Neměl jsem zatím možnost věnovat se tomu pořádně, ale první postřehy vyzněly docela zajímavě, přestože k žádnému většímu DX překvapení zatím nedošlo. Přiznávám, že událost vypnutí našich AM vysílačů mne zasáhla jako většinu mých kolegů. Žili jsme s nimi naplno po dlouhá léta. Dnes mi to připadá, jako bych jel po známé místní silnici a kolem chyběly nejmohutnější stromy.
Ještě den předtím jsem testoval jednoduchou krystalku a zaujalo mne, že po půlnoci na tento přístroj slyším i oba blízké NDB majáky z Kunovic KUN-416 a KNE-434, jsou výrazný kousek od sebe na poloze ladicího kondenzátoru, který mi nahrazuje stupnici. Zasunuté desky znamenají nižší kmitočet, otevřené vyšší.
Vlastnímu vypnutí o půlnoci jsem se věnoval na 639 kHz, duchem jsem byl ve velíně liblické stanice, kde jsem skutečně stanul před dvěma měsíci na exkurzi. Dopoledne už byly na facebookových skupinách k dispozici různé nahrávky ukončení na všech opuštěných kmitočtech. Většinou komentované jako překvapivě strohé, rychle vypnutí bez parády. Vzpomněl jsem si, že když jsem kdysi po vyhazovu opouštěl po devětadvaceti letech zaměstnání, taky jsem si vzal hrnek a know how, zabouchnul dveře a odešel bez vytrubování. Ti lidé, sloužící na stanicích o ničem nerozhodovali, jen vykonávali příkaz. Jestli při tom někde ukápla slza, jsme na tom podobně, na vysílací i na přijímací straně. Co končí po tak dlouhé době denního života, v rozhodné chvíli zamrzí, možná až bolí.
Bylo sdíleno, že pirátský vysílač v západních Čechách bude po skončení přeladěn právě na 639, ale úmysl se zcela nevydařil. Vysílání pokrylo jen blízké okolí. Kanál 639 kHz je docela rušný, dominuje tam výkonná síť RNE. Takže nic zvláštního se hned v noci nekonalo.
Ráno jsem vstal hluboko za tmy, abych naladil 954, kde Dobrochov už nenasadil. Kochal jsem se silným a čistým signálem tureckého Trabzonu. Možná se budu opakovat se svými legendami, ale ani tentokrát jsem nemohl nevzpomenout zážitek, jak mi kdysi vnikl Trabzon večer do malého přenosného rádia v kratičkém čase, kdy vysílal Dobrochov chvíli ticha před časovým znamením na počátku večerních zpráv. To už je tak dávno, kdy ještě bylo možné třeba patnáct sekund nic nevysílat a nikdo se tomu nedivil.
Ranní signál z Turecka vydržel dost dlouho, ještě v 0710 UTC byla modulace zřetelná i když už s úniky. Sesterská Antalya vysílá ráno stejný program na 891 kHz. Později zůstala na kmitočtu jen slabá nosná a to i po 1015 UTC, kdy vysílání TRT1 na středních vlnách končí. To znamená, že pocházela ze Španělska.
Rumunský vysílač Radio Romania Actualitati z Galati 1332 s 50 kW vysílačem Harris jsem tu vždy slýchal ve směsi s Domamilem. Dnes už zcela sólo, v síle místní stanice bez úniků na přenosný ICF7600 s 30 cm rámovkou. Se stejnou přijímací soustavou jsem ve 1450 sledoval docela kvalitně IRIB-WS z vysílače Bonab 100 kW na 639 kHz, to už byl předtím nepoznaný zážitek. Asi za dvacet minut poté jsem znovu testoval 954 kHz na IC-R75 s Miniwhipem, když se z úniku pozvolna probírala modulace, až jsem zřetelně rozpoznal angličtinu. Brzy následovala identifikace All India Radio, takže vysílač Najibabad 100 kW AIR North. Ověřil jsem příjem s malým rádiem a rámovkou, sousedi se už začali divit, proč pořád s čímsi pobíhám vzadu po zahrádce a provádím podivné cviky natáčením a když ty rekvizity odložím, visí mi z uší cosi jako fonendoskop. Den po Silvestru a ještě tolik bláznů k vidění.
Jen o něco později na 1071 bouřil 50 kW Riyadh, Saudové vyhrávali nezaměnitelně typicky. Posléze se už začal signál mixovat, takže střídavě se ozýval Írán i britský Talk Sport. To už jsem na to venku skoro neviděl a tma začala výrazně formovat také ionosféru.
Sáhl jsem v podvečer zase po krystalce, abych si potvrdil, že tento specifícký poslech slabých signálů vyžaduje bezpodmínečný klid, třebaže vám uši svírají bakelitová 4k sluchátka. Źádná televize a výkřiky v okolí, dokonce vás ruší praskající sušené krajíce chleba na topení a rušíte sám sebe svým hlučných dechem. To už je high level DXing, k němuž se přistupuje s velkým citem i očekáváním. Signály se vynořují a upadají, střídají a musíte do toho vložit veškerý um i trpělivost. Navíc ještě musíte signály vyhledat a porovnat na jiném přijímači a identifikovat je. Pozdě za nočního klidu to půjde lépe.
Myslím si, že na nově volných frekvencích nás časem ještě leccos pozoruhodného upoutá, ne-li překvapí. Takže přeji vám všem šťastný lov, jakož i hodně uchovaných krásných vzpomínek na stanice, které se odmlčely.
Tento článek věnuji všem postiženým rádiem, kteří bez amplitudové modulace nemohou žít.
Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015