Před dvěma lety, konkrétně 1. června 2019, jsme s kolegou Jirkou Pažoutem navštívili obec Nepomuk na Příbramsku a vydali jsme se na vrcholky pohoří Brdy. Člověk by nevěřil, kolik se toho za tu dobu v éteru změnilo. Nová mise opět potvrdila, že digitální rádio je živý organismus.
A živý organismus je to zvláště v Bavorsku, kde za poslední dva roky odstartovalo několik nových DAB+ multiplexů. Nejde pouze o druhou celoplošnou síť Antenne Deutschland, ale i programové nabídky Oberpfalz nebo Ingolstadt. Právě Ingolstadt byl pro mě osobně na brdském vrcholku, opět se jednalo o kótu Praha, jedním z největších překvapení. Je třeba si totiž uvědomit, že na stejném kanálu funguje i DAB+ multiplex operátora Teleko z 16 km vzdálené Příbrami.
Počasí tentokrát příliš nepřálo. Předpověď sice neslibovala přeháňky, nicméně bylo oblačno, sluníčko se ukázalo jen opravdu na chvíli, a podmínky pro DX příjem byly spíše průměrné až podprůměrné, takže vlastně ideál na to, aby se dalo zjistit, co hraje za normálního stavu. Co se týká výbavy, byla stejná jako před dvěma lety – DAB+ přijímač TechniSat Digitradio 210 a anténa EmmeEsse 7RB3, která je ideálním příručním zavazadlem. Její rozměry jsou prakticky naprosto minimální.
Tato sestava mi ale dala pouze teoretickou představu o tom, co lze na vrcholu kóty Praha chytat. V detailnější pohled to pak přetavil USB SDR tuner 820T2, takzvaný „modrák“. :-) Díky spojení se softwarem QIRX se u většiny vysílačů podařilo identifikovat, o jaké konkrétní vysílače jde. Na některých kanálech to byli osamělí jezdci, podařilo se však identifikovat i čtyři kousky najednou. Odpadla už bohužel možnost přijímat multiplex DAB+ Austria a rakouský digitál už tak bohužel není v dané lokalitě vůbec přítomen.
Na kanálu 5D se nyní nachází prakticky místní signál již zmiňované druhé německé celoplošné sítě Antenne Deutschland, v tomto případě z dvojice vysílačů Ochsenkopf a Amberg. V minulosti byl na tomto kmitočtu rakouský multiplex DAB+ Austria pravděpodobně z kóty Jauerling. Před dvěma lety jsem ještě neměl k dispozici možnost přečtení unikátních kódů TII. Zmizela už také možnost příjmu bavorského multiplexu Amberg, kdy kanál 9C nekompromisně obsadil západočeský Klínovec a multiplex operátora RTI cz.
Report z brdské kóty Praha realizovaný v červnu 2019 najdete zde.
Šumavský vrchol Javorník se stejnojmenným DAB+ vysílačem přiblížený mobilním telefonem bez optického zoomu.
Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015