V provozu dálkově ovládaných stanic a výpočetní techniky vůbec se dle mého názoru objevují dva extrémy, první extrém je choulostivé vypínání všeho a při jakékoliv nečinnosti, druhý extrém je na odloučeném místě nechat nekontrolovaně trvale všechno zapnuté. Časté zapínání a vypínání výpočetní technice zrovna příliš neprospívá, stejnětak jí ale neprospívá trvalý provoz během např. bouřek - kdy na odloučených lokalitách krátkodobě vypadne proud i několikrát za hodinu. Rovněž si myslím, že je dobré zařízení bezpečně vypnout i pokud dopředu víme, že distribuční společnost, která nám dodává elektřinu plánuje nějaký výpadek, udržbu vedení, výměnu elektroměru atd. Dobře postavená stanice by dle mého názoru měla být přístupná nejen přes internet, ale z části i druhým (nezávislým) kanálem - např. pomocí GSM. Tímto kanálem by mělo jít ovládat úplně to nejzákladnější - tedy bezpečné vypnutí a zapnutí stanice v případě potřeby, nebo odpojení napájení při poruše a dále hlídání výpadku napájecí sítě. O GSM komunikátorech bych se chtěl rozepsat později. Nyní bych chtěl popsat obvod, který jsem navrhnul pro vzdálené zapnutí počítače PC.
Návody na elektronické zapínání PC se objevují na internetu, bylo to prý i popsané na stránkách Amaterského rádia, většinou se ale jedná o zpojení s různými časovacími IO, hradly atd. Ve snaze navrhnout to kvůli spolehlivosti co nejjednodušeji a s co nejmenším počtem součástek jsem vymyslel následující zapojení:
Je to v podstatě derivační článk s časovou konstantou cca 1s, po dobu nabíjení kondenzátoru je otevřen tranzistor, který na tuto dobu sepne relé. Kontakty relé jsou zapojeny paralelně k ON tlačítku PC. Po nabití kondenzátoru přestane odporem R1 protékat proud, zmizí i úbytek napětí na něm, tranzistor proto rozepne a relé odpadne - i když napájecí napětí 5V je stále přivedeno. LED dioda + rezistor R3 jednak zabezpečují úplné vybití kondenzátoru po odpojení napájecího napětí a tím i přípravu na nový 1s cyklus a jednak dioda signalizuje přítomnost napájecího napětí.
Tento obvod mi v provozu spolehlivě funguje už více než rok, je mnohem jednodušší než různá zapojení s IO a myslím, že takovéto "slaboproudé" zapínání PC - z pohledu základní desky tedy jakoby ON tlačítkem je k PC mnohem šetrnější než např. automatické zapnutí PC při připojení na 230V, kteroužto volbu mnohé moderní BIOSy nových základních desek umožňují.
V některém z daších dílů bych chtěl popsat jak uvedeným obvodem vzdáleně zapínat PC nejen pomocí GSM komunikátoru, ale i klikáním myši na webové stránce ze které se celá dálkově ovládaná stanice řídí, potom je vhodné v operačním systému vzdáleného PC ve správě napájení nastavit "Neprovádět žádnou akci po stisku napájecího tlačítka" během běhu OS. Ve Win 7 je to: Ovládací panely / Systém a zabezpečení / Možnosti napájení / Nastavení tlačítek napájení. Tato volba zabezpečí, že nedojde k vypnutí / uspání vzdáleného PC při "ukliknutí se" na webové ovládací stránce. Doporučuji tuto volbu provést hned při jakémkoliv experimentování s uvedeným obvodem.
Martin Bobek
Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015