O aktivních anténách pro klasická pásma už bylo napsáno mnoho. Ať už šlo o nejrozšířenější "Miniwhip", nebo o varianty prutové antény s impedančním převodníkem. Tentokrát bych přidal popis maximálně zjednodušené aktivní antény.
Osobně jsem si asi nejvíc oblíbil kopii antény KAA1000 z bývalé NDR. Co do příjmových vlastností ji považuji za lepší volbu než Miniwhip. Pro mnohé zájemce je ale příliš složitá, pro některé možná i zmíněný Miniwhip. Následující konstrukce, na kterou mě před časem upozornil kolega na PraSetu, je původem ze známých stránek OK1IKE: http://ok1ike.c-a-v.com/ Anténa je naopak maximálně zjednodušená, používá pouze jeden tranzistor. Přesto jsou její vlastnosti poměrně dobré (i když samozřejmě ne špičkové). Je to asi nejjednodušší možnost, jak nahradit klasickou drátovou anténu alespoň pro příjem.
Mechanicky se skládá z pouzdra, sestaveného z plastové spojky pro odpadní potrubí DN50 a tří zátek, podobně jako se často pouzdří i Miniwhip. Nahoře samozřejmě musí být kvůli mechanické stabilitě prutu dvě zátky nad sebou, vnitřní je nutné obrousit a zalepit. Spodní zátku s konektorem je vhodné pojistit proti vytažení za kabel například šroubky. Podobně jsem před několika lety vyrobil i pouzdro pro KAA1000 a osvědčilo se. Samotný prut je z metr dlouhé duralové tyčky o průměru 5mm, horní zátkou prochází natěsno, v nižší je uchycený přes matice. To stačí, pokud je anténa určena pro portejbly a krátkodobou instalaci, pro trvalou montáž je vhodné ještě přidat zatmelení prutu silikonem. Ke stožáru je anténu možné uchytit přes standardní úchytky určené pro plastová potrubí.
Na dalším obrázku je schéma elektronické části antény. Je natolik jednoduché, že nepotřebuje podrobnější komentář. Použitý tranzistor je BF245C (varianty A a B mají menší klidový proud), určitě by byl vhodný i J310 známý z Miniwhipu. Diody 1N4148 nebo podobné spínací s malou kapacitou přechodu pomáhají chránit vstup proti přepětí. Blokovací kondenzátor 100nF v napájení tranzistoru je vhodné ještě přemostit řádově menší kapacitou, nejlépe v SMD provedení. Napájecí napětí je 12V, odebíraný proud mezi 10 - 11mA v rozpětí 9 až 15V.
Napájení antény je vedené společně se signálem po kabelu, samozřejmě je možné vést i samostané napájení. Poznámka pro lamy - běžná napájecí výhybka určená pro televizní rozvody nevyhoví, protože je určena pro kmitočty nad 50MHz. Je ale možné použít její mechanický základ, případně i s napaječem a zvětšit v ní hodnoty kondenzátoru a tlumivky na 100nF / 470uH.
Takto vypadá elektronika antény v pouzdře.
Zde je pokus o příjem vysílání SAQ v přírodních podmínkách. Anténa je na 4m vysokém stožáru. Bohužel se moc nedařilo, protože pravděpodobně ze zdroje EKDčka se šířilo silné rušení pod 100kHz, které téměř zlikvidovalo poslech SAQ na 17.2kHz. Přesto byl nějaký, sotva čitelný signál slyšet, dokonce lépe než na KAA1000.
Na dalším obrázku je kompletní "portejblová" sestava s dipólem pro VKV pásma, ve spojení s Icomem R8500
Zdravím, odkud jste? Jarda 777847038
...Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015