Analogový bandscan v pásmu VKV nakonec přinesl pouhých 106 úlovků, které jsem tahal horko těžko, takže jsem se rozhodl zcela soustředit na příjem signálů ve III. pásmu, tedy technologii DAB+. Tady se zadařilo hned na několika kanálech, byť v samotném srdci Dolomitů žádný multiplex nevysílá.
Začalo období dovolených, a pokud nemíříte na druhý konec zeměkoule, ale například jen po Evropě a využíváte k tomu vlastní dopravní prostředek, může se vám poštěstit a vezmete si s sebou i svou oblíbenou elektroniku, případně sadu antén, kterou máte určenou právě na cesty. Výběr místa nebyl z mojí strany tentokrát nijak složitý. Rodina chtěla do hor, ideálně do Itálie a já nebyl proti. V úvahu proto připadalo buďto Jižní Tyrolsko (Südtirol – Alto Adige) nebo Dolomity. Nakonec zvítězila druhá možnost a volba padla na horské středisko Cortina d’Ampezzo.
Co se týká výbavy pro VKV, přijel jsem se špičkovým VKV přijímačem Sony XDR-F1 HD, anténou Emme Esse 220FM a pochopitelně i desetimetrovým teleskopickým stožárem, který lze snadno složit na délku přibližně jeden a půl metru. Bohužel, ani toto vybavení nepřineslo v pásmu FM uspokojivé výsledky, a to z několika důvodů. Samotná Cortina se nachází uzavřená mezi horami, takže, přesto, že se nacházíte nad městem, doputují k vám jen ty nejsilnější signály z blízkého okolí. Za druhé, prakticky hned dva VKV vysílače patřící k Cortině jsou na přímou viditelnost a příjem +/- 100 kHz vedle je rázem klasikou i pro XDR.
Analogový bandscan nakonec přinesl pouhých 106 úlovků, které jsem tahal horko těžko, takže jsem se rozhodl soustředit na příjem signálů ve III. pásmu, tedy technologii DAB+. Cortina zatím signálem digitálního rozhlasu pokryta není, k tomu dojde až v následujících letech. Ve výše položených místech ovšem můžete být příjemně překvapeni a nějaký ten multiplexech se vám zde přece jen objeví. Nutno ovšem upozornit, že bez venkovní antény si zde opravdu ani neškrtnete. Také pro dálkový příjem antény jsem sáhl po značce Emme Esse, konkrétně po modelu 7RB3, který mám již dobře prověřený z českých kopců.
Ani se samotnou anténou není příjem digitálního rozhlasu bohužel žádná sláva. Všechny zachycené multiplexy jsou prakticky na hraničních hodnotách, takže buďto hrají „jen tak tak“, případně se pouze načtou, ale jejich obsah už poslouchat nemůžete. Za běžných podmínek je možné nad Cortinou zachytit tři digitální sítě. Jedná se konkrétně o EuroDAB Italia na kanálu 12A, DAB Italia na kanálu 12C a DAB+ Rai na kanálu 12D. V případě zlepšených podmínek, které se vyskytují například v ranních hodinách, případně po přechodu oblačnosti se objeví ještě multiplexy RAS1-DAB, RAS2-DAB a DABMEDIA. Ukázka viz toto video
Velmi příjemné překvapení na mě čekalo ve středu ráno, kdy se objevil neznámý signál na kanálu 11C. Vzhledem k úlovkům, které se objevily v pásmu VKV, bylo jasné, že nemůže jít o německý Mnichov, ale něco zcela jiného. Identifikace po čase ukázala, že se jedná o multiplex „OiV Demo“, tedy dominantního chorvatského poskytovatele vysílacích služeb. Tento úlovek mě pochopitelně velmi potěšil, nicméně byl vcelku logickým vyústěním mojí snahy. Chorvatsko se totiž objevilo mimořádně i v pásmu VKV, kde zahrál přibližně 200 km vzdálený vysílač prvního okruhu veřejnoprávního rádia. Více o něm opět v bandscanu výše.
Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015