Po teoretické přípravě přejdeme k praktickému poslechu SSB a telegrafniho provozu.
... celý článekV posledních letech se na trhu objevilo množství levných a přitom dobře použitelných přijímačů v přenosném až kapesním provedení, umožňujících díky vestavěnému záznějovému oscilátoru i příjem SSB a telegrafie na krátkých vlnách. Obdobně je dnes možné celkem levně koupit i starší radioamatérské transceivery nižších a levnějších modelových řad. Současná turbulentní doba má za následek zvýšený zájem o krátkovlnný příjem i mezi víceméně laickými uživateli, kteří o telegrafii a především SSB modulaci nemají znalosti a snaha o naladění například radioamatérského provozu končí nezdarem. Následující řádky nejsou určeny zkušeným posluchačům, ale právě těmto začátečníkům.
... celý článekV minulosti se používaly elektronické přístroje, jejichž doba dříve nebo později pominula a dnes už jsou zapomenuty. Namátkou můžeme vzpomenout třeba na laditelné televizní konvertory, telefaxy nebo bezdrátové telefony. Patří k nim i jednoduché VKV přehledové přijímače.
... celý článekPřed několika dny jsem se v klubové konferenci zmínil o nápadu na rozlučkový silvestrovský výlet k liblickému středovlnnému vysílači. Počasí bylo celkem příznivé, dálnici už také stačili protáhnout východně za Hradec Králové, nic tedy nebránilo realizaci.
... celý článekV souvislosti s vypnutím většiny českých středovlnných vysílačů jsem zaznamenal otázku od majitelů a sběratelů historických rádií, která zněla:
Co budeme poslouchat?
... celý článekJednomu známému radioamatérovi je připisováno heslo, že rádio bez ptákovin není rádio. I ptákovinu je ale třeba dotáhnout do vítězného konce. V následujícím příspěvku se dočtete, jak na jednoduchý přijímač alespoň vzdáleně připomínající krystalku poslouchat FM rozhlas i v domácích podmínkách.
... celý článekPlánovaný konec našeho rozhlasu na středních a dlouhých vlnách přináší mimo jiné i problém pro pokusy s krystalkami a podobnými jednoduchými přijímači. Nostalgici uroní slzu, ale zkusme se na to podívat jinak. Krystalky už nejméně sedmdesát let neslouží jako přijímače pro běžný poslech rozhlasu, ale výborně poslouží k získání základních praktických zkušeností se stavbou a konstrukcí. Jednoduchý a snadno oživitelný přijímač lze postavit i na VKV pásma. Stejně jako se středovlnnou krystalkou si s ním lze i hrát a pokusničit. Je ale nutné se smířit s tím, že jako se liší i SV od VKV, je prostě jiný.
... celý článekDoba přibližně před třiceti lety byla přelomová. Nejen z pohledu politického a následně také díky vzniku našeho klubu. Novinkou byl také přijímač Olympia ATS-803A, začátkem devadesátých let hojně rozšířený mezi členy CSDXC, nejdříve téměř legendární, dnes už téměř zapomenutý.
... celý článekCentrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015