Jednomu známému radioamatérovi je připisováno heslo, že rádio bez ptákovin není rádio. I ptákovinu je ale třeba dotáhnout do vítězného konce. V následujícím příspěvku se dočtete, jak na jednoduchý přijímač alespoň vzdáleně připomínající krystalku poslouchat FM rozhlas i v domácích podmínkách.
Základem je samozřejmě dobrá venkovní anténa. Vyzkoušel jsem dvě. První byl "chlumecký" Supersonic v horizontální polarizaci, natočený směrem na vysílač Krásné u Chrudimi:
Druhou anténou byl všesměrový vertikální dipól.
Klíčovou součástkou umožňující příjem na jednoduchý přijímač v domácích podmínkách je linkový zesilovač s udávaným ziskem 30dB.
Ten je záměrně vložený do koaxiálního kabelu v polovině mezi anténou a přijímačem, aby se vyloučila zpětná vazba a rozkmitání celé sestavy. Udávaný zisk zesilovače je zřejmě reálný a proto je nutná trocha opatrnosti.
Přijímač samotný je "aktivní krystalka" s podobným zapojením jako v předchozím případě, doplněná o výhybku na anténním vstupu, přes kterou se napájí anténní zesilovač. Ladění je také pomocí hrníčkového inkurantního trimru a až na změny v hodnotách některých odporů kvůli vyššímu napájecímu napětí je zbytek zapojení stejný
Pokud bych citlivost samotné "aktivní krystalky" odhadl na 10 mV, s 30dB ziskem vloženého zesilovače a tím asi třicetinásobným napěťovým zesílením se dostaneme s citlivostí kolem 300uV na vstupu antény. A to už začíná být opravdu zajímavé - je to citlivost dostatečná k tomu aby v domácích podmínkách začaly hrát silnější VKV stanice.
Co už jistě není příliš "krystalkové" je potřebný proud z baterie. Odběr samotného nf zesilovače v krystalce je malý, řádově v jednotkách mA. Ale předřazený linkový zesilovač si vezme okolo 60mA. Pro napájení je tedy nutná trochu robustnější baterie, 9V destičková je kromě pokusného krátkodobého odzkoušení za hranicí možností. Zde jsem použil sadu osmi tužkových NiMh akumulátorů.
Posledním článkem "krystalkové" sestavy jsou klasická vysokoohmová sluchátka.
Na vertikální dipól se z "krystalky" ozvaly místní stanice vzdálené asi 6 -10km, Hitradio Černá hora 94,7 z Litického Chlumu nad Vamberkem a dále ČRo H. Králové 96,5 a R. Beat 107,6 z vysílače na Budíně nad Rychnovem. Po přepnutí na horizontální Supersonic otočený na Chrudim samozřejmě hrají silné stanice z asi šedesát km vzdáleného vysílače Krásné, 89.7 ČRo Radiožurnál, 93,9 R. Blaník, 100,1 ČRo Dvojka a 102,7 ČRo Vltava. Problém je omezená selektivita a odladit v poslouchatelné kvalitě poslední dvě stanice už dost dobře nejde. Hlasitost stanic na této anténě je i přes větší vzdálenost mírně větší díky zisku Supersoniku a vysokému vyzářenému výkonu. Trochu mě také překvapila absence R. Impuls na 106,0, možná to souvisí s tím že nad 104MHz už Supersonic ztrácí zisk.
Detekce na boku rezonanční křivky je vlastně ten nejjednodušší a nejprimitivnější způsob založený na faktu, že při odladění kousek od přesného kmitočtu, kde je signál nulový, je výstupní nf napětí závislé na odchylce od toho středního kmitočtu. V praxi - při naladění na přesný kmitočet je ve sluchátkách skutečně ticho, při odladění trochu bokem je slyšet signál. Tím silnější, čím je fm modulace větší a laděný obvod jakostnější.
Superreakční přijímače testuji také, zatím se celkem úspěšně daří s tranzistory JFET (BF245, J310). S klasickými bipoláry se mi zatím nic trochu použitelného nepodařilo. Mimochodem - princip detekce FM signálu u superreakčního přijímače je úplně stejný jako u té "krystalky", i u něj je při naladění na přesný kmitočet na výstupu nedetekované ticho a slyšitelný signál se ozve až při odladění.
Přijímač zvaný "vkv krystalka" s MAA661 od pana ing Klabala jsem zkoušel také, s tristním výsledkem. O jeho tunerech je obecně známo, že on s nimi dosahoval dobrých výsledků, ale nikomu dalšímu se to už asi nepodařilo. Třeba desek na "klabaltuner" z Amatérského rádia z počátku osmdesátých let se prodalo údajně několik tisíc kusů, ale hrající funkční jsem nikdy nekde neviděl....
Pěkné, zvláště ta citlivost... Moc nerozumím způsobu demodulace z FM, ale asi tam opět hraje roli cívka se změnou odporu, impedance, při lehké změně modulačního kmitočtu... Opět asi platí, že pro případnou AM modulaci (letecký provoz?) bude tento přijímač daleko citlivější.
Ale - když se dívám, kam je připojeno sluchátko, tak se jedná o emitorový sledovač, tedy tranzistor pouze odlehčuje laděný obvod, přičemž napěťový zisk je nulový... Asi to také takhle někdy zkusím. Emitorový sledovač jsem dosud zkoušel jenom u AM přijímače (lkrystalky), kde vlivem odlehčení zátěže laděného obvodu znásobil příjem a počet přijímaných stanic (SV) vlastně při stejném napětí, odlehčil tlumení cívky...
No, má to podle mě dvě mouchy, FM vysílač vyladěný do nuly LC obvodem na detektoru nemá amplitudovou změnu, tedy se nedetekuje žádná obálka. Jak jakostní bude LC obvod je dohad, ale detekce na hraně křivky bude asi velmi malá.
Jestli by pro radost králíků neudělal více radosti (i rušení okolí) superreakční přijímač. Zisk a tedy citlivost v jednom stupni je nesrovnatelná (uvádí se až 60-80dB!!). Klabalovy zázraky s MA661, co byly kdysi uveřejněny v jednom modrém AR bych na dětské pokusy také nedoporučoval, výsledky byly dost podivné a nepříliš reprodukovatelné.
No hlavně půjse o to, mět čím nabíjet,bude-li v zásuvjách 0 pak mnevím
Kdo si hraje, nezlobí. A teď kolik máme v klubu zlobivých. Nebo si taky hrají a jen o tom nenapíšou? Bastlení zdar!
Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015