Před několika lety jsem si pořídil přijímač Sangean 909X a nemaje dalších jiných zkušeností jsem natáhl kus drátu přes zahradu, asi ve výšce 8 m a začal lovit.
Asi tušíte, jak to probíhalo. Všude šum a rušení, jen zřídka se cosi ozvalo- radost. Po čase mě přestal bavit lov jen tak naslepo, ono to upřímě ani nikam nevedlo- jen k bolavým zádům, jak jsem se soustředil shrben nad Rx. Postupně mi informace na webu začaly odkrývat taje DX příjmu, hlavně na SW, no a asi před dvěma lety jsem objevil web dx.cz. To už byla jiná káva. Teprve tehdy jsem poznal, co toto hobby přináší. Členem klubu jsem od začátku roku 2020.
Ohromné množství informací čerpám z klubových publikací a z článků na našem webu, hlavně od V. Dosoudila. Je to pro mě skvělá škola. Množství tipů a rad, kdy, kde a co ladit. Nyní už má moje práce u rádia snad nějaký smysl.
Časem do mého DX koutku přibyl Rx Alinco DX R8, tuner MFJ 959C, preselektor a dálkově ovládaný ant. přepínač. Drátovou anténu jsem prodloužil na 25 metrů, opatřil balunem 1:9, a na podzim nainstaloval novou T2FD, délky 25 m, z Elixu. Na přepínač je ještě připojen Miniwhip, zakoupený na E Bay od jakéhosi ruského Hama asi za 300 kč.
Výsledky se pomalu dostavují, např. WWCR Nashwille, Guam-Liwing Mat. Ministry, R. Nový Zéland Pacific, R Beyond Australia- tam slabě i relace pro Japonsko, Piepzender 0,2 kW, časovka Otawa, námořní pobřežní stanice z Itálie, Belgie, Norska,Grónska, odpoledne Austálie a včera, když se večer nedařilo, tak to zachránily ve 2200 UTC stanice Svensk Kustradio- také tip od V. Dosoudila- 1797 Gislövhammar a 1710 Grimeton v síle 5, Tingtäde 1674 a Bjuröklubb 1779 za 3 a Hämösand 2733, utopený v šumu, takže veliká radost před spaním a studené nohy pod stolem.
Ještě k anténě- WD 330 ( T2FD), od výrobce Diamond jsem instaloval šikmo, asi 30°, horní konec asi 13 m vysoko. Zkušenost je taková, že již téměř vše poslouchám na tuto anténu, drát má sice asi silnější signál, ale mnoho stanic je téměř nečitelných, oproti T2FD, tam je signál vždy o mnoho čistší. Hodně také pomáhá tuner MFJ, i když mi to trvalo dost dlouho, než se mnou začal kamarádit.
Na jaro je v plánu pořádný LW, 41,5 m, vzrostlý jasan za plotem souseda se už nemůže dočkat a soused mi fandí a ochotně poskytuje vzdušný prostor nad jeho pozemkem. A to je k nezaplacení.
Již 40 let se věnuji mému koníčku- RC modely letadel,stavím i ty velké a nyní, na začátku mého důchodového věku jsem našel další fascinující hobby. Díky za něj. A také to velice pomáhá v té dnešní bláznivé době. Ale to jistě víte sami.
Myslím, že takto by se mohlo představit více kolegů v našem klubu. Mnohým se jistě daří jako Josefovi, mají své zaměření a vlastní způsoby jak DXing dělají, ale nevíme o nich. Je to škoda, inspirace se přenáší jako "zdravá infekce", leckoho povzbudí, když čte že někdo to dělá skoro stejně, překonal jisté problémy a má pěkné výsledky. Proč se nepochlubit? To není samochvála nebo narcismus. Klub kdysi vznikl právě s tímto zásadním úmyslem, abychom se vzájemně informovali, co slyšíme, jak to děláme i jaké máme problémy. Pomáháme jeden druhému, podporujeme se. Nikdo se zde nebude smát začátečníkovi, naopak tito mají velké sympatie právě u těch nejzkušenějších, protože všichni jsme jednou začínali.
Zdravím, odkud jste? Jarda 777847038
...Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015