V červnovém čísle našeho měsíčníku RADIO vyšel návod Thomase K4SWL na zhotovení jednoduché smyčkové antény s potlačením šumu. Jelikož mne lákají jednoduchá řešení a rámovky či smyčky miluji od nepaměti, vyzkoušel jsem LCPL v praxi. Kusy vhodného koaxu i tenkého stíněného přívodu se mi válejí, kam se podívám.
... celý článekV červnovém čísle našeho měsíčníku RADIO jsem si přečetl zdařilou recenzi nového kapesního přijímače od Vládi Janského. Už předtím jsem neodolal zprávám „zájmovému přetlaku“ kolegů o tento přístroj, takže jsem si jej taky pořídil. Poměr výkon – cena vychází velmi příznivě.
... celý článekNedávno uplynulo sté výročí od začátku rozhlasového vysílání v Československu. Český rozhlas a další organizace k této příležitosti pořádají zajímavé akce a výstavy.
... celý článekObčanské radiostanice jsou většinou mimo hlavní zájem radiových posluchačů. V současnosti vzniká nové "Všeobecné oprávnění" pro CB pásmo a dění okolo něj je velmi zajímavé. Hlavním tématem jsou takzvané "hotspoty". O co se jedná?
... celý článekNové vydání WRTH 2023, jako každým rokem dlouho očekávané, dorazilo. Mám knihu sotva pár dní a stačil jsem ji zatím letmo prohlédnout.
... celý článekPo teoretické přípravě přejdeme k praktickému poslechu SSB a telegrafniho provozu.
... celý článekDalší známé rádio končí na středních vlnách. Tentokrát se jedná o anglickou komerční stanici Absolute Radio na frekvenci 1215 kHz. Na této frekvenci jen už je jen informační smyčka, že stanice na středních vlnách končí. Brzy tedy zmizí další "maják" na středních vlnách.
V posledních letech se na trhu objevilo množství levných a přitom dobře použitelných přijímačů v přenosném až kapesním provedení, umožňujících díky vestavěnému záznějovému oscilátoru i příjem SSB a telegrafie na krátkých vlnách. Obdobně je dnes možné celkem levně koupit i starší radioamatérské transceivery nižších a levnějších modelových řad. Současná turbulentní doba má za následek zvýšený zájem o krátkovlnný příjem i mezi víceméně laickými uživateli, kteří o telegrafii a především SSB modulaci nemají znalosti a snaha o naladění například radioamatérského provozu končí nezdarem. Následující řádky nejsou určeny zkušeným posluchačům, ale právě těmto začátečníkům.
... celý článekAhoj, zde nahrávka DRM na 954.
Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015