V červnovém čísle našeho měsíčníku RADIO vyšel návod Thomase K4SWL na zhotovení jednoduché smyčkové antény s potlačením šumu. Jelikož mne lákají jednoduchá řešení a rámovky či smyčky miluji od nepaměti, vyzkoušel jsem LCPL v praxi. Kusy vhodného koaxu i tenkého stíněného přívodu se mi válejí, kam se podívám.
... celý článekV červnovém čísle našeho měsíčníku RADIO jsem si přečetl zdařilou recenzi nového kapesního přijímače od Vládi Janského. Už předtím jsem neodolal zprávám „zájmovému přetlaku“ kolegů o tento přístroj, takže jsem si jej taky pořídil. Poměr výkon – cena vychází velmi příznivě.
... celý článekNedávno uplynulo sté výročí od začátku rozhlasového vysílání v Československu. Český rozhlas a další organizace k této příležitosti pořádají zajímavé akce a výstavy.
... celý článekObčanské radiostanice jsou většinou mimo hlavní zájem radiových posluchačů. V současnosti vzniká nové "Všeobecné oprávnění" pro CB pásmo a dění okolo něj je velmi zajímavé. Hlavním tématem jsou takzvané "hotspoty". O co se jedná?
... celý článekNové vydání WRTH 2023, jako každým rokem dlouho očekávané, dorazilo. Mám knihu sotva pár dní a stačil jsem ji zatím letmo prohlédnout.
... celý článekPo teoretické přípravě přejdeme k praktickému poslechu SSB a telegrafniho provozu.
... celý článekDalší známé rádio končí na středních vlnách. Tentokrát se jedná o anglickou komerční stanici Absolute Radio na frekvenci 1215 kHz. Na této frekvenci jen už je jen informační smyčka, že stanice na středních vlnách končí. Brzy tedy zmizí další "maják" na středních vlnách.
V posledních letech se na trhu objevilo množství levných a přitom dobře použitelných přijímačů v přenosném až kapesním provedení, umožňujících díky vestavěnému záznějovému oscilátoru i příjem SSB a telegrafie na krátkých vlnách. Obdobně je dnes možné celkem levně koupit i starší radioamatérské transceivery nižších a levnějších modelových řad. Současná turbulentní doba má za následek zvýšený zájem o krátkovlnný příjem i mezi víceméně laickými uživateli, kteří o telegrafii a především SSB modulaci nemají znalosti a snaha o naladění například radioamatérského provozu končí nezdarem. Následující řádky nejsou určeny zkušeným posluchačům, ale právě těmto začátečníkům.
... celý článekAhoj, zde nahrávka DRM na 954.
Ve Velká Británii je ještě stále pár zajímavých stanic, které stojí za zkoušku zachytit je. Na čisté frekvenci dneska pěkně vyhrávalo Asian Sound Radio z lokality nedaleko Manchesteru s pouhými 80 W.
Takto krásně umí VDL potlačovat nežádoucí signály.
Léta, kdy bývaly krátké vlny přibližně tím, čím je dnes Internet, jsou nenávratně pryč. Informační technologie přešly na mnohem snadnější a přitažlivější platformy a poslouchat zprávy či komentáře z rádia, ještě k tomu za často obtížných příjmových podmínek, se stává archaickou metodou. Přesto rozhlas na KV stále vysílá, třebaže došlo k přeskupení hlásných trub a cílových oblastí či motivací posluchačů.
... celý článekS Jeffem Whitem, který stojí v čele společnosti Radio Miami International, jsme se setkali v roce 1997 na konferenci EDXC ve Zlíně, kterou tehdy pořádal náš klub.
... celý článekVčera to na Vysočině opravdu foukalo, čerti se ženili. I spustil jsem anténu na půl žerdi, on ten jasan, na němž je upevněný jeden konec, docela vyváděl. Když se anténa zamotala do koruny jabloně, tak jsem ji po vyproštění spustil až na zem, do trávy a při té příležitosti, ( pro kontrolu a také, proč to nepřiznat, ze zvědavosti), jsem odmontoval středové pouzdro na horním vodiči. Můj soused Josef mi sekundoval, on je skvělý.
... celý článekSituace se najednou otočila. Všechno je na svém místě a i lépe.
... celý článekDnes, ale i v několika předešlých dnech se děly podivné věci při příjmu českého rozhlasu na kanále 12C a 12D.
... celý článekAhoj.Dne 8.1.2021 v 1825 - 1850 UTC jsem poslouchal na 3940 kHz tuto pirátskou stanici. Signál tak 3-3-3, hrálo mi to tady dobře. Program v ruštině, lidové písně i rock.Poslal jsem report...
... celý článekAhoj,
O víkendu vyjela žena s dětmi na výlet a mne se tak naskytl prostor pro instalaci nového rotároru, který jsem nalezl pod vánočním stromkem (vedle většího Yaesu 1000DXC, který přijde na řadu snad na jaře). 450ka nahradila starší rotátor Hirschmann Ro-280, který mne poslední měsíce docela lezl na nervy. Před lety došlo k jeho opravě, která bohužel poznamenala jeho pohodlnou fukčnost. Byl problém najít/odečíst přesný směr, občas byl problém jej zastavit na přesné pozici. Stále si povrkával a zkrátka neposkytoval dostatek komfortu a práce s ním nebyla dobrá. Takže na jeho místo přišla prověřená 450ka. To je rovněž relativně malý rotátor, nicméně proti Hirschmannu je to nebe a dudy. Krásná osvětlená ovládací skříňka a masivní motor. Více dále v článku.
... celý článekdneska mne na 1044 zaujala stanice hrající anglickou hudbu na 1044. Je to kanál, který je okupovaný SER R.San Sebastian. Ale na "Iránskou smyčku" my tam hraje zmíněná stanice. V příloze jsem udělal nahrávku, kde je slyšet ID ve 2:35. Mne to foneticky zní jako "Radio Nascha", ale má to takový arabský přízvuk na konci, tak nevím... MW List nic podobného neuvádí. Směr +- 130° Balkán, Řecko, (Itálie)... Teď hrají i nějaké italské písničky.
... celý článekNeměl jsem zatím možnost věnovat se tomu pořádně, ale první postřehy vyzněly docela zajímavě, přestože k žádnému většímu DX překvapení zatím nedošlo. Přiznávám, že událost vypnutí našich AM vysílačů mne zasáhla jako většinu mých kolegů. Žili jsme s nimi naplno po dlouhá léta. Dnes mi to připadá, jako bych jel po známé místní silnici a kolem chyběly nejmohutnější stromy.
... celý článekV souvislosti s vypnutím většiny českých středovlnných vysílačů jsem zaznamenal otázku od majitelů a sběratelů historických rádií, která zněla:
Co budeme poslouchat?
... celý článekV červencovém čísle RADIO mne kromě dalších článků zaujal přehled Christopha Ratzera, týkající se letního středovlnného příjmu v denní době, tedy přízemní vlnou.
... celý článekShepparton je pojem, který v naší generaci krátkovlnných DXerů téměř vyčnívá. Jde o nejznámější z několika vysílacích center Radio Australia, stanice, jakkoliv po dlouhá léta dobře dosažitelné a souvisle přijímané, u níž se však při poslechu svým způsobem opakovaně tajil dech. Snad z úcty nad tou vzdáleností a jistotou, že i dnes ionosféra globálně funguje.
... celý článekJednomu známému radioamatérovi je připisováno heslo, že rádio bez ptákovin není rádio. I ptákovinu je ale třeba dotáhnout do vítězného konce. V následujícím příspěvku se dočtete, jak na jednoduchý přijímač alespoň vzdáleně připomínající krystalku poslouchat FM rozhlas i v domácích podmínkách.
... celý článekPřátelé, v těchto dnech jsou opět zlepšené podmínky na FM. Není to vyloženě extrémní síla, že by hrála Skandinávie nebo Chorvatsko ve stereu, jako se tomu někdy stává, přesto na s...
... celý článekV posledních dnech panují zlepšené podmínky na vyšších pásmech. Hepburnovy mapy na včerejšek předpovídaly výrazné zlepšení šíření z jižních směrů. Byl jsem celkem natěšený...
... celý článekVážení přátelé. Je tu znova inverze. Tady je mlha a otevírá se možnost si "zalovit" na DABu+. Problémy nastupují ale s příjmem televize. Signály ze zahraničí ruší příjem našich programů. Mám s tím dlouholeté zkušenosti.
... celý článek
Dnes se mi podařila identifikace stanice Newsradio 1040 WHO. Vysílá přímo z hlavního města státu Iowa, z města Des Moines. Stanici provozuje opět iHeartmedia. Výkon je 50 kW a offset de facto nulový. Zaujalo mne, že hlavní město tohoto amerického státu má jen něco málo přes 200 tis. obyvatel a popravdě řečeno, dozvěděl jsem se o něm teprve dnes.
Přikládám nahrávku s kompletní a dobře srozumitelnou ID a pár fotografií vysílače a studia.
Můj blog na www.dxing.cz
Oblast Velkých jezer je tradičním zdrojem signálu ze zámoří. Ze šumu a spleti dalších stanic se mi několik dnů na 930 kHz vynořovala stanice často zumiňující Buffalo. Už tato skutečnost napovídala, že by se mohlo jednat o stanici WBEN. Až teprve 17.1. se mi podařilo identifikaci potvrdit a stanici tak zapsat mezi zachycené. Identifikace přišla v celou a zněla News Radio 9-30 WBEN. Stanice Class B vysílá jen s 5 kW přímo z Buffala ze státu New York na pobřeží Erijského jezera. V nahrávce si můžete tuto identifikaci poslechnout. Dále v článku pár tipů ohledně identifikace stanic.
... celý článekDnes v noci byly po pár dnech zase slušnější podmínky na AM. Vypadalo to tak už večer, takže jsem byl připraven a nahrával. Díky nahrávce jsem tak mohl zaplnit další bílé místo na mapě USA.
... celý článekZabývám se nyní ve volných chvílích poslechem nahrávek pořízených první lednový týden 2021. Objevil jsem zde řadu stanic, které jsem předtím nikdy ještě nelogoval. Pravda je, že se stále ještě nacházím v tom stádiu, že jsem ještě ani neprošel celou stupnici. Takže mi je jasné, že většina těch stanic jsou nejčastěji přijímatelné stanice na kmitočtu. Snad letos tento průzkum nabitého amerického pásma dokončím:-)
... celý článekDneska v noci jsem zase nahrával. A hned ráno jsem koukal jak se vyvíjel JIX index během noci. Maximum bylo 39 krátce před 0200. Ale ještě zajímavější bylo druhé maximum s hodnotou 20 při východu slunce. Tohle maximum předchozí dny nebylo, resp. nebylo tak moc "špičaté". I předchozí dny byl JIX v tento čas podobný, ne-li vyšší, ale nikdy předtím nebyl takový propad. Dnes tedy v 0700 je vidět na křivce výrazný peak. Takže první na co jsem se vrhnul bylo prozkoumat zde se objevilo něco zajímavého proti jiným dnům.
... celý článekPodobně jako tomu bylo loni, tak i letošní první dny nového roku přinesly kýžené zlepšení příjmových podmínek při transatlantickém příjmu na středních vlnách.
... celý článekKaždá stanice zachycená ze zámoří mi přináší obrovskou radost. A když je to stanice z města měst, z New Yorku, pak je radost dvojnásobná:-)
... celý článekŠtědrovečení konzervu procházím trochu netradičně odspodu (jinak chodím raději odshora a tím mi unikala samozřejmě řada stanic dole:-)
... celý článekSDR konzerva pořízená v noci na 24.12. vydává další tajemství. Pokročil jsem na 680 kHz a zde se mi podařilo zachytit identifikaci Bostonské stanice WRKO.
... celý článekPoslední dny jsou podmínky na transatlantický příjem spíše horší. Ale přesto není potřeba házet flintu do žita a raději koukat na tv. Když budete každý den sledovat pásmo, zjistíte, že i přes tyto horší podmínky, je to někdy horší a někdy lepší. Já jsem si takovou konzervu udělal v noci na Štědrý den.
... celý článekAhoj!
Dnes děláme všechno jinak, rychleji a snadněji. Tenkrát dominoval papír a tužka a neustále jsme zápasili s přesností stupnice. Odečítat na 1 kHz býval špičkový komfort na nejlepších rádiích.
... celý článekPrach jsi a v prach se obrátíš, starý lovče dálek. Zatím vzpomínky zůstávají, jenže lístky, zavřené v albech nebo v krabicích, nikoho neosloví.
... celý článekNedávno mi poslal Jirka Vinter snímek svého zachovalého přijímače Panasonic DR26, který po dlouhých letech stále perfektně hraje. To bylo brnknutí na správnou nostalgickou strunu.
... celý článekCentrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015