Czechoslovak DX club
Československý DX klub - Czechoslovak DX Club
Horní 9, CZ-768 21, Kvasice, Czech Republic
Home Page of Czechoslovak DX Club mail@dx.cz
Menu
Czech English

· Hlavní strana
· O CSDXC
· Přihláška
· Co je DXing
· Klubový časopis
· Kontakty
· Klubové akce
· Klubová edice
· Diplomy
· Technika
· Předpověď šíření
· Výluky vysílačů
· Encyklopedie
· Ke stažení
· Odkazy na WWW

· Diskuzní fóra
· Emailová konference
· DX cluster
· Inzerce

· Témata
· Archív článků
· Top 10
· Statistika
Hledání

Doporučujeme
  
Neomyte Receiver
Autor: Karel Kloupar. Zveřejněno: Úterý 13.07.2004 v 12:07
Téma: Technika
Tento přijímač s přímým směšováním byl popsán Johnem Dillonem WA3ANC. Poněkud jej opravil Bill Currie VK3AWC.
Přijímač ladí od 3,5 do 3,8 MHz a s jinými vstupními pásmovými propustmi jde ladit v jiných pásmech (i mimo amatérská pásma). V původním zapojení bylo použito místo laděných cívek jenom tlumivek, jejichž činitel jakosti je horší, ale vzhledem k ušetřenému času při motání cívek se ušetřily náklady a čas. Doporučuji osadit vstupní obvody laděnými pásmovými propustmi. VF deska obsahuje preselektor s MFF 102 a jako VFO je využit vnitřní oscilátor NE6l2, zapojený v pseudo - Hartleově zapojení s dvěma tlumivkami (místo nich je možno upravit oscilátor). NF deska je osazena dvojitým nízkonapěťovým výkonovým zesilovačem TDA2822. Jeden ze zesilovačů je použit jako předzesilovač (můžeme mezi něj a koncový zesilovač zapojit NF filtr), a druhý slouží jako koncový stupeň. Kromě záporné zpětné vazby v předzesilovači vytváří součástky jakousi pásmovou propust, ořezávající nežádoucí vysoké a nízké kmitočty. Obě desky jsou na sebe navázány NF transformátorem. Pokud by došlo k NF kmitání, musíme zaměnit vývody sekundárního vinutí. Uzemněný střed primárního vinutí omezuje pronikání signálů SV vysílačů. Transformátor lze vypustit, ale NF úroveň znatelně poklesne. Připojení kondenzátoru 1M na vývod 5 obvodu TDA2822 se sníží přenos kmitočtů nízkých. Ladící kondenzátor by měl být kvalitní. Experimentátoři použijí zajisté rozhlasový ladící kondenzátor, doplněný pevnými kapacitami tak, aby ladění bylo v požadovaném frekvenčním rozsahu. Odpor 10k z vývodu 7 na NE 612 zvyšuje výstupní úroveň oscilátoru, čímž se zvýší citlivost v rozsazích od 7 MHz výše. Použití železových toroidů na cívky vylepší vlastnosti, ale tlumivková náhrada pracuje celkem dobře a ušetří se počítání a vinutí cívek. Vyhovuje však jenom pro počáteční experimentování a pro vážnější provoz budeme raději věnovat čas výpočtům a navinutí cívek.
Článek byl zveřejněn v OK QRP INFO 43/44, 2001 a volně jej přeložil Jirka, OK1DXK, já jsem jej doplnil údaji vstupních pásmových filtrů pro jednotlivá amatérská pásma.
 
Hodnocení článku
Hodnocení: 4.33
Hlasů: 3


Ohodnoťte tento článek:

Excelentní
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný


Možnosti

 Vytisknout článek  Vytisknout článek

 Poslat známým  Poslat známým

"Login" | | 1 komentář | Prohledat diskuzi
Úroveň
Za obsah komentáře odpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrujte se

Re: Neomyte Receiver (Skóre: 0)
Autor: DXer v Úterý 13.07.2004 v 15:07
Před použitím prodávaných tlumivek dané indukčnosti mne varoval i PPelikán když mne napadlo zkusit je v preselektoru, neb mne tedy taky nebaví vinout a shánět cívky. (Vinout je to otrava, blbě na to vidím a shánět:? No vedle v Německu a ještě vedle v USA jo, ale tady ani myš! Pro info: cena MF trafa pro 10,7MHz se pohybuje někde nezi 1-2USD či Euro, ale poštovné je asi dvacetinásobek!!!)
Podle kolegy "Bengálce" jsou navíc tlumivky dělané tak, aby pokud možno nikde nerezonovaly a jejich Q bude mizerné... více pak o cívkách co o nich chci napsat do TECHNIKY Jara "Krysa"
Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (CSDXC)
Information published on these pages may not be reproduced unless the source (CSDXC) is mentioned.

Powered by PhpNuke Powered by Apache Powered by MySQL Powered by PHP Powered by PhpBB Really Simple Syndication

Generování stránky: 0.218 Vteřin