Přesněji by se dalo napsat - bývalý vysílač. Anténní systémy ještě stále z velké části stojí, ale o provozuschopném stavu už nelze mluvit. Po nedávném upozornění kolegy z klubu jsem se do Pohodlí také vydal na průzkum a pořídil následující obrázky:
Jako první bych zařadil fotky pořízené při předcházejícím průzkumu, asi dva roky po ukončení vysílání. První byl panoramatický pohled na krátkovlnné vysílací středisko, je na něm ještě o něco víc stožárů než dnes. Minimálně nižší, portálové příhradové stožáry už dnes neexistují. Na druhém obrázku je výřez z turistické mapy, ofotografovaný v nedaleké obci.
Možná mě opraví pamětníci a účastníci klubové exkurze z roku 1994 (nebo 1995?), ale odhaduji že se jedná o stav z přelomu 80. a 90. let minulého století. Dobu, kdy ještě bylo středisko ve své maximální podobě. Vlevo od hlavní silnice, západním směrem, jsou zaznamenány čtyři stožáry krátkovlnných rušiček. Tato část se přestala využívat už s ukončením rušení v roce 1988 a byla jako první demontována. Ve stejné úrovni vpravo, východním směrem, jsou dva stožáry, pravděpodobně sloužící pro středovlnné vysílání. To bylo ukončeno po přelomu tisíciletí a tato část je dnes průmyslovou zónou. Po vysílačích zde nezůstaly prakticky žádné pozůstatky. V pravé střední části, na úrovni jižního okraje obce Pohodlí, mezi cestami v areálu, jsou patrné ještě zbytky po stožárech a budovy vysílačů. Dosud stojící část krátkovlnného střediska je v úrovni severní poloviny obce Pohodlí. Pro nezasvěceného je to změť drátů, stožárových tubusů a napaječů.
Pro rádiové nadšence se ovšem jedná o neopakovatelnou ukázku profesionální stavby antén. Asi nejčastějším typem jsou směrové kosočtverečné (rhombické) antény. Špičku antény s napaječem vidíme na dalším obrázku:
Obdobně vypadá i konec antény, který má též napaječ. Umožnilo to přepínat směrový diagram antény. Na dalším obrázku je boční stožár:
Dalším druhem antén jsou horizontální širokopásmové dipóly, v tomto případě samostatné:
Nebo v jednosměrném provedení s odraznou stěnou - reflektorem:
Posledním často se vyskytující anténou je klasický skládaný dipól, samozřejmě v přiměřeně robustním provedení:
Zajímavá je i úprava dvou původně skládaných dipólů na rohový klasický dipól:
Dále dosud stojí tři příhradové stožáry, na obrázku je jeden z nich:
Jaké antény se na nich používaly si už bohužel nevzpomínám, snad má některý z kolegů lepší paměť. Na jednom je dnes telekomunikační technologie, ostatní se zřejmě nijak nevyužívají.
Napaječe antén se připojují k anténním přepínačům:
A nakonec sbíhají u hlavního anténního přepínače. V pozadí je budova CRa, bývalý vysílač:
Že se už zde asi vysílat nikdy nebude, dokumentují následující obrázky. Na prvním jsou přestříhané napaječe nad cestami vyježděnými v areálu, které asi bránily průjezdu vyšších vozidel:
Na dalším je kromě přestřiženého napaječe i detail jeho skleněných izolátorů:
A poslední obrázek trochu symbolicky ukazuje napaječe zarostlé do náletových dřevin.
Zde už se asi skutečně nikdy vysílat nebude.............
Až budete hledat RBH na silvestra tak první kde se podivejte je právě Pohodlí :)
Nejsi první, z Pohodlí se stále vysílá ;-)
Pěkný článek, zajímavé snímky detailů a přiblížení současného zoufalého stavu střediska. Kromě první exkurze v devadesátých letech byla Pohodlí ještě poslední za provozu v r. 2010. Zajímavé by bylo připojit k anténám 100 W vysílač s ATU, nejspíš nebudu první, koho to napadlo.
Zdravím, odkud jste? Jarda 777847038
...Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015