V tomto článku bych chtěl krátce popsat velice užitečné zařízení, které se na trhu objevilo s rozvojem mobilních GSM sítí a rozvojem domácí automatizace. A dále uvést příklad, jak uvedené zařízení využít při budování přijímací stanice umístěné ve vzdálené lokalitě. Tímto zařízením je GSM komunikátor určený pro montáž na DIN lištu do NN rozvaděče a pro spínání silových výstupů pomocí mobilního telefonu prozváněním nebo SMS zprávami. GSM komunikátorů do rozvaděčů je na trhu mnoho typů, já osobně a k naprosté spokojenosti ve své dálkově ovládané přijímací stanici používám typ GSM-DIN 3B od české firmy Flajzar, uvedený výrobek je velice kvalitní a spolehlivý, jelikož ale nechci ve svém článku žádnou firmu ani výrobek zvýhodňovat, je samozřejmě možné použít i kterýkoliv z výrobků od konkurenčních výrobců.
Pro v dalších článcích popisovanou SDR stanici je ale nutné, aby použitý komunikátor měl minimálně následující vlastnosti: dva naprosto nezávislé výstupy (dvě relé 230V) ovládané buď pomocí SMS, nebo pouhým prozvoněním (tedy zadarmo), dva nezávislé bezpotenciálové vstupy, jeden vstup pro teplotní čidlo s možností ovládání výstupů v závislosti na teplotě (vypnutí stanice při přehřívání, nebo mrazu), možnost připojení externí GSM antény (v oceloplechových uzavřených rozvaděčích a kontejnerech je špatný GSM signál), možnost nastavení jenom určitých čísel, ze kterých je prováděno ovládání a nejlépe i hesla, záloha z vnitřního akumulátoru, jednoduchá administrace a nastavení.
Samozřejmě, v použití GSM komunikátoru je veliká variabilita a možností - jak ho používat pro ovádání SDR stanice je mnoho, já to mám u své SDR stanice nastavené takto (výchozí stav - všechno vypnuto):
Něco o zapojení a použití komunikátoru: Jedná se o zařízení určené k montáži do rozvaděčů a k NN napětí 230V - montáž by měl tedy vždy provádět elektrikář s příslušnou vyhláškou 50/1978 Sb. Komunikátor a i ovládací fázi je nutné jistit samostatnými jističi příslušné dimenze. Vzhledem k izolačním vzdálenostem mezi svorkami pro napájení komunikátoru a svorkami vývodů vnitřních relátek, většina solidních výrobců komunikátorů doporučuje komunikátorem ovládat pouze napětí 230V AC, nikoliv slaboproudé rozvody - pokud chceme spínat malá napětí a SLP signály, je nutné je zapojit přes další - oddělovací relé. Komunikátorem nedoporučuji spínat silová zařízení přímo, ale vždy opět přes další relé s cívkou na 230V AC - chráníme tím kontakty relátek v komunikátoru před přetížením velkým proudem.
Důrazně nedopouručuji používání předplacených SIM karet, které je nutné pravidelně dobíjet, pravidelně z nich volat. Sjednejte si paušální tarif - operátoři nabízejí velmi výhodné tarify pro tato zařízení - já osobně používám tarif M2M od T-Mobile, kde je měsíční paušální platba pouhých 18,- (při sjednání závazku na delší dobu 15,-) a pokud stanici jenom zapínáme / vypínáme prozvoněním a nepožadujeme, aby nám pravidelně posílala SMSky o stavu, je to platba jediná. Ostatní operátoři nabízejí podobné tarify.
Níže uvádím schéma, jak lze komunikátor použít. Jedná se o jednopólové a principiální schéma, tak aby bylo jasné všem elektrikářům, ale nemohlo být použito laiky. Opravdu prosím, pokud se silnoproudem nemáte zkušenosti, obraťte se na elektrikáře, který Vám rozvaděč pro napájení SDR stanice a komponentů výpočetní techniky poskládá a zakomponuje do něho i příslušný GSM komunikátor, neodbornou montáží těchto zařízení můžete přivodit zranění či smrt sobě nebo vašim blízkým! Funkce je ze schématu patrná, pohotovostní zdroj 5V, který slouží k napájení obvodu pro start PC (popsán v minulém článku) doporučiji použít lineární - s železným trafem, klasickým usměrňovačem a lineráním stabilizátorem, nikoliv spínaný. Povel 230V - zapnuto / vypnuto, je využit v dalších silových obvodech stanice - pro spínání relátek, ze kterých jsou napojeny různé pomocné zdroje, napájení SDR přijímačů apod. Bude popsáno v některém z dalších článků.
Pokud se rozhodnete si GSM komunikátor zakoupit a experimentovat s ním a nebudete si vědět rady jak a co nastavit k dosažení výše uvedených funkcí, tak pokud budu vědět, velmi rád poradím (martinbobek@seznam.cz).
Martin Bobek
Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015