Czechoslovak DX club
Československý DX klub - Czechoslovak DX Club
Horní 9, CZ-768 21, Kvasice, Czech Republic
Home Page of Czechoslovak DX Club mail@dx.cz
Menu
Czech English

· Hlavní strana
· O CSDXC
· Přihláška
· Co je DXing
· Klubový časopis
· Kontakty
· Klubové akce
· Klubová edice
· Diplomy
· Technika
· Předpověď šíření
· Výluky vysílačů
· Encyklopedie
· Ke stažení
· Odkazy na WWW

· Diskuzní fóra
· Emailová konference
· DX cluster
· Inzerce

· Témata
· Archív článků
· Top 10
· Statistika
Hledání

Doporučujeme
  
KV přijímač
Autor: Karel Kloupar. Zveřejněno: Pátek 07.05.2004 v 15:43
Téma: Technika
Ve zpravodaji OK QRP INFO 39/40 2000 [1] [2] [3] mne zaujal popis krátkovlnného přímozesilujícího přijímače v úpravě Zdenka – OK1 DZD. Zde najdete schema přijímače.

Původní verze byla zveřejněna ve SPRAT č.10 pod názvem NICKY "S" TRF. Přijímač si postavil Collin Davis G3VMU pro rozsah 6,5 - 16 MHz. Při úpravách bylo použito technických informací od G3VA, - Patta Hawkera.
Signál z antény jde na pásmový filtr ze dvou slepených dvouotvorových jader. Další stupně jsou: vf oddělovací zesilovač, detektor, násobič Q s dvěma tranzistory - při příjmu se nastavuje potenciometr R6 tak, jako u přijímače se zpětnou vazbou. Mezi NF přímovázaný zesilovač je vhodné zapojit pro příjem telegrafie NF filtr, ale i příjem SSB se filtrem podstatně zlepší, filtr upraví kmitočtovou charakteristiku NF části přijímače. Zdeněk píše, že největší pozornost je zapotřebí věnovat oscilátorové cívce L6 (musí být kvalitní, na keramické kostře - nebo na toroidu Amidon TO 5/6 žluté barvy). Blokovací kondenzátory musí být z materiálu N. Nezapomeneme na dobré stínění celého přijímače.
Napájecí napětí se může pohybovat od 9 do 12 V. Hodnoty vstupních filtrů a rozsah oscilátoru jsou udány pro 3,5 - 3,8 MHz. Po změně hodnot vstupního filtru, rezonančního obvodu L6, C6 - C10 a kondenzátorů v děliči C 26 + C 27, lze přijímač používat i na jiných rozsazích.
K přijímači jsem si navrhl desku plošného spoje. Výměna vstupních obvodů a rezonančního obvodu oscilátoru nebude obtížná. Napadlo mne použít malých konzerviček od rajského protlaku "Majka", které navrtáme pod1e šablony /aby byla rozteč otvorů stejná a přesně lícovala s otvory na desce s plošným spojem.
Do vyvrtaných otvorů (budou dva) na dně konzervičky zasadíme konektory "cinch - samec", které proti vypadnutí zalejeme epoxydovým lepidlem. Na konektory připájíme destičku s cívkami a kondenzátory vstupních obvodů atp. Po sladění můžeme konzervičky nahoře zapájet. Na tištěném spoji budeme mít dva cinch konektory typu "samice". Není to sice moc elegantní řešení /jak pro koho ..../, ale léta používaná EK 10 s výměnnými rozsahy pro jednotlivá amatérská pásma a další vlnové rozsahy, mi byla inspirací. Jó, kdeže jsou ty časy…!!
Pro výpočet indukčností na dvouotvorovém jádře uvádím jednoduchý vzorec. Hodláme-li změnit rozsahy, musíme provést vypočet rozladění, paralelních kapacit atd. Počet závitů N vypočteme jako druhou odmocninu podílu indukčnosti (v milihenry) a konstanty 2370. Na několika dvouotvorových jádrech jsem si ověřil dostatečnou přesnost výpočtu měřením na LC můstku. Na následujících obrázcích najdeme inspirační článek z OK QRP INFO 39-40/2000 [1] [2] [3], schema a další náčrty, které ukazují detaily konstrukce cívek vstupního filtru a náčrt plošného spoje přijímače.
Přeji mnoho úspěchů při stavbě, radost z vytvořeného dílka a příjemný poslech.

 
Anketa článku
Je přijímač s přímým směšováním použitelný pro DXing?

Není, jde jen o hračku.
Není, je to jen pro nenáročné posluchače.
Je, nečekám-li žádné zázraky.
Je, ale jen pro oblast služeb.
Je, jde o levné a použitelné zařízení


[ Jak hlasujete? | Starší ankety ]

Hlasů 47
Hodnocení článku
Hodnocení: 4.66
Hlasů: 6


Ohodnoťte tento článek:

Excelentní
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný


Možnosti

 Vytisknout článek  Vytisknout článek

 Poslat známým  Poslat známým

"Login" | | 3 komentáře | Prohledat diskuzi
Úroveň
Za obsah komentáře odpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrujte se

Re: KV přijímač (Skóre: 1)
Autor: PP (Samota u lesa) v Pondělí 10.05.2004 v 16:47
(O uživateli | Poslat zprávu)
Jakou ten přijímač má asi citlivost?
Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (CSDXC)
Information published on these pages may not be reproduced unless the source (CSDXC) is mentioned.

Powered by PhpNuke Powered by Apache Powered by MySQL Powered by PHP Powered by PhpBB Really Simple Syndication

Generování stránky: 0.251 Vteřin