V souvislosti se startem nového experimentálního DVB-T2 multiplexu polské veřejnoprávní televize se nám opět otvírají zajímavé obzory související s dálkovým příjmem, takzvaným DX. Na území Čech se dostávají další signály od našich severních sousedů.
Od výletů s rádiem na kopce bych si tentokrát s dovolením odskočil k dálkovému příjmu televize, který začal být opět o něco zajímavější poté, co v České republice skončil přechod na pozemní digitální vysílání DVB-T2 a došlo k vypnutí stávajících celoplošných DVB-T sítí. V mém případě bohužel musím říci, že očekávání se příliš nenaplnila. Zahraniční vysílače jsou buďto příliš daleko nebo jejich vyzařování směrem na české území není dále od hranic uspokojivé. V neposlední řadě Praha nemá v tomto směru také úplně vhodnou polohu a pohoří typu Brdy dělají zkrátka své.
Čas od času se nicméně přesto zadaří, opět ale musím říci, že nejde o žádné extra dálky. V případě inverzního počasí, které loni na plno poprvé ukázalo možnosti částečně pročištěného televizního pásma, šlo na území pražského Jižního Města zejména o vysílače jako je Chemnitz nebo Drážďany, a nakonec se objevila i polská Zielona Góra, která přinesla prakticky kompletní programovou nabídku tamních veřejnoprávních i komerčních programů na kanálech 21, 32 a 45. Za pozornost stojí zejména kanál 21, který je v Praze obsazen pro DX nešťastně lokální DVB-T síti pro Prahu 13.
Nicméně, abych se dostal k meritu věci. Koncem dubna bylo v sousedním Polsku spuštěno experimentální vysílání budoucího veřejnoprávního DVB-T2 multiplexu TVP. V této síti se mají objevit nejen programy ve vysokém rozlišení, což už bychom i v pozemní distribuci měli brát jako běžný standard, ale jako první ze sousedních zemí se Poláci rozhodli pro vysílání v UHD rozlišení a se zahájením fotbalového Eura 2020 odstartuje kanál TVP 4K. A to už je panečku pěkná motivace pro pořízení odpovídajícího přijímače a pochopitelně i řádná motivace pro nás lovce – DX-ery.
V mém místě bydliště bohužel nejsou podmínky pro DX příjem příliš uspokojivé. Výhled na nejbližší vysílač Jelenia Góra – Sniezne Kotly zakrývá dvanáctipatrový panelový dům a možné zachycení signálu z této kóty se tak prakticky rovná nule. Optimističtější je tak v tomto případě východní směr, kde se otvírá možnost pro lokalitu Klodzko – Czarná Góra. Proč ten optimismus? Z tohoto vysílače se mi poměrně často při tropo šíření objevuje na kanálu 25 signál DVB-T multiplexu TVP. Jde o výkon 50 kW s horizontální polarizací.
Příjem na kanálu 25 není pochopitelně trvalý, přesto, že tento kmitočet je prakticky volný a nic jiného zde nevysílá – pokud náhodou není inverze a neobjeví se zde německý multiplex MDR2 HD z Chemnitzu. Kanál 37, kde je DVB-T2 multiplex TVP, to je ale bohužel trochu jiná kapitola. Tento kmitočet je sice také volný, nicméně výkon této sítě je jen 20 kW v horizontální polarizaci. Za celou dobu, co je tak tato nová síť spuštěna, jsem ji zaregistroval v místě příjmu (QTH) pouze jednou, zatímco kanál 25 byl v poměrně pěkných hodnotách k dispozici hned několikrát. Lovu zdar!!!
Doposud realizovaný příjem polských multiplexů
Stanice TVP 4K nabídne fotbalové Euro 2020 v UHD rozlišení s vysokým dynamickým rozsahem HDR a prostorovým zvukem Dolby Atmos.
Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015