Příjem signálů z Bádenska-Württemberska, případně Švýcarska se nakonec nedostavil, III. pásmo nicméně přineslo pomyslnou plnou náruč digitálních multiplexů zejména z Bavorska. Potěšil nás mimo jiné i silný signál nové terestrické sítě „DAB+ Austria“ z Linzu, kterou se podařilo odstínit od Milešovky na novém kanálu 6D.
V sobotu 1. června se uskutečnila akce s pracovním názvem „Expedice DAB Brdy 2019“. Jejím cílem bylo se primárně zaměřit na lov digitálních rozhlasových signálů v katastru obce Nepomuk a taktéž se zúčastnit druhé letošní PMR štafety pod lokátorem JN69WP. Volba obce Nepomuk a jejího okolí nebyla náhodná. Dobrý příjem zejména z Bavorska měl zajistit vrchol kopce Malý Tok přejmenovaný pochopitelně okamžitě na „Malý Ťok“ s 843 metry a zejména nejvyšší vrchol Brd – kóta Praha tyčící se do výšky více než 862 metrů nad mořem. A pak se nám mají ty signály z jihozápadních směrů do Prahy protlačit…
Výjezdní akci zahájili v Mladé Boleslavi Jirka Pažout s Jánem Sivým, v Praze jsem se přidal já a pokračovali jsme do okresu Příbram, v níž se obec Nepomuk nachází. Malý Tok se neukázal jako úplně šťastná volba. I přes prakticky dokonalé odstínění signálů ze severu, se zde podařilo nachytat pouze dvanáct multiplexů a další dva neznámé signály, což jsme nepovažovali vzhledem ke zvolené lokalitě za příliš velkou výhru. Potěšila prakticky pouze přítomnost sítě Oberbayern/Schwaben. K přístupu na vrchol jsme navíc použili ne úplně šťastnou cestu po modré značce s velmi prudkým výstupem vzhůru mimo oficiální trasu.
„Ministr“ Malý Ťok tedy rozhodně nesplnil naše očekávání, a proto jsme se velmi rychle přesunuli na nakonec zvažovanou kótu Praha. Měli jsme před sebou tedy trasu necelé tři kilometry, kterou navigace slibovala zvládnout za přibližně padesát minut. Nemohli jsme již minout – celou dobu se šlo po značených cestách – nejprve po modré a zbytek pak po žluté. Přesun na kótu Praha se ukázal jako skvělá volba, protože spolu s malou zastávkou na Čákově vyhlídce se celkový počet zachycených multiplexů vyšplhal téměř na dvacet. Slovy klasika: „Já se ptám, kdo z vás to má?“ Bohatou programovou nabídku navíc doplnilo i dobré počasí.
Co se týká vybavení, použili jsme osvědčený DAB+ přijímač TechniSat Digitradio 210, který umožňuje po relativně snadném zásahu připojení externí antény, jíž byla tradičně Emme Esse 7RB3. Vyhlídka u bývalého radiomajáku byla skvělou volbou pro dálkový příjem. Šumava zde byla opticky na dohled a v době mimořádně dobré viditelnosti by se tady měly objevit také Alpy, což potvrdili místní. I přes zachycení více než dvacítky rozhlasových multiplexů zůstával v člověku určitý pocit, že „výlov rybníka“ mohl dopadnout ještě o něco lépe. Signály z větších dálek směrem na Alpy – Bádensko-Württembersko nebo Švýcarsko – se bohužel nedostavily.
Kóta Praha, 862 m.n.m. (vyhlídka u bývalého radiomajáku)
Neidentifikované signály
Čákova vyhlídka
Neidentifikované signály
Malý Tok, 843 m.n.m.
Počet identifikovaných multiplexů: 19
Počet neidentifikovaných signálů: 7
Zdravím, odkud jste? Jarda 777847038
...Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015