serveru Aliexpressu: /www.ceskyali.cz/clanky/caste-otazky-a-problemy-s-celnim-rizenim-od-1-10-2021-reklamace-poplatkovy-listek-zruseni-plne-moci-u-posty-celni-dluh-dph-ioss/?fbclid=IwAR2PYzm-_3MPVmXbnMjMTlO82morhR5psu7TO14_PwNZRIA04lAgAEZthEA
Ukázalo se, že možná rychlejší, ne však zrovna levnější řešení bylo koupit WRTH 2022 přes distributory v EU, jako třeba Amazon. Bude však ještě nějaké příště?
Srovnám-li ono tenkrát a dnes v penězích, toto poslední vydání stálo 35 + 5 GBP = 1150 Kč + DPH 224, v součtu 1374 Kč, což představuje 12,4% z mé současné penze. Takže dramatické zdražení vzhledem k roku 1973 to není.
S nostalgickou úctou uchovávám svůj zmíněný první ročník 1973 z něhož se po letech stal salát zažloutlých listů a když pobýval asi rok u Aleše Vacka, navíc řádně načichl nikotinem, ale to už zase pominulo. Až po mne někdo bude uklízet věci, těžko docení, jaký skvost drží v rukou, než s ním mrští do kontejneru se starým papírem. Lidé, jejich díla a legendy přicházejí i odcházejí. Bible DXera nepochybně patřila k unikátům ve světě odborné literatury.
Děkuji editorům, kteří v průběhu sedmi desetiletí s péčí až posedlostí, zaníceným lidem vlastní, sestavovali unikátní seznamy a kolegům z celého světa u rádia přinášeli obrovský užitek a tolik radosti.
Zdravim;,velmi pekny clanok I WRTH. Ja som teraz v UK a hladam starsie vydania rocenky have zo 60-tych rokov. Najstarsie mam z roku 1957, kupene na radioburze v zapadnej casti Londyna. Ak by som sa mi poadrilo zohnat tieto rocniky tak by som to naskenoval. Zelam pekny den a dufam, ze rocenka bude pokracovat.S pozdravom Peter Duris
Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015