Přesně po roce jsme se s rodinkou vydali na dovolenou opět do Loučné pod Klínovcem. Jak název obce, kde výstavba nových ubytovacích zařízení k pronájmu probíhá závratným tempem, napovídá, nachází se v přímé viditelnosti nejvyšší hory Krušných hor. Přítomnost šestadvaceti rozhlasových sítí z několika německých spolkových zemí i Čech je uspokojivým výsledkem.
V loňském roce jsme pro ubytování nevybrali úplně uspokojivé ubytování. Apartmán byl sice pohodlný, nicméně s výhledem už to bylo výrazně horší. Významnou část pohledu z okna tvořil les, na pravé straně pouze koukala část německého Fichtelbergu, ze kterého vysílá známá saská oldies stanice R.SA na kmitočtu 107,7 MHz. Tato kóta by pro čtenáře mého blogu neměla být ničím neznámým, s kolegou Tondou Rollem jsme zde podvratnou činnost na vlnách prováděli již loni.
Letos jsme již volili lépe. Několik set metrů od původního místa se nachází řada rodinných apartmanů, kde jsme v jednom z nich našli útočiště. Bezproblémový výhled máme nejen na Fichtelberg, ale také Klínovec. To je samozřejmě pro dálkový příjem spíše negativní skutečnost, nicméně přijímací technika se s touto skutečností popasovala dobře a programová nabídka byla pestrá. Jak uvádím v perexu, celkem šlo o nějakých 26 DAB+ multiplexů z téněř padesátky vysílačů.
Základní výběr digitálních rozhlasových síti v Loučné pod Klínovcem asi nikoho nepřekvapí. Jde o veřejnoprávní MDR Sachsen na kanálu 9A, celoplošnou nabídku DR Deutschland na kanálu 5C, programy šířené z Klínovce, od loňského roku přibyl druhý německý celoplošný multiplex s označením Antenne DE, který obsahuje opravdu velmi zajímavou a pestrou programovou nabídku. Nezbývá než doufat, že kanál 5D se v Čechách uvolní co nejdříve a mohli jsme ji přijímat i dále od hranic.
Dosavadní výčet multiplexů doplňují digitální sítě z Bavorska, které zastupují vysílače Ochsenkopf a vzdálenější Dillberg. Zajímavé je, že v tomto případě je poměrně uspokojivá kvalita signálu na kanálu 8C (Mittelfranken), zatímco 10C (Nuernberg) je výrazně slabší. Kromě přítomnosti lokálních DAB+ multiplexů z Freibergu a Lipska je asi nejpříjemnějším zjištěním bezproblémová identifikace berlínských sítí, kde je však nutné anténu přetočit do horizontální polarizace.
Přehled všech zachycených sítí a identifikovaných vysílačů přináším v tabulce níže. Použita byla ověřená sestava – přijímač TechniSat Digitradio 210 a USB SDR tuner 802T. Anténu EmmeEsse 7RB3 nahradila díky pevnému QTH delší 15RB3, díky čemuž bylo dosaženo lepších výsledků.
Dobrý den, Rosťo,
bohužel je mi to líto, ale vypadá to, že jsem jedním z mála, kdo jsou ochotni touto formou na web přispívat. Zdali za tímto přístupem kolegů stojí nepohodlnost nebo nedostatek času, to už nedokážu posoudit. Dnešní doba je bohužel taková, že lidé jsou více zvyklí brát, než-li dávat. Jinak díky za pochvalu. Mě osobně výlety na kopce baví, protože to člověku zároveň pěkně čistí hlavu. Anténa 7RB3 je navíc bez problémů skladná, takže si ji vezmete nejen do osobního auta, ale například i vlaku, pokud náhodou vozem nedisponujete. Neaktivita kolegů na webu dx.cz mě také mrzí.
Lukáš Polák
Škoda, že takových článků tady není více! Moc děkuji za počtení. Vím, že máte svůj elektro. časopis, ale není to škoda, to mít jen pro uzavřenou skupinu? Nemhli byste dávat na web více článků?
Zdravím, odkud jste? Jarda 777847038
...Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015