Pokud nejste zvyklí chodit delší trasy a denně si dáváte například jen pár sportovních kilometrů, ať už pěší chůzi nebo během, budete poslední kilometry pěkně cítit v nohách. Na oplátku váš čeká ale opravdu pěkná nadílka rozhlasových multiplexů, které překročí dvě desítky.
Pro svou další část letní dovolené jsem si po Itálii vybral tentokrát domácí luhy a háje. S rádiem TechniSat Digitradio 210 a anténou Emme Esse 7RB3 jsem zamířil do Jizerských hor, konkrétně do obce Dolní Maxov, která je součástí Josefova Dolu. Díky skladnosti antény je možné cestovat i hromadnými dopravními prostředky, proto jsme z Prahy volili kombinaci pohodlného žlutého autobusu RegioJet do Liberce a odtud následně lokálním vlakem do cílové destinace s cestou regionálkou Českých drah do Smržovky.
Krajina v Jizerských horách pro kombinaci pěší a vlakové dopravy nabízí řadu zajímavých míst, a to včetně několika rozhleden. Pokud však chcete jít na jistotu, musíte se vydat na 1122 metrů vysoký vrchol Jizera. Z Josefova Dolu a zpět je to prakticky cesta na celý den s orientační délkou okolo 20 kilometrů. Pokud nemáte rádi cesty přes kořeny vysoké stromy, ale na druhou stranu i kilometry cest připomínající bývalé vojenské území, kde nikoho nepotkáte, nebo jen opravdu sporadicky, pak tohle nebude zrovna výlet pro vás.
Pokud nejste zvyklí chodit delší trasy a denně si dáváte například jen sportovních pár kilometrů, ať už pěší chůzi nebo během, budete poslední kilometry pěkně cítit v nohách. Vrchol Jizera je poměrně oblíbený, a zatímco, jak již bylo řečeno, většinu cesty narazíte jen na pár lidí, kteří „bloudí“ horami stejně jako vy, kilometr před vrcholem už se to začíná slušně rojit a obsypaný vrchol někdy připadá spíše mraveniště. Vzhledem k tomu, že Jizera ční vysoko nad stromy, připravte se na samotném vrcholu na opravdový fičák.
Na samotném vrcholu má pak ale člověk relativně klid. Díky studenému a opravdu nepříjemnému větru, který zde panuje, se zde návštěvníci nikdy příliš dlouho neohřejí. Měl jsem pocit, že svůj pobyt na vrcholu odnesu vlastním zdravím, můj souboj s větrem připomínal občas marný boj s větrnými mlýny. Ve výsledku ale musím říci, že cesta rozhodně zbytečná nebyla, jak je ostatně patrné z výčtu zachycených multiplexů/signálů, kterých bylo přes dvě desítky. Celý lov pak zpestřil jeden anonymní signál, kdy se mohlo s největší pravděpodobností jednat vzhledem ke vzdálenosti o odraz od letadla, takzvaný scatter.
Přehled zachycených multiplexů na vrcholu Jizera, 1122 m.n.m.
Technické parametry multiplexu Berlin/BRBG K12D šířeného z vysílače Cottbus/Calau v mobilní verzi softwaru Welle.io.
Příjem stanice Radio Paloma z multiplexu Berlin/BRBG K12D šířeného z vysílače Cottbus/Calau v mobilní verzi softwaru Welle.io.
Seznam stanic z multiplexu Berlin/BRBG K12D šířeného z vysílače Cottbus/Calau v mobilní verzi softwaru Welle.io.
Na Jizeru se dá dostat i schůdnější cestou a to dojet autobusem až na Smědavu a pak už je to jen vycházková vzdálenost.Bydlím pod horami a DAB přijímám z Löbau na prut,Berlín chodí na 14ti prvkovou yaginu.Hodně štěstí při příjmu všem.
Další příspěvky určitě budou, chce to jen čas. Není ho tolik, kolik by si člověk představoval...
Návrat do epicentra aktivit z pravěku našeho klubu (sedmdesátá a osmdesátá léta). Tenkrát jsme se sjížděli jen kousek dál na Černé Studnici a prožívali jsme tam nezapomenutelné víkendy společných poslechů, které zároveň plnily úlohu výročních setkání. Páni, to už je dávno. Nás dinosaury těší, že tam dnes přední klubový aktivista opět našel útočiště a slavil úspěch. Dál, jen dál.
Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015