Nejzajímavějšími úlovky na vrcholcích Dolomitů byly multiplexy Mittelfranken, Baden-Württemberg a Slovenia DAB+ R1. Na několika kanálech se objevil dokonce i signál více terestrických sítí. Pomyslný výlov rybníka bohužel zhatilo počasí, které se dokáže v horách změnit skutečně z minuty na minutu. Pro dálkový příjem posloužila opět ověřená sestava - přijímač TechniSat Digitradio 210 a anténa Emme Esse 7RB3.
V případě, že chcete dovést příjem digitálního rádia do opravdového extrému, vydejte se do hor. Nikoliv však do těch českých, které by pro mě osobně spíše spadaly do kategorie „kopečků“, ale do opravdové výšky, ideálně několika tisíc metrů nad mořem. Severní Itálie je k takovým hrátkám jako dělaná, a to jak díky Jižnímu Tyrolsku, tak případně Dolomitům. Ve čtvrtek 20. června jsem proto zamířil do Passo Pordoi ve výšce 2.240 metrů nad mořem vzdáleného od Cortiny d’Ampezzo necelých 50 km. Samotný horský průsmyk obklopený horami by ale uspokojivé výsledky rozhodně nepřinesl. Bylo tedy třeba vyrazit ještě výše.
V Passo Pordoi můžete nasednout do kabinové lanovky a vydat se až do téměř 3000 metrů nad mořem na vrchol Sasso Pordoi. Co lze v takové výšce naladit? Můžete mít pochopitelně nějakou představu – očekávání – ale reálný se bude pochopitelně lišit. Pokud jde o moje očekávání, dá se říci, že prakticky bylo splněno. Předpokládal jsem minimálně zachycení DAB+ z Chorvatska, Rakouska nebo Německa. Jak se ukázalo, nešlo o nějaké přehnané cíle. V praxi Chorvaty nahradili Slovinci, z Bavorska o sobě dával vědět multiplex Mittelfranken (Střední Franky). V Rakousku se zatím z blízkých vysílačů (Innsbruck, Salzburk) nevysílá, takže bohužel.
Pro dálkový příjem jsem použil již několik let prověřenou dvojici, tedy DAB+ přijímač TechniSat Digitradio 210 a anténu Emme Esse 7RB3. Situace ve výšce 2950 metrů nad mořem se vyvíjela nejprve relativně idylicky, jenže hory jsou nevyzpytatelné a bleskově se měnící oblačnost dávala tušit, že tohle nebude dobré. Během několika minut tak bylo nutné nádobíčko sbalit, vběhnout do lanovky a nechat se svést opět do Passo Pordoi, které se nachází přibližně o sedm set metrů níže než samotný vrchol. Samozřejmě, že mě mrzelo předčasné opuštění pozic, nicméně zažít bouřku v horách není rozhodně nic příjemného.
Ještě pár postřehů nakonec: Už při samotné jízdě lanovkou na mě někteří lidé zvědavě pokukovali, proč vezu do výšky tři tisíce metrů anténu. Vzhledem k tomu, že se ale jedná o věc skladnou, nebudil jsem nějaké velké pohoršení. Větší zájem jsem vzbudil ve chvíli, kdy jsem si na vrcholu nádobíčko vybalil. Celkově ke mně přišlo v krátké době asi šest lidí, kterým zvědavost nedala, a museli se zeptat, jakouže to podvratnou činnost na Sasso Pordoi podnikám. Asi nejvíce mě potěšil sedmdesátník, který pokládal velice fundované dotazy, byť o samotné technologii, jak sám přiznal, vůbec nic nevěděl. Obecně jsem ale vnímal tak nějak větší kulturu „pozorovatelů“, než s jakou se běžně setkávám při svých výpravách v Česku.
Zachycené multiplexy na vrcholu Sasso Pordoi
V minulých dvou letech jsem testoval příjem DAB+ v Korutanech a na Dachsteinu s velmi jednoduchým zařízením (modrásek s teleskopem), i tak to byl zážitek. Expedice s řádným vybavením je jiné kafé a štěstí po zásluze odměňuje snaživé a vybavené. V Korutanech jsem také vysvětloval turistům, že jde o digitální rozhlas a měli by si ho doma pořídit. Přeji všem, kdo DAB+ provozují, pěkný DXing. Doma čekám na objednanou širokopásmovou ant a zatím využívám historickou HB9CV na TV kanál 05, který odpovídá DAB+ 5D. Tvářím se vlídně, že bere signál z Vídně, nicméně musím k tomu vylézt na kopec, tedy stejně jak s sedmdesátých letech s analogem UHF. Téměř půl století staré zkušeností taky ještě nejsou k zahození.
Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015