Opět jsem objevil Ameriku :-) Ono je stále co objevovat a mezi mé poslední objevy patří SAT příjem na dvoumetru. Věděl jsem, že „tam“ něco je, ale to bylo asi vše, léta jsem se těmto frekvencím vyhýbal a to také díky tomu, že jsem neměl. Až jednou, náhodou, mě po několika letech opět napadla myšlenka příjmu NOAA na 137 MHz. První příjem byl na anténu SIRIO 140-170MHz. A ejhle, ono to šlo. A tak "nutná potřeba" kvalitnější antény nabrala obrátek a já druhý den uháněl do OBI pro předražené AL trubičky :-)
Za dvě hodinky byla anténa na světě a příjem o pár dB vylepšený. Snímky NOAA čitelnější. Co dělat ale v době, kdy SATelity NOAA neletí nad hlavou? No prohledávat okolní frekvence a informace na netu. A zde začalo mé nadšení pro tyto frekvence. Moje představa SAT příjmu byla spojena s parabolickou anténou a frekvencemi v řádech GHz. To již neplatí.
Anténa helix quad je vyrobena z AL trubiček průměru 8 mm a spojených 6 mm trubičkou. Výroba z trubiček je trochu náročnější, než jsem si původně myslel. Autor využívá plný materiál, který se lépe ohýbá a nedeformuje v „kolenech“. Ale i tak jsem anténu vyrobil na koleně, respektive na terase před domem. Oproti původní mechanické konstrukci, jsem předělal anténu na „hlavu“ a koaxiál připojil ve spodní části, než je uváděno v návodech na stavbu. Důvod byl ten, že jsem měl obavu, co udělá „balun/cívka“ a koaxiální kabel uvnitř antény. Vše je smontované a připojené ve 40mm PVC odpadní rouře. Aby anténa pevně držela v měkčeném PVC, je po celkové kompletaci a proměření celý vnitřek vylit cca 1 dl epoxidovou pryskyřicí. Tím se spoj stává vodotěsným a zároveň mechanicky pevným. Více vyčtete z fotografií v tomto odkazu. Drobnosti z montáže: AL trubičky jsou eloxované, eloxování je povrchová úprava oxidací. Tento povrch je tvrdý, otěruvzdorný a hezký, ale také a to pro nás bohužel je nevodivý. Takže pokud budete trubičky spojovat, doporučuji každý spoj změřit ohmmetrem. Každý spoj jsem ještě pro jistotu a z estetického důvodu, převlékl smršťovací bužírkou s lepidlem a pořádně prohřál, aby lepidlo vyteklo na koncích. Tím je spoj mechanicky pevný a vodotěsný. Uvnitř hrdla, v místě budoucího zalití pryskyřicí jsou z vnitřní strany zavrtány malé vruty do kovu, aby se zvětšila styčná plocha s pryskyřicí.
Za týden se vrátí kolega z dovolené a hned provedeme měření antény jeho anténním analyzátorem. Jsem zvědavý, co nám ukáže :-)
Co zatím na anténu chytám? Anténa je stavěná primárně na 137 MHz pro příjem NOAA, ale přijímá i o sto MHz výše a tak poslouchám vojenské satelity na 230-270 MHz. Je zajímavé, že zde podle informací Jiřího Pažouta vysílají brazilští NEradioamateři. Programem MULTIPSK dekóduji, no spíše identifikuji SATelity SITOR na 137-8 MHz.
Zde je několik zachycených frekvencí brazilských NEradioamaterů. Dokonce kolega Pavol Buljak z SK slyšel na anténu určenou na FM VKV, relaci na těchto frekvencích.
251.7085, 251.948,
252.039, 450, 549,
253.749, 849, 899,
254.097,
255.449, 539, 773 – arabské rádio
260.900,
261.447, 730, 759
265.448, 265, 549
To Jakub Bejšovec:
M ěření antény dopadlo skvěle. Už rok ji používám a mimo 137MHz ji využívám i na příjem radiosond na 403MHz. V odkazu níže je snímek z měření, myslím, že "rezonuje" na 146MHz protože při jejím sestavování, jsem zjistil, že trubičky z AL jsou eloxované (umělá oxidace), tento povrch je nevodivý a tak jsem musel vše rozebrat obrousit a složit. Při skládání mi jeden spoj nešel úplně celý zasunout a pak ani rozebrat - proto jedna sytrana o cca 1-2cm delší.
htt ps://goo.gl/photos/X 857PBxJgvuMHYTd9
http://www.uhf-satcom.com/
Pěkná anténa, tyhle satelity se dají poslouchat i na ruční skener s teleskopem, osobně vyzkoušeno s AOR8200, teleskop a pásmová CCIR zádrž.
Rozměry jsou přísně tajné :-) Ale, že jsi to Ty, tak Ti je prozradím, ale nikomu to neříkej :-)
https://www.jcoppens.com/ant/qfh/calc.en.php
http://www.ok2pya.wz.cz/qfh/
Zdravím, odkud jste? Jarda 777847038
...Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015