Pro zájemce jsem připravil krátkou uživatelskou recenzi internetového, DAB a FM rádia Kenwood CR-ST100S. Specifikaci rádia naleznete na tomto odkazu.
Svoji recenzi píšu po měsíci intenzivního používání tohoto přístroje. Koupil jsem si jej kvůli využití internetového příjmu rádia, možnosti poslechu podcastů, dálkovému ovládání a obecně kvůli dostatečnému audio výkonu a dobrému zvuku. Další devizou je skvělý design a obsluha přístroje.
Velmi se mi líbí promyšlené mechanické ovládání - všechny prvky jsou umístěny na horní části přístroje, takže při nastavování čekoholi se nestane, že by se vám rádio posouvalo po stole, což se stává u přístrojů, které mají tlačítka či ladicí prvky z čelní strany. Předností při ovládání je dálkové ovládání, které umožňuje používat i další pokročilé funkce.
Rádio je koncipováno jako přenosné, přiklonil bych se ale spíš ke kategorii stolní. Rádio nemá žádnou rukojeť, jeho přenášení například z jedné místnosti do druhé není příliš pohodlné, je to celkem cvalík. Napájení je možné pouze ze sítě přes dodávaný adaptér na 12V, provoz na baterie bohužel možný není.
Zvukově rozhodně vyhoví i na dostatečně hlasité ozvučení velmi velké místnosti. V menu je možné vybrat mezi osmi přednastavenými křivkami EQ (konkrétní nastavení jednotlivých pásem ale vidět není), například Rock, Classic, Normal atd., uživatel má pro sebe jeden preset ekvalizéru, kde je ovšem možné měnit pouze basy a výšky. Po zkušenostech z poslechu se mi nejvíce osvědčilo nastavení Classic.
Displej je rozumné velikosti (mohl být i větší), je barevný a zobrazuje při příjmu např. DAB rádií z ČR i české znaky. Jas displeje lze nastavit v několika režimech, příjemné je i to, že při zapnutí rádia se displej rozsvěcuje postupně - v noci vás to tedy hned neoslní. Milá je možnost zobrazení času v pohotovostním režimu (je-li rádio vypnuté) i ve formě klasických ručičkových hodin.
Nejslabší stránkou tohoto přijímače je podle mého názoru příjem FM. Přijímač není příliš citlivý a i u některých silnějších stanic nepřejde do poslechu stereo (v menu je možnost nastavit příjem pouze v režimu mono), řadu slabších stanic neslyší vůbec - srovnával jsem s jiným přijímači. Myslím si ale, že toto rádio si lidé nepořizují kvůli FM poslechu, čili bych slabší (ale uživatelsky dostačující) citlivost FM rádia toleroval.
Na závěr jedna technická lahůdka nezmíněná v návodu. Vzhledem k tomu, že rádio je připojené pomocí wifi k routeru, je možné přidělenou IP adresu zadat na počítači (samozřejmě připojeném do stejné wifi) a řadu funkcí a parametrů Kenwoodu je možné měnit a nastavovat skutečně pohodlně přes webové rozhraní.
Toto rádio hodnotím jako vynikající a jeho koupil bych rozhodně doporučil. Vzhledem k tomu, že rádio je schopné samo aktualizovat firmware, bude určitě přibývat vylepšení při ovládání přijímače a začlenění nových funkcí.
některé PLUSY:
- podrobný uživatelský manuál v češtině (kupováno u firmy Datart)
- propracovaná funkce alarm a sleep (např. že budík začíná nejprve z ticha a zesiluje se)
- stereo reproduktory
- možnost uložení podcastu do paměti/předvolby = uložený podcast spustíte jedním tlačítkem
- možnosti rychlého posuvu vpřed i vzad při přehrávání podcastu (u více než hodinových pořadů to přijde vhod)
- možnost ovládání rádia přes mobil (aplikace UNDOK)
některé MÍNUSY:
- při ladění stanic FM nelze zadat přímo kmitočet stanice, je nutné použít funkci scan (samozřejmě je možné mít stanice uložené v celkem 20 předvolbách)
- méně citlivý příjem FM
- nelze přepínat mezi uloženými síťovými profily (což je ale z běžného uživatelského hlediska nepodstatné)
Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015